Sağlıklı Sosyaller  

ERKEKLERE DİYET YAPARKEN YARDIM EDİN - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > ERKEKLERE DİYET YAPARKEN YARDIM EDİN
ERKEKLERE DİYET YAPARKEN YARDIM EDİN

Günümüzde kadın-erkek fark etmeksizin sağlıklı beslenme konusunda önemli bir bilinç var. Ancak ne yazık ki erkekler bu konuya bizim kadar hassasiyet göstermiyor ya da nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Gelin onlara bu konuda da destek olalım. Neler yapılabileceğini, beslenme ve diyet uzmanı Nil Şahin Gürhan'dan öğrendik.DİYET UZMANI NİL ŞAHİN GÜRHAN

Dünya genelinde kadınların yüzde 35,3'ünün, erkeklerin ise yüzde 33,3'ünün obezite ile mücadele verdiğini biliyor muydunuz? Ülkemizde ise erkeklerin yüzde 24'ü kadınların ise yüzde 32'si şişman kişilerden oluşuyor. Yapılan araştırmalara göre dünyada 20'li yaşlardaki kadın ve erkeklerde son 11 yıla baktığımızda obezite derecesi yüzde 40 oranında artış göstermiş. Yani durum oldukça ciddi ve sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçli davranmamız gerekiyor. Biz üzerimize düşeni elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz; peki ya erkekler? Onlar bu konuda biraz daha vurdumduymaz. Hele ki yalnız yaşıyorlarsa akşam yemeklerini fast food ile geçiştirme ihtimalleri hayli yüksek. Beslenme ve diyet uzmanı Nil Şahin Gürhan, erkeklerde göbek bölgesinde oluşan yağların vücudun çalışma mekanizmasında birtakım bozukluklar oluşturduğuna ve kilo miktarı arttıkça problemlerin büyüyeceğine dikkat çekerek; "Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yanı sıra kalori kontrolü ve spor ile fazlalıklardan kurtulmak mümkün" uyarısında bulunuyor.NELER YAPABİLİRİZ?

Erkeklerin kadınlara göre daha kolay kilo verdiğini vurgulayan Gürhan, "Sağlıklı bir erkeğin vücudunda olması gereken yağ miktarı yüzde 8-15 olmalıdır. Yüzde 20'nin üzerinde olan yağ miktarı sağlığını tehdit eder düzeydedir" diyor ve bize şu önerileri sıralıyor:

>Ülkemizde erkekler kadınlara kıyasla daha çok protein ağırlıklı besleniyor. Sabah, öğlen, akşam öğünlerine mutlaka salata ve çiğ sebze veya sebze yemeği ilave ederek günlük lif ihtiyacını karşılayın.

>Ekmek grubu olarak sağlıklı karbonhidrat içeren tam tahıllı yiyecekler tercih edin, ettirin.

>Sabah kahvaltısından sonra ve öğlen yemekten sonra tam süt ile yapılmış kahve veya ayran gibi içecekler içmesinde fayda var. Böylece uzun açlık araları vermemiş olur. Kan şeker dengesi sağlanır, metabolizması canlı tutulur.

>Günde üç litre su içmesini söyleyin.

>Her gün en az iki avuç dolusu taze meyve yemesi konusunda onu teşvik edin.

>Doğal beslenmesi, protein tozu gibi takviyeler kullanmaması gerekiyor. Protein ihtiyacını doğal kaynaklardan yiyeceklerle sağlamalı.

>Erkeklerin fazla kilosu genelde karın bölgesinde birikiyor. Bu da organları yoruyor. Özellikle fazla kilosunu verme aşamasında ağır performans sporları yapmaması konusunda uyarın. Daha çok yürüyüş, bisiklet, serbest yüzme gibi hafif tempo kardiyo egzersizleri yapması şart.

>Birlikte açık havada yürüyüş yapın. Oksijen vücutta enerji metabolizmasına katılarak solunum sonucu yıkıma uğrar. Açık havada, bol oksijenli ortamda, orta düzeyde yapılacak egzersiz sayesinde vücudun oksijenden maksimum faydalanma kapasitesi artarak metabolizmaya ekstra katkı sağlayacağı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Ekmek, kek ve ya börek yapacaksanız, ufak bir değişiklik yapın ve tam tahıl unu kullanın.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.