Sağlıklı Sosyaller  

Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı
ÇOCUK BESLENMESİ DANIŞMANLIĞI

Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı

Çocukluk dönemi; yaşamın en renkli dönemlerindendir.. Bu dönemde çocuk ailesini ve çevresini daha yakından incelemeye başlar ve yaşamı öğrenmeye çalışır. Bu nedenle çocukluk döneminin büyük bir kısmı araştırma, inceleme ve taklitle geçer.

Çocukların besinsel ihtiyaçları bebeklik dönemine göre farklılık gösterir. Çünkü hızlı büyüme dönemi, bu yaş grubunda biraz yavaşlamaktadır. Çocukların yavaş büyümesi aileleri endişelendirse de, bu durum normaldir. Çocuğun besinsel ihtiyaçları saptanmalı ve bu ihtiyaçlara göre beslenme programı düzenlenmelidir.

Çocukluk dönemi, beslenme alışkanlıklarının kazanıldığı dönemdir. Bu dönemde çocuk sofraya oturmayı, tek başına yemek yemeği öğrenir ve bu aşamada genellikle anne ve babasını taklit eder. Bu yaş grubu çocuklar kendi bakış açılarına göre düzenlendiğinde eğitimden sıkılmazlar ve öğrenmeye hevesli olurlar. Bu yüzden çocukluk döneminde sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması daha kolaydır. 

Anne ve babaların yaptıkları en büyük yanlışlardan biride; çocuk beslenmesi ile yetişkin beslenmesinin aynı olduğunu düşünmektir. Oysa yetişkinlerden farklı fizyolojiye sahip çocukların beslenmeleri de yetişkinlerden farklı olacaktır. Çünkü besinsel ihtiyaçları yetişkinlere nazaran daha farklıdır.

Çocukluk döneminde en sık görülen sorunlardan biri iştahsızlıktır. Bunun en yaygın sebebi psikolojik temellidir. Anne ve/veya babanın yaptığı yemek yeme baskısı, sofrada kavga, inatlaşma ve diğer çocuklarla kıyaslama gibi hatalar çocukta iştahsızlığa yol açabilir. Bu tür sorunların çözülmesinde beslenme eğitiminin ve psikoterapinin önemi unutulmamalıdır.

Çocukluk döneminde yaygın olarak görülmeye başlanan bir diğer sorun da şişmanlıktır. Çocukluk çağı şişmanlığı, çocuğun gelecek dönemdeki sağlığını da etkileyebilecek bir sağlık tehdidi olarak algılanmalıdır. Çocuğun sağlıklı olarak büyüme ve gelişmesi için sağlıklı vücut ağırlığına ulaşması gerekir. Fakat çocuklar büyüme ve gelişmeleri olumsuz etkilenebileceğinden ötürü bilinçsiz zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Bunun yerine kendi besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme programı uygulamalıdırlar. Bu beslenme programı uzman bir diyetisyen tarafından çocukla birlikte oluşturulmalıdır. Haftalık kontrollerle kilo vermesi ve büyümesi gözlenmelidir. Ayrıca çocuk sevdiği bir spor dalına yönlendirilmelidir.

Nil Diyet olarak Çocuk Beslenmesi Danışmanlığında amacımız; çocukların yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlayarak optimum büyüme ve gelişmelerine destek olmaktır. Beslenme eğitimleri sayesinde çocukların, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması sağlanır. Beslenme problemleri olan çocukların durumlarına, gereksinimlerine uygun beslenme programı hazırlayarak ve gerekirse psikoterapi desteği vererek çocukların beslenme problemlerini çözmektir.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan ​​​

DİĞER HİZMETLERİMİZ
 

Beslenme Eğitimi Seminerleri
Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Diyabette Beslenme Danışmanlığı
Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Hamilelik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Kadınlara Özel Beslenme Danışmanlığı
Kanserde Beslenme Danışmanlığı
Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı
Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Kilo Yönetimi
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı
Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı
Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Yeme Bozuklukları Beslenme DanışmanlığıHizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.