Sağlıklı Sosyaller  

Balık ve Yeşillik Önemli - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Balık ve Yeşillik Önemli
Balık ve Yeşillik Önemli

DİYETİSYEN Nil Şahin Gürhan , güneşten hem faydalanılması hem de zararlarından kaçınılması gerektiğini dile getirdi . Güneşten gelen ultraviyole ışınların yaşlanmayı hızlandırdığına , kanser riskini artırdığına dikkat çeken Gürhan , bunun için beslenmeye özen gösterilerek , vitamin ve minerallerin gücünden faydalanılması gerektiğini vurguladı .

KURUYEMİŞ TÜKETİLMELİ: Antioksidan vitamin ve minerallerin en etkilileri , A , C ve E vitaminleri ile çinko ve selenyumda bulunuyor . Uzmanlar , A vitamini açısından zengin ıspanak , yeşilbiber , C vitamininden zengin maydanoz , asma yaprağı , meyve ve çiğ sebzeler , E vitamini bakımından faydalı kuru yemişler yenilmesini öneriyor . Ayrıca çinko ve t selenyum deposu balık ile magnezyum bulunan çikolata yenilmesi de tavsi ye ediliyor . Diyetisyen Gürhan , A , C ve E vitamin ve minerallerin etkilerini şöyle anlattı : " Süt ve yumurta sarısı yüksek miktarda A vitamini içerir . Vücutta A vitaminine dönüştürülebilen öncü maddeleri içeren bitkisel kaynaklar ise ıspanak , yeşilbiber , havuç , kayısı , domates ve turunçgillerdir . Yeterli miktarda A vitamini almak için alerjiniz yoksa her sabah 1 yumurta yemelisiniz . Kahvaltıya ve diğer öğünlere bol bol domates ve yeşilbiber ilave etmelisiniz . Ara öğünlerde sıcak havalarda ayran içebilirsiniz . Yoğurt , su ve tuz ile yapılan ayran birçok besin öğesinden zengin kaliteli bir içecektir .

ZAYIFLAMAK İÇİN AYRAN İÇİLMELİ: Ayran , A vitamininin yanında riboflavin , D vitamini , B12 vitamini ve B6 vitamininden , kalsiyum ve fosfordan da zengindir . İçerisine tuz eklendiğinden dolayı sodyum ve klor minerallerinden de zengindir . Aynı zamanda ayran sıcakta güneş altında terlemeye bağlı olarak vücuttan su ve mineral kaybının yoğun olduğu dönemlerde kayıpları karşılayarak sıvı dengesini de düzenler . Ayrıca ayran sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcıdır . îyi bir protein kaynağı olan ayran , çocuklar için de ideal bir içecektir . Zayıflamak istediğimiz dönemlerde de ara öğünlerde rahatlıkla ayran içebilirsiniz . "Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Aç karna egzersiz yapmayın. Aç karna egzersiz yapmak, kan şekerinizin hızla düşmesine neden olabilir.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.