Nil Diyet Facebook Sayfası Nil Diyet Twitter Sayfası
 
 Yeşil mercimek çorba
Sebzeli kebap
Kaşarlı gözleme
Ayran

Haftalık menüyü görmek için tıklayın.


Tavsiye Ediyorum web sitesinde Nil Diyet, diyetisyenle online randevu

Mavi Yeşil web sitesinde diyetisyen Nil Şahin Gürhan'ın bir videosu

Nil Şahin Gürhan UZMAN TV Videoları

Tavsiye Ediyorum web sitesinde Nil Diyet, diyetisyenle online randevu

Nil Diyet, diyetisyenle online randevu
SORU CEVAP « Geri Dön

MART 2010

S.H:Merhaba Nil hanım, Ben 28 yaşında 1,62 boyunda 63 kilodayım. Hamileliğimin 7.ayında şekerim yüksek çıktı, tedavi olarak sadece diyetisyene yönlendirildim ilk ay dokuz kilo verdim sonraki ay 10 kilo aldım hamileliğim boyunca toplam 36 kilo aldım. (49-85) Şekerim halen devam ediyor 5 yıldır tip 2 diyabetim var. Bu ayki Hba1c 8,2 çıktı. Kolesterolüm 140 olmuş. Doktorum diyabetim olduğu için kolesterol ilacını 1ay kullanmamı istedi. Şekerimi ve kolesterolümü nasıl dengede tutabilir/beslenebilirim. Bu konuda bana yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkür ederim.

Cevap: Doktorunuzun tedavisi ile paralel bir Diyetisyen kontrolünde olmanız gerekli. Bir maille değil takiple tedavinizin yapılması gereklidir. Böylece daha sağlıklı bir tedavi süreci olur.

M.Ö:Merhabalar Nil Hanım,

Ben bir konuda size danışacaktım. Önümüzdeki 5-6 ay içinde 8-10 kilo vermeyi planlıyorum. Yakında da Bursa'da diyetisyene başlayacağım fakat gideceğim diyetisyen ilk başta sporu yasaklıyormuş. Ben de birkaç aydır fitnesi salonuna gidiyorum. Siz genelde hastalarınıza böyle bir öneride bulunuyor musunuz? Sporda sırf kardiyo ve karın hareketleri mi daha etkin oluyor yoksa kardiyoyla beraber bütün kasları çalıştıran programı uygulamak mı daha faydalı acaba? Çünkü son zamanlarda kollarımdaki kas miktarının arttığını ve kollarımın kalınlaştığını hissediyorum. Spordaki hocam biraz daha sabret eriyecek diyor ama sizin fikriniz de çok önemli benim için. İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Cevap: Ben kişinin özel durumlarını göz önüne alarak önerilerde bulunuyorum. Daha çok kardio ağırlıklı önerim oluyor. Kişinin fazla kilo miktarı ve sağlık durumuna bakarak öneriler de bulunuyorum

M.A:
Merhaba Nil Hanım, ben 21 yaşındayım. 1.67 boyunda ve 97 kiloyum. Normal yollardan diyetisyenle kilo vermeye çalışıyorum fakat başarısız oluyorum. Çünkü polikistik over sendromu rahatsızlığım var ve tedavi edilemiyor. Yaklaşık bir senedir regl olmuyorum ve buna bağlı oluşan ödemler de var. Kendimi çok rahatsız hissediyorum, psikolojik destek de alıyorum fakat üstesinden gelemiyorum. Bu durum giderek beni rahatsız ediyor çünkü bir sonuç alamamak beni daha da çıkmaza sürüklüyor. Evden dışarı çıkmıyorum, kendimi hiç önemsemiyorum. Çünkü içinde bulunduğum durumdan çıkış yolu aramak da beni yoruyor. Sizi internette araştırma yaparken gördüm ve hastalarınızın yorumlarıyla bir de sizinle iletişim kurma isteği duydum. Bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. Eğer size gelmemi öngörüyorsanız muayene ücretinizi de öğrenmek istiyorum, teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Cevap: 0216 348 73 15 no.lu telefondan bilgi alabilirsiniz. Polikistik over sendromu kilo ile komplike olmuş ve ne kadar kilolu iseniz kilo vermenizin o kadar zor olduğu bir hastalık. Bu nedenle Diyetisyen kontrolünde sağlıklı bir yolla kilo verin. Ayrıca spor yapın. Yaptığınız spor efor ağırlıklı kardio egzersizler olsun.

A.V:
iyi günler ben Ankara'da yaşıyorum. erkeğim 19 yaşındayım ve de 82 kiloyum. 1.82 metreyim. Daha önce 102 kiloydum. 76 kiloya kadar düşmüştüm. Şimdi 82 çıkmış durumdayım. HIIT ( high intensity intetval training ) yapmaya başladım artık. ve diyetime yeniden özen göstermeye başladım. size asıl sorum piyasada satılan bir ürün hakkında olacak. Ürünün markası Universal Nut. ürünün adı : Animal Cuts ürün piyasada thermogenic adı altında satılıyor. ve Amerikada en iyi yağ yakıcılardan birsi ilan edilmiş durumda. Bütün dünyada kullanan herkes internet forumlarında ne kadar fayda gördüklerini felan belirtmişler. Türkiye de ki forum sitelerinde de bolca met edilmiş. Sizin bu ürün hakkındaki fikirlerinizi bilmek isterim. hatta ürün indeksini de göndereyim; bu maddelerin arasında zararlı olan bir şey var mı?

