Sağlıklı Sosyaller  

Gribe Karşı Taze Meyve - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Gribe Karşı Taze Meyve
Gribe Karşı Taze Meyve

 
Gribe karşı taze meyve
 
 Gripten korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirin Erken başlayan mesai, sarkan öğünler, kapalı çalışma ofisleri gibi pek çok sebep grip olmamızı kolaylaştırıyor. Mevsim geçişlerinde çoğalıp güçlenen virüsler ve bakteriler daha kolay hastalanmamıza neden oluyor. "Grip salgını beni teğet geçsin" diyorsanız önerilerimizi okuyun.
 NİLLE DİYETLİ GÜNLER
 NİL ŞAHİN GÜRHAN nil@nildiyet.com
 
 BOL SU İÇİN
Su vücudumuzda dolaşımı sağlayıcı özelliktedir. Metabolizmamızın çalışması için su çok önemlidir. Vücudumuzda sürekli bir sirkülasyon vardır. Bol ve temiz su içtiğimizde bu sirkülasyon sonucu vücudumuz sürekli temizlenir. Zararlı maddeler sürekli atılır, sağlıklı maddelerin vücudumuzda kalması ve kullanılması kolaylaşır.
 KAHVALTISIZ OLMAZ
Sabah erken uyanmak, alelacele işe yetişme telaşı içinde, kahvaltıyı atlamayın. Ne yapıp edin mutlaka uyandıktan sonra 1 saat içinde enerji alın, vücudunuz güne sağlam başlasın. Küçük bir sandviç içine peynirle birlikte koyabileceğiniz domates, taze nane, maydanoz veya yulaf yoğurt meyve karışımı veya kefir + meyve + yulaf karışımı bağışıklık sisteminizi güçlendiren en sağlıklı sonbahar kahvaltılarından bir kaç örnek.
 HAYVANSAL PROTEİN ŞART
Protein yetersizliği bağışıklık sisteminde immunoglobülin sentezinin azalmasına ve hücresel immünitenin hastalanmasına neden olur. Öğle yemeğinizde sebze yemeği yerseniz yanında ekmek ve yoğurt veya ayran içmeyi ihmal etmeyin. Izgara et, tavuk, balık, peynir, gibi bir protein kaynağı yerseniz de yanında mutlaka / ekmek ve salata olsun.
 ÇİĞ SEBZE VE TAZE MEYVEYİ İHMAL ETMEYİN
 Öğünlerinizde yiyeceğiniz çiğ sebze veya meyve içinde ki enzimler ve antioksidan vitaminler sayesinde, vücudunuzun bağışıklık sisteminin gücüne güç katar. Sebze, meyve pişirilirse, kurutulursa veya doğranmış olarak bekletilirse; içinde ki antioksidan vitaminler ve enzimler etkinliğini kaybeder, işlev gösteremez. Bu enzim ve vitaminlerden canlı yararlanmak için yemekte salata veya yemek sonrası taze meyve, ve ara öğünlerde taze meyve yemeliyiz.
ÇİNK0 ZENGİNİ BESİNLER TÜKETİN
Ara öğünlerde; fındık, badem, ceviz, fıstık gibi yağlı kuruyemişler yiyin. Bu kuruyemişler çinko açısından oldukça zengindir. Yeterli çinko immün cevabı güçlendirir. Aynı zamanda bu kuru yemişler metabolizmanızı hızlandırır, kilo almanızı zorlaştırır. Gün içinde içeceğiniz sütlü bir kahve modunuzu yükseltip çalışma performansınızı artırır. Ayrıca yeterli kalsiyum, vücudun su dengesini sağlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Turunçgiller; limon portakal, mandalinadan oluşan turunçgiller sonbahar ve kış beslenmesinin vazgeçilmez C vitamini kaynaklarıdır. Yoğurt folik asidin en iyi kaynağı. Limon kullanın, portakal mandalina yiyin, yoğurt ayran tüketin.
 UZUN SÜRE AC KALMAYIN
Vücudumuzda enerji yetersizliği; immün kompleks dolaşımlarının azalmasına yol açarken, tamamıyla yetersiz beslenme ise bütün immün cevabı olumsuz yönde etkiler. Çok çabuk hastalanmanıza, çok zor iyileşmenize sebep olur. YÜRÜYÜN
 Öğlen mümkün olursa rahat bir ayakkabı giyerek yapacağınız 20- 30 dakikalık açık havada, gün ışığında yürümek, vücudunuzun savunma sistemini güçlendirir, yavaşlayan metabolizmanızı canlandırır. Çünkü kapalı ve dumanlı ortamlar, virüs ve bakterilerin yaşamasını, çoğalmasını ve dağılmasını kolaylaştıran ortamlardır.
 
Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Her gün 5-9 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketerek kalp hastalıkları, şeker, tansiyon ve sindirim sistemi kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.