Sağlıklı Sosyaller  

Kış Aylarında Çocuklarda Sağlıklı Beslenme - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Kış Aylarında Çocuklarda Sağlıklı Beslenme
Kış Aylarında Çocuklarda Sağlıklı Beslenme

Kış aylarında çocuklarımızı sağlıklı besleyelim.

Çocuklarının hastalanması, annelerin en büyük kabuslarındandır. Soğuk havalarda çocukların direnci hızla düşer. Ancak bazı çocuklar daha sık ve çabuk hastalanırken bazıları daha seyrek hastalanıyor. Bazı çocuklar çabuk iyileşebiliyor, bazılarınınsa iyileşmesi zaman alıyor. Peki, çocuğunuzun bünyesini güçlendirmek için neler yapmanız gerekiyor? Yapılan birçok bilimsel araştırma sağlıklı beslenen çocukların daha sağlıklı olduğunu gösteriyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, kış aylarında sağlıklı beslenme konusunda ailelere uyanlarda bulunuyor.

Yeterli ve kaliteli protein almasını sağlayın.
Çocuğunuzun hem büyüme gelişme, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacı olan proteini tam alması gerekiyor. Protein yetersizliği sonucunda yaralar geç iyileşir, antikor yapımı azaldığından çocuğunuzun hastalıklara karşı direnci düşük olur. Bu noktada kaliteli hayvansal kaynaklı proteinler büyük önem taşır. Çocuğunuzun her gün et, yumurta, süt ve süt ürünlerinden tüketmesini sağlayın. Özellikle her gün kahvaltısında 1 bardak süt, 1 yumurta ve peynir mutlaka olsun. Öğlen veya akşam yemeğinde et ve etli sebze yemekleri ve yoğurt olmasını sağlayın.

Öğünlerinde; sağlıklı karbonhidrat olsun.
 Karbonhidratları önemseyin. Çocuğunuzun günlük karbonhidrat ihtiyacını basit karbonhidratlardan çok kompleks karbonhidratlardan alması sağlıklı büyüme ve gelişmesi için şart. Karbonhidratlar, çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayan ana kaynak. Kompleks karbonhidratlar aynı zamanda içerdikleri diyet lifleri ile çocuğunuzun sindirim sistemim de düzenler ve buradaki faydalı bakterileri desteklerler. Faydalı bakteriler bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de gereklidir. Çocuğunuzun her gün meyve- sebze, ekmek, makarna, pilav, bulgur, tam tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratlardan almasını sağlayın ve teşvik edin.

Sağlıklı yağlar tüketmesini sağlayın.
Sağlıklı yağlar Sağlıklı yağlar tüketmek için yağlı kuruyemişler en eğlenceli yiyeceklerdir. Yağlar sağlıklı bir vücut ve büyüme gelişme için gereklidir. Yağların çoğunun doymamış yağlardan gelmesi kalp ve beyin sağlığı için büyük önem taşır. Bir avuç kadar fındık, fıstık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerden her gün mutlaka tüketmesini sağlayın.

Mevsim sebzeleri her mevsim olsun
Kış sebzeleri ile sebze yemekleri yapın. Taze kış sebzeleri soğuk günlerde çocuğunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılamak için önemli bir kaynak. Özellikle demir, çinko, C vitamini ve A vitamini çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hastalıklardan korunmasında başta gelen besin öğeleri. Ispanak, pazı, pırasa, karnabahar, brokoli, kereviz, yer elması gibi sebzelerden lezzetli sulu yemekler yaparak çocuğunuzun hem lif hem de vitamin- mineral ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bu sebzeler potasyum, magnezyum, demir, çinko, C vitamini ve A vitamininden zengin.

Favori tatlınız meyve olsun.
Taze mevsim meyveleri favori tatlınız olsun. Tatlı ve eğlenceli yiyeceği meyveler olsun. Kuru meyveleri de ihmal etmeyin. Ara öğünlerde ve yemekten sonra tatlı istediğinde her çeşit taze ve kuru meyve elinizin altında olsun. Taze kış meyvelerinden; portakal, mandalina, turunçgiller, nar, elma, armut, kivi ihtiyacı olan C vitaminini ve potasyum, fosfor gibi mineralleri karşılar. Çocuğunuzun günlük lif ihtiyacını karşılamak için her öğününde mutlaka sebze ve meyveye yer verin.

Çocuğunuza verdiğiniz yiyecekleri araştırın ve iyi düşünün.
Çocuğunuzu paketli, raf ömrü uzun gıdalardan, fast food yiyeceklerden, abur cubur atıştırmalıklardan mümkün olabildiğince uzak tutun. Bu tür gıdalar yemek, öncesinde tüketildiğinde iştahını kapatır ve ihtiyacı olan besin öğelerini barındıran sağlıklı yemekleri almasına engel olur. Büyümesi ve sağlıklı olması için ihtiyacı olan vitamin ve minerallerden mahrum kalmasına sebep olur.

Çocuğunuz sokakta oynasın.
Çocuğunuzu dışarıya çıkarın, oksijen alsın, güneş görsün vücudu D vitamini üretsin. Oksijen ve D vitamininin; çocuklarımızın enerji metabolizmasında ve bağışıklık sisteminde pozitif ve çok güçlü etkileri vardır.


Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Her gün 5-9 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketerek kalp hastalıkları, şeker, tansiyon ve sindirim sistemi kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.