Cevap: Benim önerim sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite.

A.A:
Merhaba,

İnternette incelerken sitenizi buldum. Bankada çalışıyorum sürekli oturarak maalesef işimiz. Kilo verememekten şikâyetçiyim. Tatlıya çok düşkünüm ama dikkat ettiğim zamanlarda azami olarak uzak duruyorum tatlıdan haftada 1 defa ağır şerbetli ya tüketiyorum ya da tüketmiyorum aslında tatlıdan tamamen vazgeçemiyorum. Akşam eve gittiğimde de ya meyve ya salata ya da çorba ile geçiştiriyorum ve ekmek tüketmiyorum, ama bir türlü kilo kaybı yaşamadım. Hormon testi, troit esti yaptırdım ama anormal olan bir durum çıkmadı. Zayıflayabilmek için önerebileceğiniz ne olabilir. Boyum 157, kilom 58’dir.
Yardımınızı rica ederim.

Cevap: Aç kalarak, sizin de ifade ettiğiniz gibi öğünü geçiştirerek veya bir besini tamamen keserek kilo veremezsiniz. Doğru beslenmeyi öğrenmek için bir Diyetisyene kısa bir süre de olsa gidin. Beslenme ile fikirleriniz ve uygulamalarınız çok değişecektir.

T.A:
Merhaba ,

İnternet üzerinden sitenizi gördüm. Kilo alma konusunda sıkıntı yaşıyorum. Konu hakkında fikrinizi almak istedim.
20 yaşındayım. Boy 168 Kilo 43 .. Ciddi anlamda İştahsızlık var. Prakten isimli ilacı kullandım. Şuanda da içiyorum. 3.şişe olacak . Ama kilo alma konusunda etkili olmadı. En fazla şuana kadar 45 kilo olabildim. Psikolojik olarakta etkiliyor bu durum. İlacı kullanınca gün içersinde yemek yiyorum ama ilacı bırakınca iştahsızlık devam ediyor ve kilo için etkili olmadı
Önerinizi rica ederim .
Şimdiden Tşk ederim.

Cevap:Neden kilo alamadığınızın araştırılması gerekli. Bir sağlık kontrolünden geçin ve bu sonuçlarla bir Diyetisyenden yardım alın. Doktorunuzun ve Diyetisyeninizin önerileri doğrultusunda hareket edin. Bilinçsizce hiçbir ilaç veya başka ürün kullanmayın.

H.G:
MERHABA NİL HANIMM;
BEN 18 YAŞINDA GENÇ BİR KIZIM BOYUM 1.60 KİLOM 60 FAKAT BOYUMA GÖRE FAZLAMLAR BACAKLARIMDA VE GÖBEK ÖLGEMDEKİİ YAĞLARII NASILL GİDEREBİLİRİM... BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİMM..
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..

Cevap: Bölgesel kilo problemi birçok insanın sorunudur. Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak göbek ve bacak bölgelerinizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz. Kalça bölgenizi çalıştıracak hareketler yapın, bol bol yürüyüş yapın, imkânınız varsa yüzün, bisikleti de kullanabilirsiniz. Sporu bir dönem çok yapıp sonra bırakma değil, hayatınızın her döneminde sizi sıkmayacak bir tempoda düzenli yapmaya çalışın.

K.B:
İyi akşamlar Nil hanım


sizi internetten araştırıp buldum. açıkçası diyet listesi konusunda ben yardımınızı isteyeceğim.
şimdi ben biraz kilolu bir insanım.18 yaşındayım ve de yazdan bugüne kadar 112 kilodan 95 kiloya kadar indim.
64 beden takım elbiseden de 52–54 bedene kadar indim. Kottan da 46 bedenden 38 bedene kadar indim.
fakat bende yağlanma var. yani şöyle söyleyeyim. Göbek çevresi, bacak ve de basen tarafımda.
şimdi ben 5 ay içinde sizden ideal bir diyet menüsü alabilme imkanım olurmu. Açıkçası bir çok diyetisyene gittim
garip garip menüler verdiler. sabah kahvaltısı önerisi bile yeter bana. çünkü kahvaltı yapmayı pek sevmiyorum.
ve de soda-limon vari,elma sirkesi-su vari önerebileceğiniz içecekler mevcut mudur?
Önerilerinizi dört gözle bekliyorum.
saygılarımı sunarım.

