Sağlıklı Sosyaller  

Kanserde Beslenme Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Kanserde Beslenme Danışmanlığı
Kanser beslenmeyi de oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Kanser hastaları genelde hastalığın oluşturduğu etkiler nedeni ile zayıflar. Hormona bağlı kanser türlerinden ise tam tersi bir durum söz konusu olabilir. Kanser hastalarının yaşam kalitesinin yükseltilmesinde kilo kontrolünün sağlanması önemlidir. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenme yaşam kalitesinin azalmasına neden olur.

Kansere bağlı olarak vücudun harcadığı enerji miktarı artar. Buna bağlı olarak vücut ağırlığında değişmeler olur. Enerji ihtiyacının doğru saptanması ve günlük enerji ihtiyacının karşılanması çok önemlidir.

Kanserde beslenme durumunu etkileyen diğer bir durum da, hastalığın doğasından veya tedavi türlerinden kaynaklanan yoğun iştahsızlıktır. Tat duygusunun azalması, ağızda metalik tat, koku duyusunda hassasiyet gibi şikâyetler nedeni ile kanser hastaları hem iştahsızdır hem de yemek seçerler. İştahsızlık, beslenme yetersizliğine neden olabileceği ve hastalığın durumunu kötüleştirebileceği için iştahsızlık problemini çözecek şekilde bir beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Hastalığın süreci boyunca oluşan sindirim ve emilim bozuklukları besin ihtiyaçlarının artmasına yol açar. Besin ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması sağlık durumunun daha çok bozulmaması için gereklidir.

Nil Diyet olarak amacımız; kanser hastalarının beslenme durumunu saptayarak, besin öğesi ve enerji ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde iştahsızlığın ve kilo kaybının önüne geçecek yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programını hastalarla birebir görüşmeler sonucunda uygulamak ve böylece hastaların yaşam kalitesini arttırmaktır.Hizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.