Sağlıklı Sosyaller  

Yoğun Yılbaşı Hazırlıklarında Kendinizi İhmal Etmeyin - Nil Diyet

Anasayfa > Yazılı Basın > Yoğun Yılbaşı Hazırlıklarında Kendinizi İhmal Etmeyin
Yoğun Yılbaşı Hazırlıklarında Kendinizi İhmal Etmeyin

Sağlık

Yoğun yılbaşı hazırlıklarında kendinizi ihmal etmeyin
Yeni yılı güzel ve anlamlı kılan en önemli şey yeni yıla özgü aldığımız kararlar. Yeni kararlar yeni yılın heyecanına heyecan katıyor. En çok kilo verip forma girme, fit olma kararı alıyoruz. Yıllardır kilo verme kararı ilk sırada ki yerini koruyor. Onu takip eden kararlarımız, sigarayı bırakma, yeni bir şeyler öğrenme, yeni deneyimler edinme... şeklinde devam ediyor, sonu gelmiyor. Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, yoğun yılbaşı hazırlıklarında insanların kendilerini ihmal ettiğini belirterek, yılın son günü beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi. Diyetisyen Gürhan'ın önerileri şöyle: "Yılbaşı sofrasında sevdiğiniz yiyeceklere ağırlık verin. Yemeğe çorbayla başlayın. Eğer yemeği siz hazırlıyorsanız; çorbanızı; damak tadınıza göre kendiniz oluşturun. Ana yemek olarak yılbaşının özel yemeği yılbaşı hindisi olsun. Hindi eti düşük yağ oranıyla kalbin dostu ve tam bir mineral deposu. Sebze yemeği mutlaka olsun, zeytinyağlı sebzeler gecenin ilerleyen saatlerinde de yiyebileceğiniz hafif ve besleyici alternatiflerdir. Yılbaşı soframızı süsleyen ve renklendiren; marul, göbek, turp, havuç, kırmızı lahana roka, maydanoz, dereotu... gibi kış sebzeleri salatalarımızın ana elemanı olsun. Yılbaşı sofrasında tatlı mutlaka olsun. Yılbaşı sofrası için en uygun tatlı en sevdiğiniz tatlıdır. Ancak çok abartılı miktarlarda yemeyin. Sütlü tatlılar, pudingler, meyveli parfeler, kabak tatlısı gibi hafif ve protein içeriği yüksek seçenekler birinci sırada tercih edeceğimiz sağlıklı tatlılardır. Yemekten sonra gecenin ilerleyen saatlerinde taze meyve ve yağlı kuru yemişler tüketin.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Izgara yaparken etinizin kömür ateşine direkt temasını engelleyin. Kömür ateşi ile et arasında 15-20 santimetre uzaklık olmasına özen gösterin.
Nil Diyete Sor

Uzmanına Sor

 

Copyright © 2016 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz OlsunNilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.