Cevap: Mucize vaat eden bir besin veya karışım önermiyorum. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite öneriyorum. Sabah kahvaltısı olmazsa olmazdır. Yapmalısınız. Sağlıksız yollarla verilen kiloları korumak oldukça zordur. Beslenme programınız size özel bir Diyetisyen tarafından hazırlanmalı ve takip etmesini öneririm. Sizinle ilgili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırlanacak bir beslenme programı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme programı vücut analizleri, sizin birçok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır

İ.Ö: Merhaba Nil Hanım

Birkaç soru sormak ve bilgi almak istiyorum.4 ay önce evlendim 53 kilo ile doğum kontrol hapı kullandığım için mi evlilikle mi alakalı bilmem ama 59 kiloya kadar yükseldim. Su anki durumumdan çok rahatsızım 6 kilo fazlam var bunu ne kadar surede veririm? haftada iki gün spora da başladım. Bilgilendirirseniz sevinirim. Birde seans ücretleriniz ne kadar ?

Cevap:Doğum kontrol hapı kilo almaya destek verir- direk kilo almayı sağlar denilemez. Doğum kontrol hapı vücudunuzun ödem yapmasına neden olur. Buda kilo almanıza neden olur. Sporu bilinçli ve kardiyo ağırlıklı yapın. Diyetisyenden destek alın. 

S.Y: Merhaba Nil hanım,

Benim 1 yaşında bir oğlum var ben halen bebeğimi emziriyorum. Aslında kesme zamanı gelmiş olabilir ama henüz karar veremedim. Başka ek besinlerde alıyor tabi. Zaten ben çalışıyorum dolayısıyla akşam eve gittiğimde emziriyorum ve gece uyandığı zaman bir kaç kez emziriyorum. Bu süreçte diyet yapabilirmiyim artık.

Benim şu anda tahminen 17 kilo gibi bir fazlam var. Bir arkadaşım size geliyor, tavsiye etti. Ve benim işyerim çiftehavuzlarda size de yakınım gelip gitmem kolay olur. Ben bu fazla kilolarımı kaç ayda verebilirim acaba.
3 Yıl once bir diyetisyene gitmiştim, 2 ayda 9 kilo vermiştim. Sonra hamile kaldım v.s. kilo aldım, doğum sonrasında da kalan kilolar oldu.
Şimdi yaz gelmeden bu kilolardan kurtulmak istiyorum. Bana cevap yazarsanız çok memnun olurum.
Teşekkürler..

Cevap:Bebeğinizi iki yaşına kadar emzirmeye çalışın. Her dönemde sağlıklı beslenerek kilo verebilirsiniz. Fazla kilolarınızı verme süreniz bir çok faktöre bağlı. Bu nokatada amacımız sağlıklı beslenerek, zorlanmadan kilo vermek olacak. 

D.A: Merhabalar.ben 30 yasında 63 kilo 1.63 boyundayım.Genellikle mide kısmından kilo almaktayım.Şikayetim bölgesel zayıflama.Sizden ricam bana uygun bir liste mümkünse göndermenizdir.Teşekkür ederim.kolay gelsin.

Cevap: Size mail yoluyla ancak önerilerde bulunabilirim. Çünkü sizinle igili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırlanacak bir beslenme programı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme programı vücut analizleri, sizin bir çok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır. Bu yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve sağlıklı kilo vermek için Diyetisyene gidin.

B.Y: Merhaba Nil hanım ben 17 yasında bir kızım benim sorunumda kilolarımın fazla olması... Bana zayıflamam konusunda yardımcı olurmusunuz? Boyum:1-65 kilom:68-69 yasıma göre fazla kiloluyum yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkur ederim iyi çalışmalar.. (Şunu da belirteyim işim gereği sürekli oturuyorum hareket edemiyorum.

Cevap: Size mail yoluyla ancak önerilerde bulunabilirim. Çünkü sizinle ilgili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırlanacak bir beslenme programı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme programı vücut analizleri, sizin bir çok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır. Bu yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak ve sağlıklı kilo vermek için Diyetisyene gidin.

D.A: Merhaba Nil Hanım;

Öncelikle rahatsız ettiysem kusura bakmayın. İsmim duygu bende diyet yapmaya çalışan madurlardanım:)
19 yaşındayım ve 90 kilo oldum 1,67 boyundayım daha önce diyet doktoruna gitmiştim ve aynı şekilde spora da 74 kiloyu düştüm tabı doktoru ve diyeti bırakınca bu kilo oldum. Bana bu konuda yapabileceğiniz bir şey var mı ve sizin seminerinize katılıp bilgilenmek istiyorum. Bu mümkün mü dür. Cevabınızı bekleyeceğim şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar..Güzel diyetler.

Cevap: Çok yoğun çalıştığım için seminerleri eskisi kadar sık organize edemiyorum. Sizin acilen doğrudan yardım almanız ve kilolarınızı vermeniz gerekli. Bununda yolu Diyetisyen takibinde kilo vermeniz. Direk yardım alın. Bu yaşlarda kilo probleminizi çözmeniziz öneririm.

