Sağlıklı Sosyaller  

Doğru Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunabilirsiniz - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Doğru Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunabilirsiniz
Doğru Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunabilirsiniz

Alzheimer beyin hücrelerinin ölümüne yol açıp beyine ciddi bir şekilde zarar veren, hafıza, düşünme ve davranışlarda bozukluklara yol açan, sinsi şekilde ilerleyen bir hastalık. Diyetisyen Nil Şahin Gürhan; “ Beslenmenizde yapacağınız sağlıklı değişimlerin beynin yaşlanma sürecinde daha güçlü kalmasına yardımcı olacağı vurgulanarak, Alzheimer’dan korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları açıkladı. Alzheimer yaş aldıkça görülme riski artan bir hastalıktır. Ancak yaşlılığın doğal bir süreci değildir. Alzheimer hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisi yapılan çalışmalarda gözlenmiştir.
YAŞ İLERLEDİKÇE ALZHEİMER RİSKİ ARTIYOR!
Yaş ilerledikçe Alzheimer hastası olma riski artar. ‘Özellikle 65 yaş sonrası risk daha yüksek boyutlardadır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada; Dünya genelinde 65 yaş üzeri her 8 insandan birinde Alzheimer olduğu görülmüştür. 85 yaş üzerinde de ise her 2 kişiden birinin Alzheimer olduğu görülmüştür’ açıklamasını yapan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, Alzheimer riskini arttıran nedenler arasında:

  • Genetik yatkınlık,
  • Beslenme yetersizlikleri,
  • B12 vitamini eksikliği,
  • Obezite,
  • Kanda kötü kolesterol ve yağ değerlerinin yüksek olması,
  • Alüminyum, demir, bakır, kurşun gibi sinir sitemine toksin etkisi yapan metallere uzun süre maruz kalmak ve
  • Tedavi edilmeyen diyabet olduğunu söyledi.
SAĞLIKLI BESLENMEYLE BEYNİNİZ YAŞLANMA SÜRECİNDE DAHA GÜÇLÜ KALACAK!
Nil Şahin Gürhan, Alzheimer’dan korunmak için dikkat etmemiz gereken önemli noktaları açıkladı; Aşırı doymuş yağ tüketimi Alzheimer hastalığının ilerlemesini tetikler. Bu nedenle doymuş yağ tüketimini azaltın. (Yağlı etler, tavuğun derisi, margarin, süt ve yoğurdun kaymağı doymuş yağ içeren yiyeceklerdir) Trans yağ içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. ( Hazır, kek, kurabiye, cips ve kızarmış yiyecekler trans yağ içerir) Özellikle kalp ve beyin sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağlarını beslenmenizden eksik etmeyin. (Haftada 2 gün balık yiyin, her gün küçük bir avuç; fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişlerden birini tüketin.) Antioksidan seviyelerinizi yükseltin. Antioksidan seviyelerinizi yükseltmek için de, E vitamininden zengin badem, ay çekirdeği, zeytinyağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri her gün beslenmenize ekleyin. (Öğlen veya akşam yemeğinin birinde zeytinyağı ilaveli bol yeşil salata olsun) B12 VİTAMİN SEVİYELERİNİZİ KONTROL ETTİRİN. Alüminyum vücudumuza ve beynimize toksin etki yapar. Bu nedenle alüminyum birikimine dikkat edin. ( Fırında pişirirken Alüminyum folyo kullanmayın) İyi kolesterol HDL'yi yükseltip, kötü kolesterol LDL’yi düşürmeye özen gösterin. ( Her gün 30 dakika açık havada yürüyüş yapmak HDL iyi kolesterolünüzü yükseltir).
Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Her gün 5-9 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketerek kalp hastalıkları, şeker, tansiyon ve sindirim sistemi kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.