Sağlıklı Sosyaller  

Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı
Kalp, bütün vücuda kan depolayan ana organımızdır. Bu nedenle yaşam kaynağı olarak kabul edilebilir. İstemsiz hareket eden bir kas ve damar ağı olan kalp yaklaşık yumruk büyüklüğünde bir organ olmasına rağmen, çok büyük miktarda kanı diğer organlara ulaştırmakla yükümlüdür.

Kalp sağlığının korunması genel sağlık açısından da oldukça önemlidir. Kalp atış hızının bozulması veya damar sisteminde meydana gelebilecek daralma ve tıkanmalar; kriz ve felç gibi birçok olumsuz durumla sonuçlanabilir.

Kalp hastalıkları; yaşam kalitesini oldukça azaltan hastalıklardandır. Kalp hastası olan kişilerde solunumda zorluk, tıkanma, kilo kaybı, iştahsızlık, yaygın ödem gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kalp hastalıklarının oluşmasında etkili olan faktörler; genetik, yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite durumu, şişmanlık gibi etmenlerdir. Beslenme tarzı kalp hastalıklarının oluşmasında oldukça önemli bir faktördür.

Kalp hastalıklarının oluşumunda, damar çeperlerinde kolesterol birikimi görülür. Kötü huylu kolesterolün (LDL) kanda yüksek oranda bulunması en büyük risk faktörlerinden biridir. Beslenme tarzında kolesterolün uygun oranlarda alınması bu riski ortadan kaldırır. Vücut ağırlığının kontrolü yani kilo yönetiminin sağlanması kalp sağlığının sürdürülebilmesi için oldukça önemlidir.

Kişilerin uyguladıkları beslenme programında doymuş yağ asitleri ve kolesterolün sınırlandırılması, proteinin doğru kaynaklardan sağlanması, posanın yeterli miktarda yer alması ve vitamin ve minerallerden dengeli bir diyet uygulaması kalp sağlığı için önem taşır. Bu nedenle kalp hastası olan veya olmayan bütün bireylerin kalp sağlığını koruyucu beslenme tarzını öğrenmesi ve uygulaması gerekir.

Kalp sağlığının korunmasında fayda sağlayan diğer bir faktör ise egzersizdir. Düzenli egzersiz yapan kişiler vücut ağırlıklarını daha rahat korurlar. Ayrıca egzersiz, iyi huylu kolesterol adı verilen (HDL) –damarları temizleyen damarlarda tıkanmayı önleyen- kolesterolü yükseltmeye yardımcıdır.

Nil Diyet olarak Kardiyovasküler sağlık için beslenme danışmanlığında amacımız; kalp hastası olan bireylerde hastalığa uygun beslenme programı ile genel sağlığı düzeltmek; kalp hastası olmayan bireylerde sağlıklı beslenme ilkelerine uygun kişisel beslenme programı ile kalp sağlığını korumak ve olası riskleri en aza indirgemektir. Nilastu zayıflama destek ünitemizde hidrolik fitness aletlerinin kullanıldığı medikal egzersiz programımızla da kalbinizin yanındayız.

Nil DiyetHizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.