S.Y: Merhaba,Nil Hanım
Ben Antalya-Alanyada yaşıyorum .Kilo problemim var.Hiçbirşeyi yakıştıramıyorum kendime.1.55 boyunda 80 kiloyum.
28 yaşındayım,8 yaşında bir oğlum var.Kiloyu hamileyken aldım ama doğum sonrası eski kiloma geri döndüm. emzirirken tekrar kilo aldım.Şimdi bu kiloları veremiyorum. Aslında sebzeyle beslenen bir aileyiz.Soframızdan sebze,meyve.ve salata hiç eksik olmaz ama.Ben ekmeği ve hamur işlerini çok yiyorum.Vücudum hep tatlı şeyler istiyor.Biraz aç kalınca hemen kan şekerim düşüyor,ellerim titriyor.ve hep tatlı yemek istiyorum.lütfen bana uygun bir diyet programı verirseniz çok mutlu olurum .Birde kilom dengesiz değil ,vücudumda tek bir bölgede toplanmış değil,
İlginiz ve yardımınız için teşekkürler...

Cevap:Antalya’da değerli meslektaşlarım var. Bu kişilerden yardım alabilirsiniz. Beslenme proğramınız size özel bir Diyetisyen tarafından hazırlanmalı ve takip etmesini öneririm. Sizinle igili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırlanacak bir beslenme programı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme programı vücut analizleri, sizin bir çok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır.

A.K:Merhaba Nil Hnm,
Bu ara vucudumda özelliklede karın bölgemde ınanılmaz derece bır gergınlık ve şişkinlik var sankı kılo vermem durdu. Kendımı kılo almış gıbı hissediyorum en son sıze geldıkten sonra 2 defa ıstanbul dışı seyahatim oldu mümkün olduğunca listeye uymaya çalıştım ve çok dışına çıkmadım sadece bu ara çok tatlı isteğim oldu ama yemedım kuru kayısı,yaban mersini ve incirle geçiştirdim .Taze meyve bulamadığım zaman ,taze sıkılmış meyve suyu içtim (portakal, nar) ama normal kuçuk bır su bardağı kadar bırde ölçuyu kaçırmadan kuru meyve yanımda rahat taşıdığımıdan kuru meyve yedım .Bu ara seyahatlerım çok yoğun en kısa zamanda gelıcem ama o zamana kadar ne yapabılırım?
Şimdiden Teşekkurler,

Cevap:Üzülmeyin. Beraberce çözeriz. Yedikleriniz afiyet olsun. Önemli olan sizin moraliniz ve sağlığınız.

Ö.A: Nil Hanım,
Öncelikle size iyi günler diliyorum.
Ben 32 yaşında 1,55 boyunda 56 kg ağırlığında 8 aylık evli bir bayanım. Evlendikten sonra (4 ay içinde) 4 kilo aldım ve 56 kg ulaştım maalesef. Düzenli bir hayatın getirdiği sonuç veririm diye düşündüm..Akşam yemeklerini kaldırmayı düşündüm ama elimle paylaºt¹»¹m gün içindeki tek öğün ve evde sofra düzeni olması gerektiğine inanan biriyim.Akşam yemekleri kaldırsam bir süre için, belki kilo verebilirdim ama sonra yemeye başlayınca almaktan korktum. Diyet yapmayı çok düşündüm. Akşam yemekleri hazırlamak sorun değil ama çalışan bir bayan olarak öğlen listede olan yiyecekleri bulmak çok zor oluyor. Ayrıca oradan buradan bulunan diyetleri yapmak yerine kendi metabolizmama göre bir diyetin daha iyi olacağı kanısındayım. Kilo vermekte zorlanıyorum. Az yiyiyorum, yemeye çalışıyorum. Lahana kürü yap dediler onu da yaptım. Sadece tek sucum sanıyorum su içmemek. 3 hafta önce spora başladım. Pilates, tae bo yapıyorum.45 dakika hızlı bir şekilde yürüyorum. Biraz değişiklikler oldu fakat henüz daha yeni başlıyoruz. Bendeki kilolar, kol, bel basende birikiyor ve gözle görülür selülit problemim var. Bu sene sonunda da hamile kalmayı planlıyorum.©ste»im 8 kilo vermek biraz sıkılaşmak ve sonrasında hamile kalmak.
Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz? Selülit ve kilo problemimi nasıl halledebilirim?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla,

Cevap: Mutluluklar dilerim. Spora başlamanız çok güzel ancak öğün atlayarak kilo verilmez. Bilakis öğün sayınızı arttırmanız gerekir. Ayrıca hamile kalmadan önce kilonuzu sağlıklı bir yolla vermenizi öneririm. Sağlıklı beslenmeyi öğrenmek, uygulamak gerek kendiniz, gerek aileniz için çok iyi olur. Bir Diyetisyen kontrolünde kilo vermenizi öneririrm.
Selülit oluşumunu spor ve dengeli beslenme ve bol su tüketimi ile en az düzeye indirebilirsiniz. Sık sık kilo alıp vermek, dengesiz beslenmek, yetersiz su tüketmek, hareketsiz yaşam tarzı selüliti arttırır. Fazla kilolarınızı verin ideal kilonuzu koruyun. Kahve- kola- çay ve diyet (light) yiyeceklerden uzak durun bunlar selüliti arttırır
.

