Sağlıklı Sosyaller  

Yılbaşı Diyeti - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Yılbaşı Diyeti
Yılbaşı Diyeti

Yeni Yıl Beslenmesi

Yılbaşı Diyeti

NIL DİYET


Yeni yıl öncesi en çok alınan kararların başında kilo vermek olsa da geleceğe yönelik bir çok plan yapılır; sigarayı bırakma, daha az alkol tüketme, yeni deneyimler kazanma, borçları ödeme, para biriktirme, yeni yerler gezme, aile ve yakın arkadaşlarla daha fazla vakit geçirme, daha sağlıklı beslenme... şeklinde listeler uzayıp gider.
2014 yılında yapılan bir araştırma, dünyada 1.9 milyar fazla kilolu insan bulunduğunu bunların 600 milyonu ise obez olduğunu gösteriyor. Obezite oranları bu şekilde artamaya devam ederse, 2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 51'inin obez olacağı tahmin ediliyor hatırlatmasını yapan Nil Şahin Gürhan, "Bu korkutucu tablonun önüne geçmek için sağlıklı bir beslenme planıyla 2017 sizin yılınız olsun" uyarısında bulundu. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre 1980’den bu yana obezite oranının iki katına çıktığını vurgulayan Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, " Geçmişten günümüze birçok şey değişti. Telefon ve bilgisayar başında bu kadar çok vakit harcamıyorduk. Daha aktif ve daha haraketliydik. Endüstriyel gıdalar hayatımıza bu kadar girmemişti. Yemeğe daha çok zaman ayırabiliyorduk ve hazır gıdalarla geçiştirmiyorduk" dedi.
Harekete Geçmenin Tam Zamanı : Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, yeni yılda beslenmesine daha çok dikkat etmek isteyenler için 10 maddede püf noktaları açıkladı.

 • Güne zinde başlamak için her sabah kalktığınızda en geç 1 saat içinde kahvaltınızı yapmış olmalısınız. 
 • Ana öğünlerinizde karbonhidratlar, yağlar ve proteinler hep dengeli olsun.
 • Öğünlerinizi geçiştirip ihmal etmeyin.
 • Ara öğünlerinizi mutlaka yapın. Uzun süre bir şey yemeden kalmak hem kan şekerinizi hem de enerjinizi düşürür.
 •  Vitamin - mineral deposu olan meyve ve sebzeler yeni yılda en iyi dostunuz olsun. Hiçbir yiyecekten vazgeçmeyin ve hiçbir yiyeceği aşırı tüketmeyin.
 • Telefon ve bilgisayar başındaki hareketsiz saatlerinizi azaltıp daha fazla hareket edin. Yeni yılda metabolizmanızı sporla hızlandırın.
 •  Güneşten yararlanın. Güneşten maksimum seviyede yararlanmak için direkt güneş ışığını 15 dakika cildinize gelmesi yeterlidir.
 • Yeni yılda vücudunuzu susuz bırakmayın. Her gün en az 8-10 bardak su için.
 • Yapmayı sevdiğiniz sporlar için zaman ayırın.
 •  Yemeklerinizi mümkün oldukça sevdiklerinizle birlikte yiyin.
 • Sağlıklı ve hafif tarifler deneyin. Kızartma yerine ızgara, fırın ve haşlama yöntemlerini tercih edin.
 
Diyetisyen Nil Şahin GürhanYazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Her gün 5-9 porsiyon çiğ sebze ve meyve tüketerek kalp hastalıkları, şeker, tansiyon ve sindirim sistemi kanserine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.