Sağlıklı Sosyaller  

Polikistik Over Sendromu Hastası, Göbek Yağlanması, İnsülin Direnci - Nil Diyet

Anasayfa > Makaleler > Polikistik Over Sendromu Hastası, Göbek Yağlanması, İnsülin Direnci
Polikistik Over Sendromu Hastası, Göbek Yağlanması, İnsülin Direnci

Soru: 96 kiloyum yüksek tansiyon, romatizma insülin direncim var, nasıl kiloyu verebilirim? Hareketsizim.


Cevap:
Yüksek tansiyonunuz ve insülin direncinize uygun bir beslenme planı ile kilo vermeniz oldukça önemli.2-3 saat arayla proteinli ara öğünlerle destekli beslenmelisiniz. Gün boyunca 4 saatten fazla aç kalmayın. Ara öğünlerinizde tek başına meyve yemeyin. Size uygun bir beslenme planı için uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Her gün orta tempoda 30- 60 dakika yürümelisiniz.

Soru: Göbek yağı, bel çevresindeki kalınlaşma için ne yapmam lazım?


Cevap:
Karın bölgesinde yağlanma ve bel çevresindeki kalınlaşma için, gerekli enerji ve besin öğelerini içeren sağlıklı bir beslenme programı ile düzenli fiziksel aktiviteyi bir arada uygulamanız gerekir. Öğün saatlerinizin düzenli olması burada oldukça önemli. Yeterli miktarda lif, protein, karbonhidrat ve yağ içeren dengeli bir beslenme planı için uzman bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Her gün gittikçe hızlanmak kaydıyla tempolu yürüyüşler yapmalısınız.

Soru: Merhaba, pcos’luyum ve doktor 5 kilo verirsem pcos’umun tedavi edilebileceğini söyledi. Endokrine de gittim, değerlerim iyi ancak yine de glifor ve euthryox verdi. Daha önce diyetisyene gittim ancak iki haftadan sonra diyetisyen bende çok etkili olamadı. Bu nedenle biraz diyetisyen korkum var, hayal kırıklığına uğramak istemiyorum. Bir de öğrenci olduğum için tedavi bana biraz pahalı geliyor. Sizden nasıl bir yardım alabilirim?

Cevap: PCOS insülin direnci ile karakterize olduğu için kilo vermeniz ve kan şekerinizin aşırı dalgalanmalar yapmaması oldukça önemli. Diyetisyeninizin verdiği diyet programını ve beslenme eğitimini kendinize hayat şartlarınıza göre alternatifleri öğrenerek kullanın. Öğünlerinizi düzenli tüketin, dengeli ve yeterli beslenin sağlığınız için yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Tedavi aşamasında; İlaçlarınızı düzenli kullanın, her gün 30- 60 dakika orta tempolu yürüyüş yapın. Bol su için. Sabırlı olun. Kilo verirken acele etmemelisiniz.

Soru: Merhaba Nil Hanım. Benim PCOS rahatsızlığım var. Bununla beraber beta talasemi taşıyıcısıyım. Yaklaşık 7 ay boyunca doğum kontrol hapı kullandım ve bu dönemde düzenli olarak diyetisyene gittim, standart bir diyet yapmama rağmen kilo veriyordum. İlaca ara verdikten sonra aynı programa uymama rağmen kilo veremiyorum. Bir yandan PCOS’la alakalı bir programa uyup bir yandan demir değerimi yükseltmeye çalışıyorum fakat ikisi bir türlü bir arada gidemiyor. Bana önerebileceğiniz herhangi bir program var mıdır?

Cevap: Bir diyetisyenden yardım almalı, en az ayda 1 takibe girmelisiniz.

Soru: Metobolizmam çok zayıf ne yapsam kilo veremiyorum tatlı istediğim çok fazla.

Cevap: Düzenli ara öğünler yapıp, bu ara öğünlerde meyve ile süt, yoğurt, ceviz, fındık ya da badem tüketmeniz metabolizmanızı destekleyecektir. Sabah kalktıktan sonra 1 saat içinde kahvaltınızı yapın. Öğün saatlerinizi aksatmayın. Gece son öğününüzü yatmadan 2- 3 saat öncesinde tüketmiş olun. Metabolizmanın hızlanması için sağlıklı beslenmeyi öğrenmeli ve  aktivitenizi arttırmalısınız.
 
 
 MakalelerNil Diyet Bilgilendiriyor


Sağlıklı beslenmenin yaşam boyu sürdürülmesi kilo yönetiminin en güvenilir yoludur.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.