Sağlıklı Sosyaller  

Yeni Bebeğinizle Hayatınız, Lohusa Şerbetiyle Ağzınız Tatlansın... - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Yeni Bebeğinizle Hayatınız, Lohusa Şerbetiyle Ağzınız Tatlansın...
Yeni Bebeğinizle Hayatınız, Lohusa Şerbetiyle Ağzınız Tatlansın...

9 ay 10 günlük hamileleik dönemi bitti.ailenin yeni üyesi yumuk yumuk ve pamuk gibi geldi.bir neşe bir heyecan!tabiki birde ‘’tatlı yiyelim tatlı konuşalım!’’isteği ile yeni bebeğin hayatı hep mutlu olsun ümidiyle yapılıp misafirlere ikram edilen loğusa serbeti geleneğimiz var. Anne sütünü arttırması vebebegin kolay ve tatlı süt emmesini sağlaması da asıl hedef olmakla birlikte eglenceli bir içecek.lohusa serbeti Osmanlıdan günümüze süregelen,dünden bugune geleneklerimizde hos bir ritüel.peki nasıl yapılır loğusa serbeti?neler gerekir?benim maksimum sağlıklı loğusa serbeti tarifim nasıl?isterseniz parlak kırmızı renkte taş gibi sert olan,özel tat ve kokuda hazır loğusa serbeti:tarçın karanfil,zencefil,karabiber tanesi ile birlikte kaynatıldıgında loğusa sekerinin özel koku ve lezzetini oluşturuyor.lohusa serbeti;su oranı yogun,sağlıklı ve serinleten bir içecektir.sekerin az kullanarak hafif bir içecek kıvamında tüketilmesi daha sağlıklıdır. İçerisindeki tarçın,kan-şeker dengesinin sağlanmasında etkili olduğu için,emziren annede aşırı tatlı ihtiyacı oluşmuyor. Loğusa serbetinde bulunan baharatlar,mideyi rahatlattığı gibi ayrıca bebekte gaz olmasınıda engelliyor. Loğusa serbeti tarifi malzemeler: 2 litre su,3 adet çubuk tarçın,1 adet havlucan,2-3 adet yenibahar,1 adet karanfil,5-6 adet tane karabiber,3 adet zencefil istenen çlçüde bal(arzuya göre toz şeker de ilave edilebilir) loğusa sekeri(dilerseniz koymasanız da olur,eklediğimiz baharatlar ilave ettiğimiz baharatlar özel loğusa şerbeti tadını verecek ve sağlıklı özelliktir)ceviz-badem-fındık(istenen ölcülerde dövülmüş olarak) hazırlanışı:tarçın,muskat,havlucan,karanfil,karabiber,yenibahar ve zencefil iyice yıkayın, tozundan arındırın.2 litre su ile yıkanan malzemeleri orta hararette ocaga koyun 20-30 dakika kaynattıktan sonra, 1 adet elmanın kabuklarını soyun ve doğrayın.ocaktak, karısımıa koyun.elmalar yumusayıncaya kadar kaynatın.ocaktan indirdikten sonra arzuya göre biraz bal ilave edin.sıcak veya soguk olarak servis edebilirsiniz.servis esnasında üzerine dövülmüş ceviz,badem,fındık karısımını ilave edebilirsiniz emzrme süreci:emzirme döneminde annenin loğusa serbeti içmesi,sütünün miktarının ve kalitesinin artmasını saglıyor. Ayrıca serbet annedeki birtakım mide problemlerinin semptomlarını da giderebiliyor.lohusa serbetinn cazibesini arttırdıgı gibi besin degerini vitamin mineral cümbüşü haline getiriyor.emziren bir annenein her akşam ve gün içinde az şekerli yapılmış loğusa serbeti tüketmesi bebek içinde rahat ve sakin bir anne-cocuk ilişkisinin oluşmasında anneye doping yapıyorYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Bel çevrenizi düzenli olarak ölçün erkeklerde 94 cm kadınlarda ise 80 cm’ nin üzerine çıktığında sağlıkla ilgili tehlike çanları çalmaya başlar.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.