U.N: Daha önce yaklaşık olarak 10 senelik yüzme sporu ile uğraştım bıraktıktan sonra hızlı kilo alıp hızlı kilo vermeler yaşadım zamanla fastfood kebap ve tatlıları fazla tüketme ile beraber kilom 119'da kadar yükseldi tekrardan spora başladım ilk 4 ay bilinçsizce çok düşük kalorili diyet uyguladım ve muazzam kilo kaybı yaşadım, ancak bu kiloların büyük kısmı kas kütlemden diye tahmin ediyorum, daha sonra 2 aydır 6 öğün beslenme şekline döndüm azda olsa kilo vermeye devam ettim ama sürekli egzersize devam ettim, 6 aylık süreçte 119 kilodan 69 kiloya kadar düştüm ve 2 haftadır yediğimi arttırıp sporu azaltıp bir şekilde kilomu korumaya çalışıyorum az çok başarılı oldum gibi önerilerinizi ve tekrardan kilo almaman için yapmam gerekenleri bana özetleyebilirseniz çok mutlu olurum.
Saygılar…

Cevap: Sağlıksız yollarla verilen kiloları korumak oldukça zordur. Beslenme proğramınız size özel bir Diyetisyen tarafından hazırlanmalı ve takip etmesini öneririm. Sizinle igili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırnacak bir beslenme proğramı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme proğramı vücut analizleri, sizin bir çok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır.(Kişiye özel bilgi maili iletildi.)

P.A:
Merhaba. Ben Pınar Aydemir Benim boyum 168, kilom ise şu anda tartıya göre 64, dolayısıyla bu kilo bende rahatsızlık yaratmaya başladı görünür de kilolu değilim zira dışarıdan görenler hep aynı şeyi söylüyor ama gel gelelim bende yarattığı fiziksel rahatsızlık hat safhaya ulaştı. Yaşım ise 29 dolayısıyla metabolizmanın yaş ilerledikçe hızla azaldığını hesaba katarsak kilolarımın kalıcı hal alması muhtemel gözükmektedir.
Dolayısıyla henüz hamile kalmadığım da düşünülürse acilen beni rahatsız eden kilolarımdan kurtulmam gerekiyor.
Hedeflediğim kilo ise 57 yani bu durumda 7 kilo fazlam var ve yaza kadar bunlardan kurtulmak istiyorum ancak sanıyorum komple beslenme düzenimi değiştirmem gerekiyor. Ancak hayatımın sonuna kadar diyet mantığına da karşıyım. Diğer yandan çok da iştahlı biriyim ve Boğa burcuyum bunun yanı sıra spor yapmayı da çok seviyorum haftada en az 3 kez spor salonuna gidiyorum. Ancak bu durum kilolarımda bir azalmaya yol açmıyor.
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Cevap: Sizinle igili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırnacak bir beslenme proğramı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme proğramı vücut analizleri, sizin bir çok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır. Bu nedenle Diyetisyen takibinde kilo vermenizi öneririm. Sporu kardiyo ağırlıklı yapın.

A.A: 18 yaşında 1.59 boyunda bir bayanım hiç iyi hissetmiyorum kendimi kaçıncı rejim maalesef hep bi şekilde bozuluyor
lütfen bana yardımcı olun lütfen size gelme şansım yok evde kntsyon bisikleti var ne sürede çalışmalıyım
Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim
Belim 82 göğüs 90 kalça 98 şimdiden teşekkürler

Cevap: Sizinle igili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırlanacak bir beslenme programı çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme programı vücut analizleri, sizin bir çok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır. Bu nedenle Diyetisyen takibinde kilo vermenizi öneririm.

A.T: Merhaba,
kilolarımdan rahatsızlık duyup ağladığım aksamlardan biri... kısa surede çok kilo aldım... bu kiloları geri verileceğimin inancı yok kendime... Huzursuz ve mutsuz bır aksam... Nette sitenize rastladım... İnceledim... İstanbul’da olmanıza üzüldüm... Bana İzmir’de önerebileceğiniz bir diyetisyen veya merkez var mı? bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Merkez çok ama bana faydalı olabilecek hangisi, daha iyisi?
İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

Cevap: Size şartları uyan bir Diyetisyen araştırın. Eminim ki İzmir’de de çok başarılı arkadaşlar vardır.

H.A: Merhaba Nil hanım ben 17 yaşındayım.1.73 boyum ve 80 kilom..ne yapmam gerek? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

Cevap: Yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekli bunu da yaparken bir yardıma ihtiyacınız var. Bu yardımı da bir Diyetisyenden almanızı öneririm. Kilo sorununuzu bu yaşlarda sağlıklı bir yolla çözün.

S.H: Merhaba Nil hanım iyi günler sizi uzun zamandır takip ediyorum ve başarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Üniversite başka bir şehirde okuduğum için sizden destek alma gibi bir şansım olmadı. Şuan okulum bitti istanbuldayım. Maddi imkânlardan kaynaklı da sizle görüşmek mümkün olmadı. Muayene ücreti nedir öğrenebilirmiyim? acaba.4ay sonra evleneceğim fakat bu kilolarla evlenmek bile istemiyorum lütfen bana yardımcı olun ben böyle şişman bir gelin olmak istemiyorum. Nisanlımda zayıf çok çirkin bir görüntü oluyor. Düzenli bir şekilde besleniyorum her gün 2 litre su içiyorum fakat kilo veremiyorum. endikronolojı uzmanına da gittim. Erkeklik hormonlarımdan biri fazla çalışıyormuş ve kortizon seviyem yüksek cıktı ilaçlarımı kullanıyorum kendimce düzenlide besleniyorum fakat kilo veremiyorum hala. Boyum 1.63 kilom 83 bana yardım edin lütfen :'(

Cevap: Kişiye özel bilgi maili iletildi.

