Sağlıklı Sosyaller  

Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı
SPORCU BESLENMESİ DANIŞMANLIĞI

Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı
Sporcunun performansının arttırılmasında ve başarılarının devamlılığının sağlanmasında sporcu beslenmesinin önemi büyüktür. Sporcu uygun antrenmanlar eşliğinde, uygun yaşam tarzı ile sağlıklı beslendiğinde performansı olumlu şekilde artar.

Kişinin beslenme düzenini etkileyen faktörler arasında kişinin fiziksel aktivite durumu da önem taşır. Aktif spor hayatı olan kişiler de yapılan sporun çeşidi, yapılma süresi ve sıklığı da beslenme düzenini ve besin gereksinmelerini etkiler.

Bazı spor türlerinde farklı beslenme stratejileri izlenmelidir. Bazı sporculara karbonhidrat yüklemesi denilen strateji uygulanması gerekirken, bazılarında böyle bir durum söz konusu değildir.

Sporcunun gerekli enerji ve besin öğesi ihtiyacını doğru besin kaynaklarından karşılaması da önem taşır. Çünkü doğru besin kaynaklarından sağlanan enerji, sporcunun performansını arttırarak yorulmasını ve tükenme sendromu yaşamasını önler.

Antrenman öncesinde ve sonrasında beslenme şekli çok önemlidir. Uygun besinler seçildiği taktir de sporcu yarıştan önce kendisine gerekli olan kaynakları sağlar, yarışmadan sonra ise tükenmiş olan enerji depolarını doğru şekilde yeniler.

Sporcu beslenmesinde diğer önemli bir konu da sıvı tüketimidir. Ter ile kaybolan sıvı miktarı normal bireylere göre daha fazladır. Kaybolan suyun yerine konmasında hangi içeceklerin ne miktarda kullanılacağı iyi belirlenmelidir. Sporcu içecekleri konusunda diyetisyen danışmanlığı sporcuya destek sağlar. Ergojenik yardımlar konusunda mutlaka bir beslenme uzmanı/diyetisyenden görüş alınması gerekir.

Ergojenik yardımlar, günümüzde sporcuların yoğun ilgisini çekiyor. Fakat ergojenik yardımların çeşitleri, etken maddeleri, kullanım dozları ve olası yan etkileri iyi bilinmelidir. Yoksa sporcu bu durumdan maddi ve manevi olarak olumsuz etkilenir. Bu nedenle bir diyetisyenden danışmanlık alması daha uygun olur.

Aktif spor hayatı olanların, bazı hastalıklar konusunda bilinçli olmaları gerekir. Vücudun aşırı su kaybetmesi, su zehirlenmesi ve kadınlarda sporcu kadın triadı adı verilen hastalık sporcuların yaşantılarını olumsuz etkiler. Bu gibi sorunların oluşmaması sporcunun profesyonel hayatını devam ettirmesi ve başarı çizelgesini yükseltmesi için önemlidir.

Kilo kategorisinde yarışanlar başta olmak üzere sporcuların çoğunda kilo alma korkusu vardır. Bu nedenle bazen sporcular hızlı zayıflama yöntemlerine başvururlar. Sonuçta yeme bozuklukları, performans düşüklüğü gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Sporcunun yeterli, dengeli ve sağlıklı, yaptığı sporun türüne ve sıklığına uygun olan bir beslenme programı takip etmesi formda ve sağlıklı kalmasını sağlar ve performansını yükseltir.

Nil Diyet olarak Sporcu beslenmesi danışmanlığındaki amacımız; sporcunun yaşam standartlarını, vücut yapısını ve uğraştığı dalı göz önünde bulundurarak ona sağlıklı beslenme programı hazırlamak ve bu şekilde onun başarısına katkıda bulunmaktır. Ergojenik yardımlar ve sporcu içecekleri konusunda sporcuların seçimlerine yardımcı olmak, müsabaka öncesi, sırası ve sonrasında beslenmelerini düzenlemektir. Beslenme eğitimi ve dengeli sporcu beslenme programı ile sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmek ve ideal vücut ağırlıklarını korumalarını sağlamaktır.

Detaylı bilgi için Spor Yaparken Nasıl Beslenilmeli - Sporcu Beslenmesi makalemize göz atabilirsiniz.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Beslenme Eğitimi Seminerleri
Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı
Diyabette Beslenme Danışmanlığı
Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Hamilelik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Kadınlara Özel Beslenme Danışmanlığı
Kanserde Beslenme Danışmanlığı
Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı
Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Kilo Yönetimi
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı
Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Yeme Bozuklukları Beslenme DanışmanlığıHizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.