Sağlıklı Sosyaller  

Fazlalıklardan Kurtulmak Kilolarınızı Taşımaktan Daha Kolay - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Fazlalıklardan Kurtulmak Kilolarınızı Taşımaktan Daha Kolay
Fazlalıklardan Kurtulmak Kilolarınızı Taşımaktan Daha Kolay

YAZ, kış fazlalıklarımızdan kurtulma ve hafifleme ihtiyacı duyarız. Hem ruhsal hem de bedensel olarak duyduğumuz İhtiyaç bize hafiflemenin çarelerini aratır. Fazlalıklan atarız ve özgüleşiriz... Ruhumuz gibi kıyafetlerimiz de hafifler. Peki ya kilolarımız? Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan; fazlalıklardan kurtulmanın, fazla kilolanmızı taşımaktan daha kolay ve daha az masraflı olduğunu vurgulayarak "Kilo vermek için sağlam ve gerçekçi yol haritanızı oluşturun" uyarısında bulundu Nil Şahin Gürhan, "Sağlıklı kiloda olan bireylerin yaşam eneıjileı i yüksektir ve ideal kiloya ulaştığında çoğu hastalıktan kurtulmuş olur. Kıyafete harcadığı zaman daha az olduğu için daha mutlu alışveriş yapar. Kilo verdikçe aynalarla banşır ve hafifledikçe hareket özgürlüğü artar" açıklamasını yaparken, "Fazla kilolu olan bireylerin yaşam enerjisi daha düşük olur ve bunun için ekstra enerji harcamaları gerekir. Fazlalıklarıyla yüzleşmek istemediği için aynalara küser. Fazla kilolarla yürümek zor olduğu için yürüyüş yapmak bir takım sağlık problemlerinin su yüzüne çıkmasını hızlandırarak bireyler için işkenceye dönüşür" dedi. Yol haritanız gerçekçi olsun Fazlalıklardan kurtulmanın fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay olduğunu hatırlatan Nil Şahin Gürhan, "Öncelikle fazlalıklardan kurtulmaya karar verin ve kilo vermek için gerçekçi yol haritanızı oluşturun" diyerek şu uzman tavsiyelerinde bulundu;

1.    Birinci kuralınız düzen olsun ve öğünlerinizi düzene sokarak işe başlayın.

2.    Sabah uyanınca kahvaltınızı mutlaka yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahılh ekmek ve bolca yeşillik olsun.

3.    Az ve sık beslenin, öğünlerinizin arası 2-3 saat olsun.

4.    Öğle yemeğinizde sebze yerseniz akşam et yemeği tercih edin. Etin görünen yağlı kısımlan varsa yememeye dikkat edin.

5.    Kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ekmeğiniz tam tahıllı ya da çavdar olsun. Beyaz ekmek, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun.

6. Öğünlerinizde en az 1 kâse salata olsun. Böylece günlük lif ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz ve kabızlığı engellersiniz.

7.    Porsiyonlarınıza dikkat edin. Yemeniz gereken sağlıklı yiyecekleri ölçülü bir şekilde tabağınıza alın ve tabağınızdaki yemeklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.

8.    Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Yaz meyvelerinin zayıflamaya yardıma etkisinden faydalanın. Dilerseniz 2 top taze sütten yapılmış dondurma kaçamağı da yapabilirsiniz.

9.    Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün 2-3 litre su içmeye çalışın.

10.    Her gün yanm saat yürümeyi ihmal etmeyin. Yürüyüş yapmak hem keyif verir hem de zayıflamaya yardımcıdır.

11.    Yeterli uyumaya özen gösterin. Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Yürüme mesafesi olan yerlere yürüyerek gidin. Günde en az 30 dakikalık hızlı, tempolu yürüyüş kilo vermeyi destekler.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.