Sağlıklı Sosyaller  

Mesleğini Sofrasına Taşıyor - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Mesleğini Sofrasına Taşıyor
Mesleğini Sofrasına Taşıyor

Davet sofrası yoğun iş temposu ve üç çocuk annesi olmasına rağmen , vakit buldukça yemek yapmaya özen gösteren ünlü Diyetisyen Nil Şahin Gürhan , evinin mutfağını ; tamamen mesleğinin yönlendirdiğini , hal böyle olunca klasik yemekleri sağlıklı yöntemlerle pişirmeye özen gösterdiğini söylüyor . Biz de beslenme uzmanının sofrası nasıl olur diye merak ettik ve kendisinin yeşillikler içindeki evine konuk olduk . . . 
Çocukluğunu Mersin de geçiren Nil Şahin Gürhan , o dönemde yaşadığı coğrafyanın etkisiyle sebze meyve ve bol yeşilliğin masalarından eksik olmadığını , dolayısıyla sağlıklı beslenmenin erken yaşlarda ailesi tarafından kendisine aşılandığını dile getiriyor . Yıllar içinde öğrendikleriyle mesleğini harmanlayan Gürhan ' ın , evinin mutfağını hatta market pazar alışverişini dahi tamamen mesleği etkilemeye başlamış . Vakit buldukça evinde yemekli davetler veren Gürhan , bu davetleri eşi Nedim Bey ' in organize ettiğini , ana yemek seçiminin eşine , zeytinyağlı ve salata seçiminin kendisine ait olduğunu paylaşıyor bizimle . Sofra kurma işi ise kızları Asya ve Tuna ' nın . . . Davet mönüleri hazırlarken diyetisyen gözüyle kurguladığından , evine gelen konuklar " nasılsa kilo aldırmaz ! " diyerek gönül rahatlığı içinde yemek yiyor . Masasından et yemeği , çorba , pilav , süt ürünlerinden yoğurt , ayran veya cacık , sebze yemeği ve salatalar eksik olmuyor . Bu arada duyduğumuza göre mutfakta kullanılan malzemelerin büyük çoğunluğunu Gürhan ' ın eşi Nedim Bey Koşuyolıı pazarından özenle seçiyor , kırmızı el ve balık ise sürekli alışveriş yaptıkları kasap ve balıkçılardan almıyor . Davet masası hazırlarken tercihini sadelikten yana kullanan Gürhan , odağın yemekte olması gerektiğini düşünüyor . Farklı objelerle kalabalıklaşan masada yemeğin ağırlığının kalmadığını vurguluyor . Masasından yoğurt eksik olmuyor Lezzet , sağlık , besin değerleri açısından mutfağımızın dünya mutfaklarından her zaman bir adım önde olduğunu dile getiren Nil Şahin Gürhan ; " buna en güzel örnek yoğurt " diyor . Masasından ev yapımı yoğurdu eksik etmeyen diyetisyenimiz , bizim yemeklerimizle çok benzerlik gösterdiği için Yunan Mutfağı na da yakınlık duyuyor . Ramazan ' da beslenmesine dikkat edenler için küçük tüyolar vermeyi ihmal etmeyen Gürhan ; " havalar ister sıcak ister soğuk olsun , sofranızda çorbaya yer açın . 12 çorba kaşığı da olsa mutlaka etli veya zeytinyağlı sebze yemeği yiyin . Salatanız masanızın demirbaşı olsun . Yemekte makarna veya pilav varsa ekmekten uzak durun " önerilerinde bulunuyor . Gürhan ailesinde mutfak işleri paylaşılmış durumda . Mönü hazırlama Nil Hanıma , davet organizasyonu eşi Nedim Bey ' e , sofra kurma görevi ise kızları Asya ve Tuna ' ya ait . . . Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Tok karına, yemeğin hemen üzerine de egzersiz yapmayın. Tok karna egzersiz yapmak kalp kaslarını zorlaya bilir ve sindirim sorunlarına neden olabilir.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.