Sağlıklı Sosyaller  

Sağlıklı Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunun - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Sağlıklı Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunun
Sağlıklı Beslenmeyle Alzheimer’dan Korunun

Alzheimer beyin hücrelerinin ölümüne yol açıp beyine ciddi bir şekilde zarar veren, hafıza, düşünme ve davranışlarda bozukluklara yol açan, sinsi şekilde ilerleyen bir hastalıktır. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, beslenmenizde yapacağınız sağlıklı değişimlerin beynin yaşlanma sürecinde daha güçlü kalmasına yardıma olacağını vurgulayarak, Alzheimer’dan korunmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalan açıkladı Alzheimer yaş aldıkça görülme riski artan bir hastalıktır. Ancak yaşlılığın doğal bir süreci değildir. Alzheimer hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik, yaşam tarzı ve çevresel faktörlerin etkisi yapılan çalışmalarda gözlenmiştir. Yaş ilerledikçe Alzheimer riski artıyor! Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, "Yaş ilerledikçe Alzheimer hastası olma riski artar, özellikle 65 yaş sonrası risk daha yüksek boyutlardadır. 2007 yılında yapılan bir araştırmada; Dünya genelinde 65 yaş üzeri her 8 insandan birinde Alzheimer olduğu görülmüştür. 85 yaş üzerinde de ise her 2 kişiden birinin Alzheimer olduğu görülmüştür." açıklamasını yaptı. Gürhan, Alzheimer riskini arttıran nedenler arasında genetik yatkınlık, beslenme yetersizlikleri, B12 vitamini eksikliği, obezite, kanda kötü kolesterol ve yağ değerlerinin yüksek olması, alüminyum, demir, bakır, kurşun gibi sinir sitemine toksin etkisi yapan metallere uzun süre maruz kalmak ve tedavi edilmeyen diyabet olduğunu söyledi. Sağlıklı beslenmeyle beyniniz yaşlanma sürecinde daha güçlü kalacak! Nil Şahin Gürhan, Alzheimer’dan korunmak için dikkat etmemiz gereken önemli noktalan açıkladı;
o Aşın doymuş yağ tüketimi Alzheimer hastalığının ilerlemesini tetikler. Bu nedenle doymuş yağ tüketimini azaltın. (Yağlı etler, tavuğun derisi, margarin, süt ve yoğurdun kaymağı doymuş yağ içeren yiyeceklerdir)
o Trans yağ içeren gıdalardan olabildiğince uzak durun. (Hazır, kek, kurabiye, cips ve kızarmış yiyecekler trans yağ içerir)
o Özellikle kalp ve beyin sağlığı için oldukça önemli olan omega-3 yağlarını beslenmenizden eksik etmeyin. (Haftada 2 gün balık yiyin, her gün küçük bir avuç; fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişlerden birini tüketin.)
o Antioksidan seviyelerinizi yükseltin. Antioksidan seviyelerinizi yükseltmek için de, E vitamininden zengin badem, ay çekirdeği, zeytinyağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri her gün beslenmenize ekleyin. (Öğlen veya akşam yemeğinin birinde zeytinyağı ilaveli bol yeşil salata olsun)
o B12 vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin.
o Alüminyum vücudumuza ve beynimize toksin etki yapar. Bu nedenle alüminyum birikimine dikkat edin. (Fırında pişirirken Alüminyum folyo kullanmayın)
 o İyi kolesterol HDL'yi yükseltip, kötü kolesterol LDL'yi düşürmeye özen gösterin. (Her gün 30 dakika açık havada yürüyüş yapmak HDL iyi kolesterolünüzü yükseltir)
Nil Diyet, Diyetisyen (Beslenme ve Diyet Uzmanı) Nil ŞAHİN GÜRHAN üniversiteden mezun olduğu 1995 tarihinden 1999 yılına kadar iş yaşamında edindiği birikim ve tecrübeleriyle, 1999 yılında kurulmuştur.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Çocuklara ana öğünden önce şekerli besinler vermek, iştah azalmasına yol açarak, sağlıklı besinlerden bir öğünde olsa mahrum kalmasına neden olur.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.