Sağlıklı Sosyaller  

İştahınız Sizi Değil, Siz Onu Ele Geçirin

Anasayfa > Yazılı Basın > İştahınız Sizi Değil, Siz Onu Ele Geçirin
İştah birçok kişinin dönem dönem beslenmesi ile ilgili yaşadığı sıkıntıların başında gelir. İştah uzun dönemde kontrol edilemediğinde bizlere tartıda endişe dolu zamanlar yaşatır ve bir süre sonra görürüz ki artık kıyafetlerimiz ile bedenimiz arasında bir uçurum oluşmuş. İştahı kontrol etmek için iştah ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmak ve iştahı yenebilecek beslenme tüyolarından yararlanmak gerekir. Bu yazıyı okuduktan sonra gereksiz iştahınızın son bulduğunu görecek ve çok şaşıracaksınız.
İŞTAH NEDİR?
İştahı genel olarak 2 açıdan inceleyebiliriz. Birincisi açken yoğun olarak duyduğumuz iştah iken diğeri durup dururken herhangi bir besine karşı duyduğumuz yoğun istektir. Beden yaşamını sürdürebilmek için depoları tükenmeye başladığında açlık sinyalleri gönderir. Açlık sinyallerinin devam etmesi ile yemek yeme ihtiyacı hisseder ve tükettiğimiz besinleri aç olmamız nedeni ile genellikle iştah ile tüketiriz. İkinci çeşit iştahta ise bir ziyafetten sonra bile canımız yemek yemek isteyebilir. Kimi zaman vitrinde gördüğümüz bir pasta dilimi uyandırır iştahımızı, kimi zaman dondurmacıdan gelen vanilya kokusu, kimi zaman ise bir yemek resmi veya birilerinin besinlerden bahsetmesi. Kısacası ikinci çeşit iştahımız yani tehlikeli iştah her an uyarılmaya ve uyanmaya hazır bekler.
İştah mekanizması bedende beyinde dahil olmak üzere birçok organ ve hormon tarafından kontrol edilir. İştahın vücudumuzda çalışma stili o kadar farklıdır ki, mekanizması hala tam olarak çözülememiştir ve bu konu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar hala sürmektedir.
Bu durum sizi endişelendirmesin çünkü beslenme tarzımızda yapacağımız ufak değişiklikler ile iştahımıza söz geçirmemiz ve ona teslim olmamamız mümkün.


