Sağlıklı Sosyaller  

Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı

Anasayfa > Hizmetlerimiz > Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı
EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME DANIŞMANLIĞI


Emzirme Döneminde Beslenme Danışmanlığı
 

Emzirme dönemi; bebeğin büyüme ve gelişmesi açısından son derece önemli bir süreçtir. Yeni doğan döneminde büyüme ve gelişimi hızlı olan bebeğin besinsel ihtiyaçları tam anlamı ile karşılanmalıdır. Bebek için en kıymetli besin anne sütüdür. Bebek, yaşamının ilk altı ayı boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Yeterli anne sütü miktarının sağlanabilmesi annenin beslenme ve psikolojik durumuna bağlıdır. Annenin uygulayacağı yeterli, dengeli, kişiye ve duruma özel bir beslenme programı ile anne sütünün yeterli miktarda olması sağlanabilir. Anneliğe alışmakta zorluk çeken kadınların yaşadığı sorunlar, uzman psikologun uygulayacağı terapi programı ile çözümlenebilir.

Anne sütünden maksimum fayda sağlamak için doğru emzirme yöntemleri bilinmelidir. Bebeği yanlış pozisyonda tutma bebeğin memeyi yeterince kavrayamamasına ve yeteri kadar süt alamamasına neden olacaktır. Anneye doğumun sonuçlanması ile birlikte emzirme eğitimi verilmelidir.

Annelerin doğum sonrası yaşadığı kaygılardan biri de hamilelik esnasında aldığı kilolarıdır. Birçok anne, doğumdan hemen sonra fazla kilolarından kurtulmak ister. Hızlı kilo vermek için yanlış zayıflama diyeti uygulayan annelerin sayısı hiç de az değildir. Fakat zayıflama diyetleri annenin salgıladığı süt miktarını azaltır. Süt verimliliğinin devamlılığını sağlamak için bu dönemde annelerin bilinçsiz ve sıradan zayıflama diyeti yerine yeterli, dengeli ve sağlıklı, kendilerine özel bir beslenme programı uygulamalılar. Uzmanın hazırladığı bu beslenme programları takip edilmeli, her hafta birebir görüşmeler ile süreç değerlendirilmelidir.

Beslenme uzmanı ve diyetisyenler tarafından hazırlanmış olan yeterli, dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı ve sürekli emzirme, anne sütünün kesilmesini önlediği gibi annenin enerji harcamasını da arttırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olur.

Ayrıca emzirme dönemindeki annelerin durumlarına uygun hafif egzersizler yapmaları; hem rahatlamalarını sağlar, hem de kilo vermelerini kolaylaştırır. Medikal spor aletleri eşliğinde yapılacak ve egzersiz uzmanı tarafından belirlenecek egzersiz programı ile annelerin kilo vermeleri kolaylaşacak ve kendilerini daha zinde ve aktif hissedecekler. Uzman danışman psikologumuz ile yapılacak görüşmelerse, annenin bu dönemde yaşayabileceği psikolojik sıkıntıları en aza indirecektir.


Diyetisyen Nil Şahin Gürhan

DİĞER HİZMETLERİMİZ

 

Beslenme Eğitimi Seminerleri
Bireysel Beslenme Danışmanlığı
Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı
Diyabette Beslenme Danışmanlığı
Ergenlik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Hamilelik Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Kadınlara Özel Beslenme Danışmanlığı
Kanserde Beslenme Danışmanlığı
Kardiyovasküler Sağlık İçin Beslenme Danışmanlığı
Kemik ve Eklem Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Kilo Yönetimi
Kurumsal Beslenme Danışmanlığı
Metabolik Sendromda Beslenme Danışmanlığı
Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme Danışmanlığı
Sporcu Beslenmesi Danışmanlığı
Yaşlılık Döneminde Beslenme Danışmanlığı
Yeme Bozuklukları Beslenme DanışmanlığıHizmetlerimiz


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.