Sağlıklı Sosyaller  

Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı
YAŞLILIK DÖNEMİNDE BESLENME DANIŞMANLIĞI


Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Yaşlılık dönemi özel bir dönemdir. Vücutta bu dönemde birçok değişiklik meydana gelir. Vücuttaki su miktarı azalır ve yağ dokusu miktarı artar. Kemiklerden mineral kaybı arttığından ötürü kemiklerde güçsüzlük ve osteoporoz (kemik erimesi) ortaya çıkabilir. Vücutta artan yağ dokusuna bağlı olarak metabolizma yavaşlar ve sonuçta kişiler kilo alabilir.

Yaşlılık döneminde; ağız ve sindirim sistemi ile ilgili de sorunlar ortaya çıkabilir. Dişlerin kaybı, reflü, gastrit, iştahsızlık gibi durumlar bu dönemde sık görülen sağlık sorunlarıdır. Bu sorunlar beslenme düzenini de etkiler ve kişiler yetersiz beslenme riski ile karşı karşıya kalabilirler.

Hayatın ikinci baharı olarak adlandırılan bu dönemde, şeker, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları sorunları kişilerin yaşam kalitesini azaltır. Sağlık sorunlarının yaşamı tehdit edici boyuta ulaşmaması için kişiler sağlıklı beslenmelidir.

Yaşlılık döneminde enerji ihtiyacı iyi saptanmalı ve ihtiyacın tam karşılanması ile kilo kontrolü sağlanmalıdır. Hayatın her döneminde olduğu gibi yaşlılıkta da şişmanlık sağlığı tehdit eder ve var olan sağlık problemlerini daha kötü hale getirir. Dokuların yıkıldığı bu dönemde kişinin protein ihtiyacı karşılanmalı ve doğru protein kaynakları kullanılmalıdır. Yaşlılık dönemi için ayrı önem taşıyan mineral ve vitaminlerin beslenme ile karşılanması sağlanmalıdır.

Kişinin sağlık durumu ve hastalıklarına göre değerlendirme yapılmalı ve beslenme programı bunlar göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Beslenme durumunun doğru saptanması ve gerekli beslenme müdahalelerin yapılması, soruna uygun çözümün beslenme programında yer alabilmesi için bir diyetisyenden danışmanlık alması gerekir.

Yaşlılık döneminde beslenme danışmanlığında amacımız; kişinin beslenme durumunu ve hastalıklarını değerlendirerek herhangi bir beslenme yetersizliğinin olup olmadığı saptamak, kilo alma söz konusu ise kilo yönetimi sağlamak, beslenme ile ilgili problemleri çözmek ve kişilerin sağlıklı beslenmesini sağlamaktır.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Beslenme Eğitimi Seminerleri
Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı
Diyabette Beslenme Danışmanlığı
Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Hamilelik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Kadınlara Özel Beslenme Danışmanlığı
Kanserde Beslenme Danışmanlığı
Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı
Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Kilo Yönetimi
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı
Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı
Yeme Bozuklukları Beslenme DanışmanlığıHizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.