Sağlıklı Sosyaller  

Kafein İdrar Sıklığını Artırıyor - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Kafein İdrar Sıklığını Artırıyor
Kafein İdrar Sıklığını Artırıyor

Kafeinli bir içecek aldıktan 30 ila 60 dakika sonra kana karışır ve 4 - 6 saatte temizlenir . Tüketilen kafein miktarı ve tüketen kişinin kafein toleransına bağlı olarak vücutta solunum ve kalp alını sayısında , artış , fiziksel performansta artış ve kan basıncında yükselme olmaktadır . Böylece performans ve uyanıklık artmış olur . Kafein idrar miktarında , artış sağlayarak vücuttan su kaybını artırır . Bu durum da delıidrasyona sebep olarak metabolizmamızı yavaşlatır . Buna . meydan vermemek için en az içtiğimiz kafeinli içecek miktarı kadar ilave su içmeliyiz . Kafeinin en iyi bilinen özelliklerinden biri uyarıcı etkisidir . Gün içinde yoğun iş temposunda performansımızı yükselttiği için kilo verimini de kolaylaştırır . Tabii miktar olarak abartmamak şartıyla . .

YAN ETKİLERİ

1: Kalp ve solunum sayısında kalp atım hızını artırdığından kalp hastalarının dikkat etmesi gerekir .

2: Tansiyonu yükselttiğinden yüksek tansiyon hastalarının az tüketmesi gerekir .

3: Mide asidinde sağladığı artış ise olumsuz etkilerindenciir ve mide asit salgısını artırdığından dolayı gastrit , ülser ve reflii hastalarının kafeini sınırlı tüketmeleri gerekir .

 4: Kafeinin bir olumsuz etkisi de diüretik yani idrar miktarını artırıcı olmasıdır . Vücuttan su atoıını atırdığı için dehidratasyon riskini yükseltebilir . Aşırı miktarda kafein tüketiminden sakınmanın bir gereği de budur .

 5: Kafein fazla miktarda , tüketildiğinde vücuttan kalsiyum gibi bazı minerallerin atımını artırır . Bu nedenle uzun zaman fazla miktarda kafein tüketen bireylerde osteoporoz riski artabilir .

6: Sürekli kafein alan kişilerde zamanla uykuya dalma , ile ilişkin sorunlar gözlenebilir . Uykuyla ilgili sorunların devamı uykusuzluk hastalığını ortaya çıkarabilir . Fakat kafein kullanımı bu durumu maskeler . Gün boyunca uy kusuzluk yüzünden kendim halsiz hisseden kişi , kafeinli içeceklere yönelir . Tüketilen fazla , kafein gece uykunun gelmesine engel olduğu gibi aynı zamanda uyku süresini de kısaltır . Kısa bir zaman sonra bu bir kısır döngü halini alır ve sürekli tekrarlar . Bu döngüyü kırabilmenin tek yolu kafein alımını azaltmaktır . Uykusuzluk problemi olan kişilerin uyku vaktinden 8 saat önce kafeinli içecek tüketimini sonlandırıluıası gerekir .Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Menapoz döneminde hormonal değişiklikler nedeni ile kilo alma riski artar. Hareketinizi bu dönemde mümkün olduğunca arttırın.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.