İŞTAHINIZA SÖZ GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK BESLENME TÜYOLARI
Birinci kural- AZ VE SIK:
İştah düşen kan şekeri ile birlikte artar. Bu nedenle iştahı azaltmanın en kolay yolu kan şekerini dengede tutmaktır. Az ve sık beslenerek kan şekerinizi dengeleyebilir ve iştahınızı sakinleştirebilirsiniz. Günde 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmek kan şekerinin dengeli yükselip alçalmasını sağlar.
İkinci kural- ZAMANINDA ÖĞÜN: Öğün atlamak iştahın en sevdiği davranışlardan biridir. Çünkü öğün atlandığında yani uzun süre aç kalındığında düşen kan şekerine bağlı olarak iştahınız özgürlük kazanır. İştahınızı yenmek için öğün saatlerinizin arasını 2–3 saat olacak şekilde ayarlamalı ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamalısınız.
Üçüncü kural- YAVAŞ YEME: Yemeğinizi tadını çıkara çıkara yemelisiniz. Hızlı yemek yemek iştahın tetiklenmesine yol açar. Çünkü tokluk sinyalleri beyine 20.dakikadan sonra ulaşmaya başlar. 5–10 dakikada sofradan kalkmanız iştahınızın bir süre sonra sinsice kabarmasına yol açacaktır. Yemeklerinizi yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketin.
Dördüncü kural- DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKS: Yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerini hızla yükseltir ve kısa zamanda hızla düşürür. Bu durum da iştahınızın birden tatlı çekmesine neden olabilir. İştahınıza dur demek için düşük glisemik indeksli besinleri seçmelisiniz. Beyaz un ve beyaz şekerle yapılan yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının.
Beşinci kural- POSA KAYNAKLARI: Posalardan yani liflerden fakir bir beslenme tarzı hem tokluk sürenizi kısaltır hem de kan şekerinizin daha kısa sürede düşmesine yol açar. Bu nedenle kuru baklagil, sebze ve meyve gibi posadan zengin besinleri öğünlerde tüketmeye özen göstermelisiniz. Posadan zengin bir diğer kaynak ise tam tahıl ürünleridir. Beyaz ekmek yerine tam buğday veya tam çavdar ekmeği tüketmeniz iştahınızı bastırmanızda size yardımcı olacaktır.
İŞTAHINIZI AZALTMAK İÇİN 4 BASİT HİLE
İştahınızı bastırmak için basit hilelerden yararlanabilirsiniz. İşte en etkili ve basit 4 hile!
Öğün öncesi su içmek, iştahınızın azalmasına yol açar. Bunun nedeni, suyun midede yarattığı basınç nedeni ile tokluk hissi yaratmasıdır. Eğer öğünlerde iştahınızı durduramıyorsanız öğün öncesinde 1 su bardağı su içmeyi deneyebilirsiniz.
Ana öğünlerde tüketilen çorbalarda su ile aynı işlevi görür. Eğer aç karnına su içmek zor geliyorsa, öğüne 1 kâse çorba ile başlayabilirsiniz. Çorba su içeriği nedeni ile midenizde baskı oluşturacak ve iştahınızı yenmenize yardımcı olacaktır.
Gün boyunca salatalarınıza katacağınız sirke asidik yapısı nedeni ile iştahınızı azaltmada etkili olur. Acıktığınızda 1 kâse salatanın üzerine 1 tatlı kaşığı sirke ekleyerek, hem sağlıklı, hem lezzetli hem de düşük kalorili bir öğünle iştahınızı kapatabilirsiniz.
İştahınız özellikle tatlılar için kabardı ise ve siz kendinizi tutamayacak hale geldiyseniz 1 kutu meyveli yoğurt veya 1 adet kuru meyve ile iştahınızı kandırabilirsiniz.
İŞTAHI YENEN 7 SAĞLIKLI BESİN
Yumurta: Kaliteli bir protein kaynağı olması nedeni ile yumurta tokluk süresini uzatarak iştahınızı kandırmanıza yardımcı olur. Kahvaltılarınıza ekleyeceğiniz bir adet haşlanmış yumurta ile günün ilk saatlerinde iştahınızın derin bir uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.
Muz: İçerdiği triptofan isimli protein yapıtaşı ile iştahı bastırma özelliğine sahiptir. İştahınız açıldığında 1 adet muz yiyerek, yüksek kalorili ve kalitesiz yiyeceklerden kendinizi uzak tutabilirsiniz.
Peynir: Peynir hem protein hem de triptofan içeriği ile iştahınızı bastırmanızı sağlayacak bir besindir. Karnınız tok olduğu halde canınız bir şeyler yemek istiyorsa peynirli bir salata en sağlıklı ve iştahınızı bastıracak seçimlerden biri olacaktır.
Fındık, Badem, Ceviz: Vücutta kan şekeri dengesinin sağlanmasında önemli rolü olan kromdan zengin bu kuruyemişler aynı zamanda yağ içerikleri nedeniyle de iştahı bastırır. 10–15 fındık veya 2–3 tam ceviz ile iştahınıza dur diyebilirsiniz.
Bezelye: İçeriğinde yer alan aktif öğelerin seratonin salgılanmasına sebep olduğu bilinir. Seratonin iştahı bastıran bir hormondur. Aynı zamanda kişinin kendini rahat ve mutlu hissetmesini sağlar. İştahınız kontrolsüzce yükseldiğinde bir yemek kaşığı haşlanmış bezelye yiyerek onu kandırabilirsiniz.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Öğün atlamayın. Öğün atlamak vücudun açlığa karşı kendini savunmasına neden olur ve metabolizmanız yavaşlar.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.