Sağlıklı Sosyaller  

Diyet ve Terapi - Nil Diyet

Anasayfa > Makaleler > Diyet ve Terapi
Diyet ve Terapi

20. yüzyılın sonlarına doğru, gerek estetik kaygıların artması, gerekse sağlıklı ve doğru beslenme anlayışının yayılması, birbirinden farklı diyetleri gündeme getirdi. Kilolarından yakınan pek çok kişi ya beslenme uzmanına gitti ya da dergilerden, gazetelerden kestiği diyetleri uygulamaya çalıştı. Bir süreliğine istenilen kilolar verildi, amaca ulaşıldı. Fakat bu standart diyetleri uygulayanların çoğu verdiği kilolaları hızla geri aldı. Sonra yine bir kısmını verdiler, sonra yine aldılar. Böylece kısır döngü başladı. Tartıdaki rakamlar kimi zaman moral verdi, kimi zaman kabus oldu. Hayal kırıklıklarının faturası ya diyetisyene ya da kişinin iradesizliğine kesildi. Bu kısır döngü içinde göz ardı edilen en önemli soru şu "İnsan ne zaman yemek yer?"

İlk anda "acıkınca" demek geliyor insanın aklına. Oysa biraz daha düşününce ortaya şu gerçek çıkıyor, insan sadece acıkınca değil, üzülünce, sevinince, stresliyken de yer. Hem de bu yemek miktarı çoğu zaman bu duyguların yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Yemek yeme ile duygu durumumuz arasındaki ilişki tartışılmaz bir gerçektir. Kimi zaman duyguları uyuşturan bir bağımlılıktır yemek, kimi zaman da vazgeçilmesi zor bir alışkanlık. Kimi insan bir şişe şarabı seçer can sıkıntısını geçirmek için, kimi insan bir paket çikolatayı. Diyetleri, diyetisyenleri, diyeti yapan kişinin iradesini sorgulamak ne kişinin duygusal ihtiyaçlarından doğan aşırı yemek yeme ihtiyacının önüne geçebilir, ne de kilo alıp vermesini engeller. Beslenme uzmanının yanı sıra, kişinin yemek yeme davranışının bağlı olduğu faktörler, aşırı yeme isteğinin altında yatan duygusal sebepler, psikolog desteği ile saptanmalı, terapi süreci içinde sorunların çözümü ve davranışının değişimi üzerinde çalışılmalıdır. Sağlıklı kilo verebilmenin ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanın altın kuralı, kişi kendisine özel diyet programı üzerinde bir beslenme uzmanı ile çalışırken aynı zamanda bir psikolog ile yemek yeme davranışının altında yatan duygusal faktörleri değiştirme üzerine de çalışmalıdır. Yoksa kilolar verilir, alınır, verilir…

Feyza Bayraktar
Uzman Dan. PsikologMakalelerNil Diyet Bilgilendiriyor


Bel çevrenizi düzenli olarak ölçün erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm’ nin üzerine çıktığında sağlıkla ilgili tehlike çanları çalmaya başlar.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.