Sağlıklı Sosyaller  

Cildiniz İçin İyi Beslenin - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Cildiniz İçin İyi Beslenin
Cildiniz İçin İyi Beslenin

Cildiniz İçin İyi Beslenin

Besinlerin cildimiz için kullandığımız kozmetik ve güzellik ürünlerinden çok daha etkili olduğunu biliyor muydunuz? Peki cilt sağlığı ve güzelliği için hangi besin öğeleri önemli, bu besin öğelerini almak için hangi yiyecekleri tüketmek gerekir? İşte size sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz besin önerileri...
A vitamini deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak katkı da bulunur Cildin yağ üretimini dengeler ve bu sayede akne oluşumunu engeller. A vitamini aynı zamanda antioksidan özelliğiyle cildimizi dış etmenlere karşı korur; dayanıklı hale getirir A vitamini eksikliğinde cildimiz pul pul olur. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler havuç, balkabağı, kayısı, kırmızı biber, yumurta sarısı A vitamini için önemli kaynaklardır. Her sabah kahvaltıda 1 yumurta, öğünlerde yeşil yapraklı sebze ve havuçla bol salata tüketmek, haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün de balık yemek, her gün 2-3 su bardağı kadar kalsiyum grubu yiyecek (süt, yoğurt, kefir ayran) tüketmek A vitamini ihtiyacımızı karşılar

C vitamini cildimiz için elzem olan kollojen üretiminde rol oynar. Kollojen cildimizin sıkı ve esnek olması için gereklidir. Besinlerle aldığımız C vitamini antioksidan göreviyle cildin hızlı yenilenmesine katkı sağlar, zararlı güneş ışınlarına karşı cildimizi korur. Çalışmalar C vitamininden zengin bir diyetin kırışıklıklarla savaşarak cildin daha genç ve güzel olmasını sağladığını gösteriyor. C vitamini eksikliğinde kollojen üretimi bozuluyor, bu da cildin yapısını bozuyor. C vitamininden zengin portakal, mandalina, greyfurt, nar, elma, limon, biber, brokoli, karalahanar, ıspanak gibi yiyecekleri mevsimine uygun bir şekilde her gün yemeliyiz.

E vitamini uzun zamandır cilt bakımında kullanılıyor. Cilde dıştan uygulandığı gibi, besinlerin içeriğinde bulunan E vitamini de etkin fayda sağlar. E vitamini antioksidan özelliğiyle cildin yapısını dış etmenlerden korur. Cildin kendini yenilemesine yardımcı olarak kollojen yapısını destekleyerek kırışıkların oluşumunu önler. E vitamini yetersizliğinde cildin yapısı bozulur, parlaklığı gider. E vitamininden zengin olan kuru yemişleri; fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği, fıstık gibi her gün 1 avuç yemeliyiz. Ayrıca. Salatalarımıza zeytinyağı ilave etmek, ıspanak, brokoli gibi sebzeleri tüketmek de E vitamini ihtiyacımıza destek sağlar.

Çinko cilt sağlığımız için çok önemli bir mineraldir. Cildin hızlı yenilenmesinde ve yaraların hızlı iyileşmesinde direkt etkilidir. Aynı zamanda antioksidan özelliğiyle cildimizi güneşin zararlı ısınlarına karsı korur. Yapılan pek çok çalışma çinkonun akneyi, kullanılan antibiyotikler kadar etkin bir şekilde azaltabildiğini gösteriyor. Çinko takviyesi vücudumuzda A vitamini seviyelerini artırıyor ve bu sayede akneye karsı cildi koruyor. Yapılan çalışmalar akneye sahip bireylerin çinko seviyelerinin normalden düşük olduğunu gösteriyor. Et, tavuk, balık, yumurta, kabak çekirdeği, fındık, ceviz ve bademi her gün dengeli bir şekilde tüketmek çinko ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

Su, Cildimizdeki hücrelerde vücudumuzdaki hücreler gibi büyük oranda sudan oluşur. Hücrelerimizde su ne kadar düşük seviyelerdeyse, o derece yapısı ve işlevleri bozuk olur. Eğer cildimiz İhtiyacı olan suyu alamazsa yetersiz hidratasyon sonucu kuruluk, pul pul dökülme söz konusu olur. Cildimiz bu şekilde kuru olduğunda kırışmaya daha fazla meyillidir. Cildimiz kuruduğunda su içerek içten desteklemeliyiz. Nemlendirici kullanımı su içebiliyorsak, fayda sağlayabilir. Su vücudumuzdan toksinlerin ve zararlı maddelerin uzaklaştırarak cildimizin sağlığına sağlık katar. Güzel ve sağlıklı bir cilt için günde en az 8-10 bardak su içmeliyiz.


Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Her gün 5-9 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketerek kalp hastalıkları, şeker, tansiyon ve sindirim sistemi kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.