Sağlıklı Sosyaller  

Bayramda Et Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Anasayfa > Makaleler > Bayramda Et Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kurban Bayramı’nı sağlıklı geçirmek istiyorsanız kurbanlığınızı alma aşamasından, tüketme aşamasına kadar dikkat etmeliyiz.  

 • Kurbanlığınızı satın almadan önce veteriner kontrolünden geçtiğinden emin olmalısınız. Uygun kesim şartlarını sağlamanız sizin ve ailenizin sağlığı açısından çok önemlidir.

 • Kurbanlığın sakatat kısımlarını yani organ etlerini tüketmeyiniz. Etin bu kısımları doymuş yağ ve kolesterolden oldukça zengindir. Ayrıca başta karaciğer olmak üzere birçok organda zararlı madde birikimi maksimum düzeydedir.

 • Kurban eti, kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. Çünkü kesimden hemen sonra et lezzetsiz ve sert olur, ayrıca sindirimi de oldukça zordur. Kesimden sonra 12 saat buzdolabında bekleyen et daha lezzetli olur, kolay pişer ve kolayca sindirilir.

 • Et ve et ürünleri, sıcaklığa oldukça duyarlıdırlar ve kolayca bozulurlar. Bu nedenle etleri buzdolabında buzdolabı poşetlerinde veya yağlı kağıda sararak maksimum 2-3 gün, buzlukta -2 derecede 7 gün, derin dondurucuda -32 derecede dondurulduğunda maksimum üç ay saklamalıyız. Dondurulmuş etleri kullanacağınızda, akan soğuk su altında veya buzdolabında çözün. Dışarıda (oda ısısında) ve açık havada et çözdürmenin besin zehirlenmelerine yol açabileceğini unutmayın. Donmuş etleri çözdürdükten sonra yeniden dondurmayın.

 • Etlerin hazırlanması da dikkat gerektiren bir süreçtir. Etlerin görünür yağlarının tamamı temizlenmelidir. Hazırlama işlemi sırasında, etler ve diğer besinler ayrı doğrama tahtalarında ayrı bıçaklar ile doğranırsa besin zehirlenmesi ihtimali azalır. Çiğ etten damlayan suların hiçbir besinle temas etmediğinden emin olun.

 • Etleri pişirirken doğru pişirme yöntemlerini tercih edin. Kızartma ve kavurma, sağlık risklerini artıran pişirme yöntemleridir. Bu nedenle bu pişirme yöntemlerini tercih etmeyin. Bunun yerine ızgara, haşlama, fırında veya sebzeler ile birlikte tencerede pişirme yöntemlerini tercih edin. Izgara yaparken, vitamin kaybını en aza indirmek ve dumanın içinde yer alan zehirli maddelerin ete geçmesini engellemek için, etlerin ateşten en az 10-15 santimetre uzakta olmasını sağlamalısınız. Etleri kömürler tam olarak yandıktan ve yarı kor halini aldıktan sonra pişirmelisiniz.

 • İçerisine et veya kıyma giren yemeklere ekstra yağ eklenmesine gerek yoktur. Çünkü etlerin dokuları arasında yer alan görünmez yağlar ısının etkisi ile erir ve yemeğe karışarak lezzet katar. Pişirdiğiniz etli sebze veya kurubaklagil yemeklerine ekstra yağ eklemeyin.

 • Kuyruk yağı ve iç yağı, kalp-damar sağlığını tehdit eden yağ türleridir. Bu tür yağları tercih etmeyin.

 • Etler, çok yüksek ısıda pişirilmemelidir. Çünkü yüksek ısıda etin sadece dış yüzeyi pişer ve hızla katılaşır. Bu nedenle iç yüzeyi çiğ kalabilir. Etlerin çiğ tüketilmesi besin zehirlenmelerine yol açabilir.

 • Sofrada etler dışında diğer besin gruplarına da yer verilmelidir. Sebze yemekleri, salatalar ve süt, yoğurt, ayran, cacık gibi süt ürünleri de sofrada yerini almalıdır. Ekmek olarak tam buğday veya tam çavdar ekmeği veya ekmek yerine çorba, pilav, makarna veya patates yenilebilir.

 • Et tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Öğünde 2–3 porsiyon (60–90 gram) et tüketimi yeterli olacaktır.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.