Sağlıklı Sosyaller  

Yazın Doğru Beslenin, Zinde Kalın!

Anasayfa > Yazılı Basın > Yazın Doğru Beslenin, Zinde Kalın!
Sıcakların başlaması ile birlikte iştahınız azalır, günlerin uzaması öğün düzeninizi etkiler ve böylece, sizde yaz boyunca yapılan beslenme hatalarını fark etmeden hayatınıza sokmuş olabilirsiniz. Oysa yaz mevsiminde sık yapılan beslenme hatalarından kaçınarak; hem ofiste hem de sosyal yaşantınızda başarılı ve sağlıklı bir yaşama daha kolay ulaşabilirsiniz.
YAZ MEVSİMİNDE SIK YAPILAN BESLENME HATALARI
“İştahsızım, kahvaltı yapmayacağım…”
En sık yapılan beslenme hatasıdır. Sıcaklıklara bağlı olarak azalan iştah, kahvaltı yapmanıza engel olabilir. 1–2 dilim peynir ve 1–2 dilim ekmek ve sebzelerle yapacağınız bir kahvaltı bile size zindelik kazandıracaktır. İştahı az olanlar süt veya yoğurtla tüketilebilen müslileri de deneyebilirler. İştahınız hiç yoksa en azından bir su bardağı süt için veya küçük bir avuç ceviz- kuru kayısı karışımını deneyin.
“Acilen incelmeliyim, onun için aç gezmeliyim…” Zayıflamak için aç kalmak yapılabilecek en tehlikeli beslenme hatasıdır. Vücudunuz, yaşamanızı en iyi şekilde sürdürebilmek için her şeye alışmaya programlıdır. Bu nedenle siz bedeninizi aç bıraktığınızda kısa bir zamanda açlığa alışacak, enerji harcamasını azaltacaktır. Besin tüketiminizi normale çıkardığınızda ise alınan enerjinin artması ile birlikte, bu enerjiyi yağ olarak depolamaya başlayacaktır. Acilen incelmeme gerek düşüncesine saplanmadan sağlıklı zayıflamayı hedef almalı ve her ne olursa olsun kendinizi açlığa mahkûm etmemelisiniz.
“Öğle yemeği mi? Ben bir şeyler atıştırırım…” Günün geri kalanını yorgun ve halsiz geçirmek istiyorsanız tabi ki bir şeyler atıştırmayı deneyebilirsiniz. Fakat kendinizi enerjik ve mutlu hissetmek istiyorsanız sağlıklı bir öğle yemeği menüsüne yarım saatinizi ayırmanız gerekir.
“Çok sıcak… Bir şeyler içmem gerek…” Sıcak havalarda sürekli bir şeyler içme isteği duymanız gayet normal, çünkü bedeniniz hızla su kaybediyor. Fakat içtiğiniz içeceği doğru seçmeniz çok önemli. Eğer gün boyu asitli, şekerli ve kafeinli içecekler tüketirseniz vücudunuzdan su kaybını arttırdığınızı ve boş enerji kaynağı olan şekerden fazla miktarda enerji aldığınızı unutmamanız gerekir. İçecek için en sağlıklı tercihiniz sudur.
“Ara öğün mü? Ne gereği var?” Bu sıcakta ara öğün mü yenir diyorsanız yanılıyorsunuz. Yazın günlerin uzaması ile birlikte akşam yemekleri oldukça geç vakitlere kayabilmektedir. Gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmanız ise metabolizma hızınızı yavaşlatacaktır. Bu nedenle küçük ve sağlıklı ara öğünlere hayır demek yerine, merhaba demeyi deneyin.
“Bütün gün hiçbir şey yemedim, çok açım…” Bütün gün sıcaklar nedeni ile kendinizi açlığa mahkûm etmenizin sonucu akşam yemeğinde sınırsızca yemek yemeniz olacaktır. Ağır akşam yemekleri ve gece tatlı kaçamaklarının önüne geçebilmek için yapmanız gereken öğün atlamadan yaz boyunca da az ve sık beslenmektir. Günde 3 ana 3 ara öğün beslenmeye yaz sıcaklarında da ara vermeyin.
“Bir kadeh daha içsem ne olacak ki sanki…” Yaz gecelerinin vazgeçemediğiniz zevklerinden biri de alkollü içeceklerdir. Fakat 1–2 kadehi aşmamanızda sağlığınız açısından fayda var. Ayrıca aç karna alkol tüketmemeye ve alkol ile birlikte bol bol su içmeye özen gösterin. Ve alkol aldığınız günün ertesinde spor veya yürüyüş yapın.
“Meyve, meyve ve daha çok meyve…” Meyve tüketim alışkanlığı sağlığınızı oldukça olumlu etkiler. Günde 3–5 porsiyon meyvenin beslenme düzeninizde yer alması çok sağlıklı bir alışkanlıktır. Özellikle yaz meyvelerinin lezzeti düşünüldüğünde meyve tüketiminde aşırıya kaçma riski artar. Meyve tüketmeye devam edin fakat meyvede aşırıya kaçıp ihtiyacınız olan diğer besinleri ihmal etmeyin.
“Karpuz diyeti diye bir şey yoktur…” Standart diyet aldatmacasına sakın düşmeyin. Yaz aylarında ince bir görüntüye sahip olmak için, metabolizmanızda kalıcı hasarlar yaratan şok diyetlerden ve standart diyet reçetelerini uygulamaktan kaçının. Bütün bunlar yerine yaşam boyu fit olmayı amaçlayın, sağlıklı beslenmeyi öğrenin ve uygulayın.
“Sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı zayıflamanın alternatifi yoktur…” Zayıflamanın kilo almak gibi uzun bir süreçte gerçekleşeceğini ve ancak bu şekilde verilen kiloların sağlıklı ve kalıcı olduğunu unutmayın. Zayıflamak amacı ile mucizevî olarak tanıtılan yapışkan ürünleri, sakızları vs. leri önemsemeyin ve kullanmayın. Sağlıklı beslenmenin yaşamda herhangi bir alternatifi olmadığını unutmayın.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Öğün atlamayın. Öğün atlamak vücudun açlığa karşı kendini savunmasına neden olur ve metabolizmanız yavaşlar.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.