Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Beslenme İçin Çeşitli Öneriler - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Beslenme İçin Çeşitli Öneriler
Sağlıklı Beslenme İçin Çeşitli Öneriler

Sağlıklı Yaşamak için Sağlıklı Beslenmelisiniz. Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapmalısınız?

1)   Az ve sık beslenmeye özen göstermeli, günde 6 öğün beslenmelisiniz.

2)   Birbirini takip eden öğünler arasındaki zaman aralığı 2–3 saat olmalı, gün içerisinde 4 saatten fazla aç kalmamaya özen göstermelisiniz.

3)   Vücudumuzun hareketlenmesi ve kan dolaşımı akışkanlığını sağlamak için, günde en az yarım saat olacak şekilde hareket etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

4)   Su hayattır ve suyun hayatımızda bol miktarda yer alması gerekir. Günlük su tüketiminin en az 8 su bardağı olmasına özen göstermelisiniz.

5)   Tam tahıl ürünlerine sofranızda yer açmalısınız.

6)   Lif oranı yüksek olan meyve, sebze, kurubaklagil ve tam tahıl ürünlerini sıklıkla tercih etmelisiniz.

7)   Günlük yağ tüketiminizi azaltmalı. Özellikle doymuş yağ içeriği yüksek olan katı yağların hayatınıza girmesine izin vermemelisiniz. Yağ ihtiyacınızı sıvı yağlardan karşılamalısınız.

8)   Kızartma ve kavurma pişirme yöntemlerinden uzak durmalısınız.

9)   Günde 5–9 porsiyon taze sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz.

10)   Sofranızda çeşitlilik yaratmalı, tek düze beslenmekten ve hep aynı besinleri yemekten kaçınmalısınız.

11)   Alkol tüketimi konusunda dikkatli olmalı ve aşırıya kaçmamalısınız.

12)   Kanser riskini azaltmak için antioksidan besinlere sofranızda yer vermelisiniz. ( Yeşil ve renk renk sebzeler- meyveler, Yağlı kuruyemişler)

13)   Tuz tüketiminizi azaltmalı. Günde 2 çay kaşığından daha fazla tuz tüketmemelisiniz.

14)   Çay, kahve ve asitli içeceklerin kafeinden zengin olduğunu unutmamalı ve günlük kafein alımınızın 300 mg’ı aşmamasına özen göstermemelisiniz.

15)   Florlanmış içme sularını içmeye özen göstermelisiniz. (0.7-1.2 mg/L)

16)   Kalsiyumdan zengin yiyecekler olan süt ve süt ürünlerine beslenmenizde yeteri kadar yer vermelisiniz.

17)   Demir tüketimi yeterli olmalıdır. Demir kaynağı olan et ürünleri, yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve pekmez öğünlerde yeterli miktarda yer almalıdır.

18)   Deniz balıkları ve yağlı kuruyemişler omega-3 yağ asidi içerikleri nedeni ile tercih edilmesi gereken besinler olmalıdır..

19)   Yemekten keyif almalısınız, böylece kaliteli yaşama katkı sağlamış olursunuz. Bernard Shaw’ın dediği gibi; “keyifler değildir yaşamı değerli yapan yaşamdır keyif almayı değerli kılan.” Sözünü unutmamalıyız.

20)   Etlerin yağlı kısımlarını ve tavuk derileri gibi hayvansal besinlerde bulunan görünür yağların tüketiminden kaçınmalısınız.

21)   Sosis, salam, sucuk, pastırma gibi işlenmiş şarküteri ürünlerini olabildiğince seyrek tüketmelisiniz.

22)   Süt ve süt ürünlerinin kaymak kısmını tüketmekten kaçınmalısınız.

23)   Peynir, zeytin v.b gibi besinlerde az tuzlu olanları tercih etmeli veya bu ürünleri temiz su ile yıkayıp çok az bekleterek tuz içeriklerini azaltabilirsiniz.

24)   Ev dışında da beslenme de besin seçimine ve hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Çocuklara ana öğünden önce şekerli besinler vermek, iştah azalmasına yol açarak, sağlıklı besinlerden bir öğünde olsa mahrum kalmasına neden olur.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.