Sağlıklı Sosyaller  

Kalp Sağlığı ve Beslenme - Nil Diyet

Anasayfa > Makaleler > Kalp Sağlığı ve Beslenme
Kalp Sağlığı ve Beslenme

Kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olması, kalp krizini riskini tetikler. Kolesterol vücutta da üretilen bir tür yağ benzeri steroldür ve kandaki kolesterol düzeyinin çok yüksek olması, kan damarlarını tıkanma riskini arttırır. Besinlerimizdeki yağı ve özellikle de hayvansal yağı azaltmak, kan kolesterol yükselmesini durdurur, düşmesini sağlar. Kolesterol, katı ve yanmış yağlarla birlikte alındığında çok daha hızlı emilir ve kanda birikebilir. Yüksek oranda doymuş yağ içeren hayvansal besinler daha çok kolesterol içerir.


Kalp sağlığını korum
ak için beslenme  önerilerimiz …

Haftada 2 gün balık eti, 2–3 gün yağsız, derisiz tavuk eti, 1 gün ise yağsız kırmızı et tüketmeye özen gösterin.

Etli yemeklere ayrıca yağ eklemeyin.

Yemeklere koyduğunuz yağ miktarını azaltın, katıyağ yerine sıvıyağ özellikle zeytinyağı kullanınız. Kızartma yerine haşlama ve ızgarayı tercih edin.

Haftada 2-3 gün yumurta tüketebilirsiniz. Aynı gün içerisinde 1 adetten fazla yumurta tüketmeyin.

Sakatat (karaciğer, beyin, böbrek gibi) yemeyin.

Kahvaltıda tereyağı veya margarin kullanmayın. Kahvaltıda tüketeceğiniz çiğ sebzelere az miktarda zeytinyağı ilave edebilirsiniz.

Kuyruk yağı ve iç yağı kesinlikle kullanmayın.

Yemekleriniz pişirilirken daha az tuz ekleyin ve tabağınızdaki yemeğin tadına bakmadan tuz ilave etme etmeyin.

Ana öğünlerle birlikte mutlaka salata veya çiğ sebze söğüş tüketmeye özen gösterin.

Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat grubu yiyecekleri rafine olanlar yerine kepekli, tam buğday, tam çavdar ve kabuklu pirinç gibi natürel kaynakları tercih edin.MakalelerNil Diyet Bilgilendiriyor


Sağlıklı beslenmenin yaşam boyu sürdürülmesi kilo yönetiminin en güvenilir yoludur.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.