E: Merhaba Nil Hanım; Ben Eda 21 yaşında 1.70 boyunda 116 kiloyum. Çocukluğumdan beri kiloluyum. Defalarca diyetisyene gittim. Diyet uyguladım hep kilo veriyorum fakat geri alıyorum.
Artık kendime güvenim kalmadı. Kendine özgüveni çok yüksek bi insan olarak gözükmeme rağmen aslında çok güvensizim ve tek nedeni bu veremediğim kilolardır.
Ailemin de kilo verebileceğime ümidi kalmadığını inanıyorum. Önceden maddi durumumuz suan ki durumumuzdan daha iyi olması nedeninden dolayı ailem kilo vermek için gerekli desteği verdiler haklarını ödeyemem bu konuda ama artık onlarda çok üzülüyor.
En kötüsü de ne biliyor musunuz psikolojik desteğe ihtiyacım varmış gibi gelmeye başladı artık.
Eski şehirde okuyorum öğrenciyim hayatımın en güzel zamanlarını kötü bir psikoloji ile geçiyorum. Suan istanbuldayım.Salı günü bir kıl dönmesi ameliyat geçirdim ve doktorum fazla kilomdan ötürü enfeksiyon kapabileceğini söyledi. Bu kilo sorunu hayatımın her safhasında karşılaştığım bir problem halini almaya başladı. Başladı değil öle oldu artık.
Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim. İş mülakatlarına gidicem fakat iş için gerekli üniformaların şirket tarafından verileceğini duyduğumda vazgeçtim. Bu çok küçük bir örnek mesela.
Sizden yardım almak istiyorum ama en büyük problem maddi durum şuandaki sizin muayehanenize gelmek ve yardımlarınız ile kilo vermek istiyorum.Ailem tarafından sosyal güvencem bağkur fakat özel sağlık sigortasına da sahibim (groupama) ama bildiğim kadarıyla özel sağlık sigortası bu durumu karşılamıyor. Bana maddi olarak bilgi verirmisiniz bende ona göre para biriktirip size gelmek istiyorum. Hayatımda ilk defa böyle bir mail atıyorum. Umarım yanlış anlaşılmam cevabınızı büyük bir sabırsızlık ile bekliyor olacağım..,
Saygılarımla

Cevap: Neden kilo aldığınız ve neden veremediğiniz araştırılması gerekli. Bu bilgiler ışığında haftalık takiple kilo veriminiz sağlanmalıdır.(Kişiye özel bilgi maili atıldı.)

T.A: Merhaba Nil hanım ben 22 yaşındayım 1.65 boyum var maalesef 70 kilo yum birçok kez diyet yaptım ama hep kiloları geri aldım akupunturu da denedim ama oda olmadı kilo problemi beni psikolojik olarak çok rahatsız ediyor arkadaşlarımdan uzaklaştım eve kapandım ve boyuna yemeğe devam ediyorum durduramıyorum kendimi lütfen bana yardım edin muayene ücretlerinizi öğrenmek istiyorum. Teşekkürler. İyi çalışmalar…

Cevap: Kişiye özel bilgi maili iletildi.

D.G: Merhaba Nil Hanim, Benim adim Elmas. 15 yaşındayım, 156 boyundayım ve 88 kiloyum. Ben biraz kilom ve boyum hakkında bilgi almak istiyorum sizden.
İlk olarak yazdığım gibi anlamışsınızdır zaten, benim kilolarımla derdim var. 10-11 yasındayken annem diyetisyene götürmüştü bazı testler falan yapildi ama bir hastalığım çıkmadı. Doktor sadece dengeli beslenmediğimden dolayı kilo aldığımı söyledi. Gerçekten doğru ekmeği, çikolatayı, tuzu, sekeri biraz fazla kaçırıyorum ve kendimi kontrol edemiyorum. Spor yapmaya başlıyorum ama bir sure sonra usanıyorum, bıkıyorum ondanda çünkü beni çok yoruyor. Küçükken hiç böyle değildim bu arada, hareket etmeyi çok severdim uzak bir yere arabayla veya anne, babamın kucağında değil de yürüyerek gitmek isterdim. Hiç yerimde durmazdım ama simdi aynisini yapamıyorum fazla kilolarım yüzünden.
Aslında irademe sahip olabilsem kiloda verebiliyorum, mesela gecen sene 87 kiloydum biraz dikkat ettim ve 82 kiloya indim. Sonra psikolojik yönden bazı çöküntüler yaşadım ve tekrar kilo aldım.. Maalesef psikolojik yönden de etkilendiğim zaman kilo alıyorum.Ayrıca fazla kilolar boy uzamamı da etkiler mi bu yüzden de endişeliyim. Çünkü arkadaşlarım rahatlıkla 1.60 gibi bir boy oranına sahipken ben onlardan en az 4 cm kısayım... Acaba benim boyumda ileride bir şekilde uzar mı? İstediğim boy oranı 1.65 civarında. Anne baba boyu da etkili diye biliyorum annemin boyu 1.52, babam ise 1.65 sizce bu konumda 1.65 gibi bir boy oranına sahip olmam mümkün müdür?
Şunu da belirtmek isterim ki ailede baba tarafım kilolu, babam kilolu bir insan değil ama halalarım biraz kilolu, anne tarafım zayıf gayet normal kilodalar. Benden küçük 2 kardeşim var onlarda gayet iyi ama bende kilo problemi var ve bu beni çok uzuyor.
Umarım mailime ulaşırsınız ve bana bir yol gösterirsiniz. Kim bilir belki sizin sayenizde sağlıklı bir şekilde zayiflamaya baslayabilecegim, bu beni umutlandiriyor.
Cevabinizi dört gözle bekleyeceğim Nil Hanim...
Her şey için teşekkürler


