Sağlıklı Sosyaller  

İlkbahar Enerji Getirsin, Yorgunluk Değil

Anasayfa > Yazılı Basın > İlkbahar Enerji Getirsin, Yorgunluk Değil
Mevsimler değişirken genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Bahar yorgunluğu adı verilen bu durumu en çok kış mevsiminden ilkbahara geçerken yaşarız. İlkbahar yorgunluğu, çalışma tempomuzu da olumsuz etkileyebilir. Birkaç basit önlem ile ilkbahar yorgunluğunu ofisten içeri almadan dinamik iş yaşantınıza devam edebilirsiniz.
Bahar yorgunluğunun temel oluşma nedeni mevsim değişikliğine bağlı olarak artan nemdir. Nem artışı kendimizi rahatsız ve bitkin hissetmemize yol açar. Çünkü cildimiz kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan buharlaştırma işlemini artan nem sebebi ile etkili olarak yapamaz. Gündüz- gece saatlerinde meydana gelen değişmeler ise kimi kişilerin uyku problemleri yaşamasına neden olabilir. Bu nedenler nedeni oluşan yorgunlukta işlerimizi istediğimiz hızda ve etkide yapmamamıza neden olabilir.
Bahar yorgunluğuna paralel olarak sindirim sistemi sorunları da ortaya çıkabilir. Mide ekşimeleri, reflü ve kabızlık sık görülen şikâyetlerdir. Ayrıca bahar ayları kilo almaya da elveriş kazandığımız zamanlardır. Çünkü mevsim geçişine bağlı olarak metabolizmamızın etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan tiroid hormonlarının miktarı biraz da olsa azalır.
Bazı kişiler bu mevsim geçişinde yorgunluk ve halsizlikten kıvranırken, bazıları bahar yorgunluğunun adını bile anmaz. Kişilerin arasındaki bu fark bedenin veya ruhun bir oyunu değildir. Bu kişilerin bahar yorgunluğuna karşı uygun davranışlar sergileyerek yorgunluğu yanlarına yaklaştırmamalarıdır. Sanıldığının aksine bahar yorgunluğu ile başa çıkmak son derece kolaydır, siz de bahar yorgunluğunu hiç hissetmeden yeni bir mevsime geçebilirsiniz.
Bahar yorgunluğu ile başa çıkmanın en temel yolu, yorgunluğa savaş açmaktır. Sabahları temiz havada yapacağınız 15–30 dakikalık yürüyüşler kendinize gelmenizi kolaylaştırır. Şimdi kim kalkacak erkenden diyenler unutmamalıdır ki, uygun koşullarda yapılmış fiziksel aktivite yorgunluğu yenmenin en güzel aracıdır.
Sağlıklı beslenme, bahar yorgunluğunu yenmenizde başyardımcınız olacaktır. İşte bahar yorgunluğuna dur dedirten beslenme önerileri!
Su ile yorgunluğu uzaklaştırın… Mevsim değişikliğine bağlı dolaşım problemlerinden kurulmak için bol bol su için. Günde 2,5–3 litre su içerek bedeninizdeki toksinleri uzaklaştırarak kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirebilmek için bahar yorgunluğu ile olan savaşınızı kullanabilirsiniz.
C vitaminini ihmal etmeyin… Bedenin C vitaminine duyduğu ihtiyaç bahar döneminde artabilir. Eğer C vitaminini doğal besinler ile yeteri kadar alamıyorsanız, bahar yorgunluğunu şiddetli bir şekilde ve uzun süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Sofranızda C vitamininden zengin olan yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinlere ve C vitamininin kaynağı olan sebze ve meyvelere yer vermelisiniz. Sigara içenlerin C vitamini ihtiyacı, normal kişilerin iki katıdır. Bu nedenle sigara tiryakileri C vitamini alımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermek zorundadır.
Alkolden kaçının… Alkol tüketimi, bahar yorgunluğunu kamçılar. Bu nedenle mevsim geçişinde alkol tüketiminizi minimuma indirmeye çalışmalısınız. Eğer alkol tüketecekseniz hafif alkollü içecekleri tercih etmeli ve 1–2 kadehten daha fazlasını tüketmemelisiniz. Vücudunuzu alkolden daha çabuk temizlemek için alkollü içecekler ile birlikte ve alkollü içecek tüketiminden sonra bol su içmeye özen göstermelisiniz.
Kafein konusunda dikkatli olun… Bahar yorgunluğu ile savaşmak için aşırı kafein tüketmek yanlış bir uygulamadır. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücuttan su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat 4 kupa kahveden daha fazlası Olimpiyat Komitesi tarafından bile doping olarak kabul edilmektedir.
Düzenli beslenin… Az ve sık beslenmeniz bu dönemde de oldukça önemlidir. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olabileceğinden ötürü bahar yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle siz siz olun, mevsim geçişinde olduğumuz şu dönemde de günde 6 öğün beslenmeye ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya özen gösterin.
Beslenme kadar uyku düzeni de önemlidir… Beslenmeniz ile birlikte uykunuzu da düzenlemeniz gerekir. Çünkü uykusuzluk veya düzensiz uyuma kendinizi daha yorgun hissetmenize yol açar. Bu durumun önüne geçmek için günde 6–8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.
 Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Öğün atlamayın. Öğün atlamak vücudun açlığa karşı kendini savunmasına neden olur ve metabolizmanız yavaşlar.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.