Sağlıklı Sosyaller  

Diyabette Beslenme Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Diyabette Beslenme Danışmanlığı
DİYABETTE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Diyabette Beslenme Danışmanlığı

Diyabet (şeker hastalığı); vücutta insülin adı verilen hormonun yetersiz salgılandığı veya etkisiz olduğu durumlarda oluşan endokrin hastalığın adırır. Ülkemizde 2000 yılı verilerine göre; 2.5 milyonu aşkın Tip 2 diyabetli birey yaşamaktadır.

Halk arasındaki yaygın adı şeker hastalığı olan diyabet Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Tip 1 diyabet genelde çocuk veya gençlik yaşlarında ortaya çıkar. Pankreasta anormallikler, genetik faktörler ve viral enfeksiyonlar gibi nedenlerle oluşmaktadır. Tip 1 diyabette, pankreas insülin salgısı üretmez. Kan şekeri sürekli yüksek düzeylerde seyreder. Dışarıdan insülin alınması zorunludur. Tip 2 diyabet ise daha çok orta yaşlı veya yaşlı bireylerde ortaya çıkmaktadır. Pankreas insülin üretir ancak insülin yetersiz veya etkisizdir. Birçok çevresel faktörün etkisi olduğu gibi; şişmanlık ve aşırı karbonhidratlı besin tüketimi, yanlış beslenme tarzı riski arttıran faktörlerdir.

Diyabet kronik bir hastalıktır ve yaşam boyu devam eder. Uygun tedavi uygulanmadığında, yüksek kan şekerinin vücuda verdiği zararlardan ötürü başka hastalıklara da neden olabilir. Tedavi görmeyen şeker hastalarında katarakt, körlük, varis, cilt enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar oluşabileceği gibi, şeker hastası olan bireyler kalp hastalıklarına, kalp krizlerine, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterole ve böbrek fonksiyonlarının bozulmasına, sağlıklı bireylere nazaran daha yatkındırlar.

Şeker hastalığının tedavisinde; insülin veya ilaçlar, beslenme ve egzersiz tedavisi uygulanır. Tıbbi beslenme tedavisi, şeker hastalığının kontrol altına alınmasında ve sağlık durumunun sürdürülmesinde çok önemli role sahiptir.

Tip 1 diyabetlilerde insülin salgısı olmadığından ötürü dışarıdan insülin uygulaması vardır. İnsülin tedavisi alan kişilerde, kan şekerinin yüksek kalmasından (hiperglisemi) veya aşırı düşmesinden (hipoglisemi) korunmak amacı ile karbonhidrat tüketimi önem taşır. İnsülin tedavisi alan kişilerde, "Karbonhidrat Sayımı" adı verilen tıbbi beslenme tedavisi uygulanır. Bu tedavi sadece diyetisyen / beslenme ve diyet uzmanı tarafından uygulanabilir.

Tip 2 diyabetiklerde ise öğün düzeni ve sağlıklı beslenme ilkelerine uygun beslenme kan şekeri dengesini sağlayarak, yüksek kan şekerinin olumsuz etkilerine karşı kişiyi korunur.

Diyabetli hastaların; beslenme tarzları konusunda çok hassas olmaları gerekir. Öğün saatleri, öğün düzeni, tek başına tüketilmemesi gereken besinler, diyetin glisemik indeksi ve glisemik yükü kişilerin sağlık durumlarını kısa veya uzun dönemde etkileyebilir.

Diyabetli kişilerin, sağlıklarını korumaları ve geliştirebilmeleri için sağlıklı beslenme eğitimi almaları ve kendilerine özel beslenme programını düzenli olarak uygulamaları kesinlikle gereklidir.

Nil Diyet olarak Diyabette Beslenme Danışmanlığında amacımız; şeker hastası olan bireylerin hastalıkları, hastalıklarının olası zararları ve sağlıklı beslenme hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak, kişiye özel diyet uygulamaları ile bireyin kan şekerini dengelemek, sağlığını korumak, kişinin hayatın tatlarından uzaklaşmadan, yaşantısını olumsuz etkilemeden yaşam boyu sağlıklı beslenmesini sağlamaktır.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan


DİĞER HİZMETLERİMİZ

Beslenme Eğitimi Seminerleri
Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı
Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Hamilelik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Kadınlara Özel Beslenme Danışmanlığı
Kanserde Beslenme Danışmanlığı
Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı
Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Kilo Yönetimi
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı
Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı
Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Yeme Bozuklukları Beslenme DanışmanlığıHizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.