Sağlıklı Sosyaller  

Detoksunuz Sağlıklı mı?

Anasayfa > Yazılı Basın > Detoksunuz Sağlıklı mı?
Sağlıklı bir detoks için yapmanız gerekenler "Nil'le Diyetli Günler" köşesinde...
 Detoks vücudumuzda biriken toksik maddelerin atılmasını sağlar, dolaşımı düzenler, kilo vermeyi kolaylaştırır. Ancak yanlış uygulamalar yarardan çok zarar verir, iste "sağlıklı detoks" için yapmanız gerekenler...
Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek detoksun temelidir. Her öğünde, dört ana besin grubu olan et grubu, süt ve ürünleri, sebze-meyveler ve tahıl ürünleri ihtiyacınızı karşılayacak miktarda olsun. Et grubundan kırmızı et, tavuk, hindi ve balık, süt grubundan süt, yoğurt, ayran ve cacık, tahıl ürünlerinden tam buğday ekmeği, tam çavdar ekmeği, bulgur, yulaf, kabuklu pirinç, patates, mevsim sebzeleri ve mevsim meyveleri mutlaka bulunsun.

 • Günde 4 ila 8 öğün beslenin. Öğün sayısını ve saatlerini yaşam ritminize göre ayarlayın. Dört saatten uzun aç kalmayın.
 • Günde en az 2-3 litre su içerek toksin maddeleri vücudunuzdan atabilirsiniz.
 • Sağlıklı içecekler de doğal detoksun parçasıdır. Ayran ve taze sıkılmış meyve suları, sebze ve meyvelerin yapısındaki su, su ihtiyacına katkı sağlar. Çay, kahve, asitli içecekler ve alkollü içeceklerse vücuttan daha çok su atmanıza sebep olur.
 • Yeterli ve kaliteli protein alın. Protein ihtiyacınızı sadece bitkisel protein kaynaklarından karşılamayın, kaliteli protein kaynakları olan hayvansal ürünlere de beslenmenizde yeteri kadar yer verin.
 • Diyetinizde yeterli ve kaliteli karbonhidrat olmalı. Karbonhidratlar, kasları korur ve vücutta elzem bazı öğelerin sentezinde kullanılırlar.
 • Akıllı yağlar kullanın. Yağ tüketimi, miktar ve yağın cinsi açısından dengeli olmalıdır. Gün boyunca yemekler, salatalar ve besinlerin içerisinde yer alan doğal yağlar, çeşitli yağ asitleri ihtiyacını dengeler.
 • Açık havada en az 30 dakika yürüyün. 15 dakika direk güneş ışığına maruz kalmaya özen gösterin. Öğlen saatlerinde 10 ila 30 dakika arasında açık havada orta tempo yürüyüş yaparsanız, hem enerji harcamış hem de D vitamini ihtiyacınızı tamamlamış olursunuz. D vitamini metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakmanıza destek sağlar.
 • Pozitif olun, stresten uzak durun.
 • Alkol kullanmamaya özen gösterin.
 • Sigara kullanmayın ve sigara içilen yerlerde bulunmayın.
 • Katkı maddelerinden uzak durun.
 • Gün içinde hayatınızın ve yaşam ritminizin izin verdiği ölçüde küçük dinleme molaları verin. Düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin.
Sağlıklı detoks bu adımlarla her gün yavaş yavaş olur. Her gün yapılan sağlıklı detoksla, dolaşım düzelir ve vücuttaki ödemle toksinler atılır. Böylece kilo vermek kolaylaşır, kilo alma riski azalır.
Sağlıksız Detoks Uygulamalarından Kaçının
Detoks 1-2 gün veya 1- 2 haftada gibi kısa bir süreye indirgeyerek bağırsak boşaltmak değildir. Bağırsak boşaltma amaçlı kullanılan detoks sıvıları faydadan çok zarar getirir. Özellikle bağırsakta bulunan faydalı bakterileri yok edip doğal florayı bozar. Sindirim sistemini çökertir. Bu tür yanlış detoks uygulamalarını yapıp metabolizmanızı hırpalamayın.Yazılı BasınNil Diyet Bilgilendiriyor


Öğün atlamayın. Öğün atlamak vücudun açlığa karşı kendini savunmasına neden olur ve metabolizmanız yavaşlar.
Nil Diyet

Online Hizmet

 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.