Cevap: Boyunuz 18 yaşına kadar uzar. Genetik yapıya bağlı olarak minumum düzeyde 22 yaşına kadar uzama olabilir. Bana başvuran 18 yaşında birkaç kişide, sağlıklı beslenme düzenine geçtikten sonra boy uzamalarına şahit oldum. Sağlıklı beslenme ve özellikle boy uzamasına yönelik sporları yapmanızı tavsiye ederim. Son birkaç yıl içinde basketbola ağırlık vermenizi öneririm. Sağlıksız beslenmeniz ve fazla kilo sağlıklı gelişmenizi olumsuz etkiler. Tüm sorularınızın cevabı ve çözümüne bir Diyetisyen kontrolünde beslenmenizi düzenlemenizi öneririm. Diğer hususta boy uzamasına yönelik sporlardan birini tercih edin ve yapın.


İ. Ş: merhabalar ben 42 yaşında 1.67 boyunda 72 kiloyum.eylül ayından bu yana haftanın 6 günü yarım saat cardio ardından 1 saate yakın interval cardio ya da armut tipliyım basun çalışmaları yapıyorum vücudumda sıkılaşmalar var incelmiş gözüküyorum ama kilomda eksilme yok.
yıllardır kilo alıp veriyorum.ayrıca çevremdekiler protein ağırlıklı beslenmem gerektiğini bazılarıda yağ yakabilmem için karboyu arttırmam gerektiğini söylüyorlar.ne yapacağımı şaşırmış durumdayım .herhangi sağlık problemmi yok.yardımcı olursanız sevinirim .iyi çalışmalar.

Cevap: Kalıcı ve sağlıklı çözüm sizinle ilgili ayrıntılı bilgiler alıp, ölçümler yapılıp, sizin sağlık durumunuza, yaşam şartlarınıza göre size özel hazırlanan bir besleme programıdır. Bu programla da iş bitmiyor. Sizin uygulamadaki durumunuza ve verdiğiniz kiloya göre her hafta tekrar ölçümler yapılıp yeniden besleme programı hazırlanmalıdır.

S.I: merhaba;
ben 17 yaşındayım. boyum 168 kilom ise 43=(
daha önce bir diyetisyene başvurmuştum. tiroit tahlili yapmasını istemiştim.
metobolizmamın nasıl çalıştığını merak etmiştim.ama bana tahlil yapamadığını ve dahiliyeye
gitmem gerektiğini söyledi.sizden ricam bana bu kilo alabilmem konusunda yardım etmeniz.
gerçekten bi kaç senedir aynı dertten yakınıorum.üzerime uygun düzgün bir kıyafet bile bulamıorum
yardım ederseniz çok sevinirim
şimdiden teşekkürler...

Cevap: Bir Diyetisyene başvurduğunuzda öncelikle neden kilo alamadığınızın araştırılması için sizi yönlendirecektir. Bu muayene ve tahliller ışığında beslenme programınızı planlayacak ve takinini yapacaktır. Kafanızdaki tüm sorunların cevabına da ulaşırsınız. Yani meslektaşım doğru hareket etmiş.


T. S: nil hanım, 2 yıl önce 52 kiloyla hamile kalıp 73 kiloyla doğum yaptım.53 kiloya kadar dikkat ederek zayıfladım. 4 aydır evde oturuyorum (çocuğumun grip olmasından korktugum için)bu sebeple 55 kilo oldum. haftada 3 gün spora gitmeye başladım (1.5 hafta oldu) 2 cm incelmem oldu fakat kilo veremedim. düzenli yemek yeme alışkanlığım yok.sabahları canım kahvaltı yapmak istemiyor ama öğleden sonra iştahım açılıyor özellikle akşam saat 9 gibi sürekli atıştırmak istiyorum özellikle tatlı şeyler.
iştahımın önüne nasıl geçebilirim?
ayrıca 5 kilo vermek istiyorum bunun için ne yapmam gerekir?
ilginize teşekkür ederim

Cevap: Amacınız sağlıklı beslenmek olsun. Sağlıklı beslendiğinizde iştahınız dengelenir. Stres yapmadan sağlıklı beslenerek kilo vermenizi öneririm. Sporu dengeli ama sürekli yapmaya çalışın. Ağır spordan kaçının. Kardiyo ağırlıklı spor yapın. (Kişiye özel bilgi maili iletildi.)

