Sağlıklı Sosyaller  

Beslenme Tarzınızı Hareketlendirin - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Beslenme Tarzınızı Hareketlendirin
Beslenme Tarzınızı Hareketlendirin

  Hayat şartları, hayatın bize sunduğu hızlı tempo, yetişme isteği ve yetişememe korkusu, yorucu ve dinamik ofis hayatı, stres, ezici rekabet koşulları ve diğer birçok faktör, rüzgârın kuru bir yaprağı savurması gibi hayatımızı, isteklerimizi ve zamanımızı savurmaktadır. Zaman geçtikçe bu sıradan, monoton, stresli ve sıkıcı koşullar hayatımızın birer belirleyicisi haline gelmektedir. Tıpkı Rovel’in bolerosu gibi…

  Bolero’da tek bir melodi vardır. Bu melodi eserin başından sonuna kadar tekrarlanır. Arka fonda trompet sürekli aynı notaları mırıldar. Fakat bu eserin her bir melodisi o muhteşem final için bir basamaktır. Esere her tekrarda yeni bir melodi eklenmektedir. 2. tekrarda, 3. tekrarda ve her tekrarda…

  Ve Bolero’nun o eşsiz finali dev bir orkestra ile çalınır, ortaya çıkan müzik kelimeler ile ifade edilemez. Bu müziğin her bir tekrarı beslenme programımıza eklediğimiz sağlıklı bir lezzete benzer. Nasıl her tekrarda katılan yeni saz müziğe ayrı bir lezzet katıyor ise beslenme programınıza eklediğimiz her yeni sağlıklı besinde, sağlığımıza güç soframıza keyif katar.

  Sıkıcı ve monoton bulduğunuz beslenme tarzınıza yeni bir tat katmak ise sizin elinizde. Aynı yiyecekleri bile farklı besinler ile karıştırarak tükettiğimizde, farklı pişirme yöntemleri denediğimizde ve farklı bir servis şekli ile sunduğumuzda soframıza yeni bir renk daha eklemiş oluruz. Bu davranışı yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline getirmek ve yaratıcılığımızı kullanarak soframızı geliştirmek bize ayrı bir şevk verir ve mutfağımızı bir lezzet oskestrasına dönüştürebiliriz.

  Kahvaltımızı hazırlarken aynı peyniri, balı, reçeli ve zeytini dolaptan çıkarır ve isteksiz bir atıştırma ile yerine kaldırırız. Oysa kahvaltımızı nane veya maydanoz yaprakları ile süslersek, domates, salatalık gibi sebzelerden kendimize bir ziyafet hazırlarsak kahvaltı sofrası çok daha çekici bir hale gelecektir.

  Monoton beslenme tarzımıza katacağımız her besin, şahane bir lezzet orkestrası hazırlamak ile kalmaz aynı zamanda bize sağlık katar.

  Beslenme tarzımızın temelleri annemizin ve diğer aile fertlerinin elinde olabilir. Fakat yetişkin bir birey edineceği sağlıklı beslenme bilgileri ile beslenme tarzını kendi kontrolü altına alabilir. Beslenmenizin başlangıcından siz sorumlu olmayabilirsiniz ama finale giden yolun çıkacağı sokaktan siz sorumlusunuz.

  Beslenmemizdeki bu sağlıklı düzenlemeler sağlıklı, kaliteli bir yaşamın ve uzak ama güzel bir finalin bizimle olmasını sağlar. Beslenmenizde yapacağınız her olumlu değişiklik hayat yolculuğunun her safhasında size destek olur, omuz verir.

 

 

 

Nil ŞAHİN GÜRHAN
Beslenme ve Diyet Uzmanı
www.nildiyet.com

 


Yazının resim dosyası (.jpg) halini görüntülemek için lütfen tıklayınızYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Zayıflama ilaçları sadece doktor kontrolünde ve ağır obez bireylere kullanılabilir. Doktorunuz vermediği sürece bu tür ilaçları satın almayınız.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.