Sağlıklı Sosyaller  

Kilo almadan KIŞI GEÇİRİN - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Kilo almadan KIŞI GEÇİRİN
Kilo almadan KIŞI GEÇİRİN

KIŞIN metabolizma yavaşlar ve kilo almak kolaylaşır.

Peki, kısın metabolizmamızın yavaşlamaması için neler yapabiliriz?
Cevabı yazımızda... NİL ŞAHİN GÜRHAN - 2 de


Vücudumuzu kışa hazırlayalım. Kışın kilo almak daha kolay, vermek ise daha zordur. Çünkü soğuk havaların etkisiyle metabolizmamız daha yavaş çalışma eğilimindedir. Peki, kışın metabolizmamızın yavaşlamaması için ne yapmalıyız?

NİLLE DİYETLİ GÜNLER

NİL ŞAHİN GÜRHAN nil@nildiyet.com


Hava ısısı düştükçe su içme isteğimiz azalır. Ancak vücudumuz soğuk havalarda daha az olmakla birlikte sürekli su harcar. Sağlığınızı korumak ve metabolizmanızın düzgün çalışması için her gün ortalama 8-10 bardak su içelim.


BOL BOL MEVSİM MEYVESİ TÜKETİN
Kış ayları boyunca canımız normalden daha fazla tatlı ve hamurlu yiyecekler çeker. Bunun nedenlerinden biri; gündüzün kısalmasıyla daha az güneşli saat olması sonucu beyindeki mutluluk hormonu seratonin depolarında azalma olmasıdır. Seratonini yükseltmek için karbonhidratlı besinlere ihtiyaç artar. Bu noktada mevsim meyvelerini değerlendirelim. Elma, armut, ayva, mandalina, portakal, nar, kivi... Mevsiminde tükettiğimiz meyveler ayrıca metabolizmamızın kış mevsimine uymasında ihtiyacımız olan dönemsel olarak maksimum fayda sağlayacak vitamin-mineralleri yüksek miktarda almamızı sağlar.


SOFRANIZIN BAŞ TACI OLSUN
Kış sofralarının baş tacı kış sebzeleri olsun. Kereviz, brokoli, ıspanak, lahana, bal kabağı, turp, pırasa, karnabahar, marul, lahana havuç, tere, maydanoz... Bu sebzeler; folik asit, A vitamini, kalsiyum ve potasyumdan zengin olup kışın metabolizmamızı hızlandırır. Hastalıklardan korunmamız için gerekli olan bütün vitaminler, mineraller ve enzimler kış sebzelerinde bol miktarda vardır. Ayrıca yapılarında bulunan bol lif ile sindirim sistemimizi çalıştırıp metabolizmamızı hızlanmasına yardımcı olurlar.


SİNDİRİM SİSTEMİNE İYİ GELİR
Kompleks karbonhidratlardan tahılları mutlaka her gün yiyelim. Özellikle entegre tahıllardan tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, bulgur, esmer pirinç kış mevsiminde ihtiyacımız olan B grubu vitaminlerini sağlar, aynı zamanda sindirim sistemimizi düzenler. Kuru baklagilleri haftada en az 2 öğünde tüketelim. Kuru fasulye, nohut ve mercimeği içine alan kurubaklagiller; çinko,.magnezyum içeriğiyle direncimizi arttırır. Yüksek lif oranlarıyla sindirim sistemi problemlerine iyi gelir. Öğünlerimizde kompleks karbonhidratlar ve yüksek protein dengesini sağlar.

D VİTAMİNİNİ ÖNEMSEYELİM
Kış aylarda D vitamininden yeterince faydalanamayabiliriz. Kemik sağlığımız için önemli olan ve hormonlarımızın, metabolizmamızın düzgün çalışması için gerekli olan D vitaminini ihmal etmeyelim. Güneş gördüğümüz an, dışarı çıkıp, açık havada yarım saatlik yürüyüş yapalım; böylece hem güneşten faydanmış hem de metabolizmamızı hızlandırmış oluruz.


Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Menopoz öncesi ateş basması ve gece terlemelerini azaltmak için günde 60 gr soya filizi tüketin.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.