E.D: merhaba öncelikle başaranların resimlerinden çok etkilendim.ben 30 yaşında 2 çocuk annesi bir bayanım küçük oğlum 3 yaşında.boyum 1.65 kilom 74.2 hamileleğimde de 70 le hamile kaldım 94 ile doğum yaptım.şimdi 74 kiloyum ama inanaınn çok uğraşıyorum kilolar basen ve popo kısmımda.karnım göbeğim yok belim ince.balıkesir ayvalıktayım keşke burdada muaynaneniz olsa...sizinle görüşmeyi çok isterdim.evlendiğimde 60 kiloydum.tekrar dönmek istiyorum.bu kilolara..tabiki eşimde beni öyle görmek istiyor.nasıl yardımcı olursunuz.teşekkürler saygılar....

Cevap: Diyetisyen takibine girmeniz çok yerinde olur. Sizinle ilgili daha ayrıntılı bilgileri almadan ve ölçüm ve analizlerinizi yapmadan maille hazırlanacak bir diyet çok sağlıklı olmaz. Sağlıklı beslenme programı vücut analizleri, sizin birçok özelleriniz göz önüne alınarak hazırlanır ve her hafta sizin uygulamadaki başarınıza ve vücudunuzun verdiği cevaba göre yeniden hazırlanır. Bu nedenle size ancak yüz yüze görüşerek yardımcı olabilirim. Bu görüşmeden sonra maille, faksla veya telefonla takibini yapabiliriz.


P.K: Nil Hanım merhabalar;benim sorunum kalçalarım, ne yersem sanki kalçalarımda birikiyor.sizce kalçalarımı zayıflatmam için yürüyüş mü yapmalı yoksa kondüsyon bisikletine mi binmeliyim?
çok teşekkürler.

Cevap: Bölgesel kilo problemi birçok insanın sorunudur. Her insanın anatomik yapından dolayı yağ hücreleri farklı bölgelerindedir. Bölgesel probleminiz olması vücudunuzdaki yağ oranının olması gerekenden fazla olduğunu, kas oranının düşük olduğunu gösterir. Sizin de yapısal olarak kalça bölgenizde yağ hücreleriniz sayı olarak yoğun olduğu için kilo alınca o bölgeden alıyorsunuz. Bu durumu düzeltmek için en iyi yöntem yeterli ve dengeli beslenmek, düzenli spor yapmak ve bol su içmektir. Böylece vücudunuzdaki kas oranını yükseltir, yağ oranını düşürür, sıvı miktarını dengeleyebilirsiniz. Ayrıca iyi bir diyet programını uyguladığınızda kilo kaybı nerede fazlalık yani yağ birikimi varsa oradan verirsiniz. Kalça bölgenizi çalıştıracak hareketler yapın, bol bol yürüyüş yapın, imkanınız varsa yüzün, bisikleti de kullanabilirsiniz. Sporu bir dönem çok yapıp sonra bırakma değil, hayatınızın her döneminde sizi sıkmayacak bir tempoda düzenli yapmaya çalışın.

N.S:
Merhaba Nil Hanım. 17 yaşındayım. Boyum 1.76 kilom 68. Uzun zamandır diyet yapıyorum ama en ufak bir gelişme bile kaydedemiyorum. Yanında bir de yürüyüş yapıyorum ama kilo veremiyorum. Zayıflama hapı kullanmayı çok istiyorum ama annem izin vermiyor. Araştırdığım kadarıyla kimyasal madde içeren hapların ciddi yan etkileri olabiliyormuş hatta bazen ölüme kadar gidebiliyormuş. Ama yazılanlara göre "elma krom" tamamen bitkiselmiş ve sadece diyabetik hastalara önerilmiyormuş. Elma krom u kullansam sizce çok yanlış bir şey mi yapmış olurum?


Cevap: Neden sağlıklı beslenmeyi öğrenip hayat boyu sağlıklı bir yaşam kurmayı düşünmüyorsun. Diyetisyene gidin.
 

 

Diyetisyen, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan'ın e-posta listesine kayıt olmak için tıklayınız...e-posta listemize
üye olunONLAR DA BAŞARDILAR!
 
 


Hakkımızda | Ekibimiz | Hizmetlerimiz | Yöntemimiz | Başarı Hikayeleri | Beslenme | Sağlıklı Yemekler | Haberler | Duyurular | Medya | Basın | İletişim | Röportaj | Soru-Cevap | Site Haritası
 
  © 2007 - 2016 Diyetisyen Nil Şahin Gürhan. Tüm hakları saklıdır. RSS sayfasından nildiyet.com ve diyetvediyetisyen.com web sitelerindeki son bilgi girişlerini haber almak için abone olabilirsiniz...Designed by: OrBiT