Sağlıklı Sosyaller  

Ramazan Önerileri

Anasayfa > Makaleler > Ramazan Önerileri
DİYETİSYEN NİL ŞAHİN GÜRHAN'DAN RAMAZAN ÖNERİLERİ


Ramazan ayında oruç tutarken en çok üzerinde durmamız gereken konu beslenme yasakları değil, nasıl beslenmemiz gerektiği. Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’a göre; Ramazan ayı yaza denk geldiği zamanlarda su kaybını önleyecek şekilde beslenmeye özen göstermek çok önemli.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan Diyor ki; 
Bol bol su için.
 Sahur, iftar ve iftar sonrası bol miktarda su için. Kendinizi zorlamadan en az 1,5 litre su içimini tamamlayın. Daha fazla su içebilirsiniz, önemli olan daha az içmemeye özen göstermek.  
İftardan önce minimum düzeyde hareket edin. Oruçluyken gün içinde, iftardan önce kendi şartlarınıza uygun olacak şekilde minimumda hareket edin, böylece daha az enerji ve su kaybı yaşarsınız. Yoğun su ve enerji kaybı metabolizmanızı yavaşlattığı gibi sizi hırpalar ve zorlar.

Sahura kalkın. Sahur günün ilk öğünü, uykunuza yenilmeyin, mutlaka kalkıp sahurunuzu yapın. Sahurda kahvaltı yapmak en sağlıklısı, sahur kahvaltısına başlamadan önce; ılık su üzerine biraz soğuk su içip sindirim sisteminizi harekete geçirin.

Diyetisyenlerin en çok sevdiği besin. Alerjiniz yoksa her gün sahur öğününde 1 adet yumurta mutlaka olsun. Yumurtayı, haşlanmış olarak yiyebileceğiniz gibi, az yağlı omlet olarak ya da bol sebzeli menemen olarak da yiyebilirsiniz. Yumurta ile birlikte 1-2 parça peynir ile protein miktarını tamamlamış olursunuz.

Diyetisyenlerin yenilmesi konusunda ikna etmekte en çok zorlandığı yiyecek; ekmek. Sahurda en az 3-4 dilim ekmek mutlaka tüketmelisiniz. Ve bu ekmek tam buğday veya tam çavdar ekmeği olmalı. Çünkü sahur öğününün sizin metabolizmanızı bütün gün canlı tutmak gibi bir görevi var. Tam buğday ekmeği daha uzun sürede ve yavaş yavaş enerjiye dönüştüğü için, daha uzun süre metabolizmanızı canlı ve hızlı tutmuş olursunuz. Beyaz ekmek veya ramazan pidesini iftarda tüketebilirsiniz.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’dan meyve tüyosu. Sahurda yiyebileceğiniz en ideal meyve; kiraz, şeftali ve kayısıdır. Bu meyveler içerdiği; vitamin, mineral, lif ve su oranı ile ertesi gün uzun sürecek olan açlıkta metabolizmanızın destekçisi olur.

İftarda ilk su ve çorba tüketin. Havalar ne kadar sıcak olursa olsun iftarı çorba ile açın. Yayla çorbası, mercimek çorbası, sebze çorbası, taze domatesle yapılmış şehriye çorbası en uygun çorbalardır.

İftar öğününüz diyetisyen mantığına uygun dengede olmalı. İftar, ramazan beslenmesinde başroldedir, dengeli bir iftar oluşturmak ramazanı sağlıklı geçirmek, ve rahat oruç tutabilmeniz için çok önemlidir. İftar öğününde denge sağlamak için temel besin grubu yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Temel besin grubu yiyecekler; 1 .grup yemek et ve etli yemekler, 2 .grup yemek ekmek grubu yiyecekler, ekmek, pilav, makarna, patates, bulgur, çorba vb…, 3 .grup yemek; süt- yoğurt grubu yiyecekler, 4 . grup yemekler salata ve çiğ sebze, 5 .grup yiyecekler de meyve. Bu yiyecekler dengeli şekilde günlük öğünlerimizde mutlaka olmalı.
İftardan sahura sağlıklı atıştırmalıklar. İftardan sonra sağlıklı abur cuburlar da güçlü bir ramazan beslenmesinin tamamlayıcısıdır. Gecenin ilerleyen saatlerinde; taze mevsim meyveleri, kuru meyveler, fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı kuruyemişler, peynir ve ekmekle oluşturulan küçük sandviçler, sütlü tatlılar, ramazanın özel tatlısı güllaç sağlığımız ve beslenmemiz üzerinde pozitif etkisi olan atıştırmalıklar.

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan’ın en çok üzerinde durduğu konu; Ramazanda su dengesine dikkat!

• Aşırı çay kahve tüketimi su kaybını arttırır. Çay ve kahvenizi abartmadan, dozunda, keyifle tüketin. Önce su tüketin sonra çay ve kahve. Çayı kahveyi fazla kaçırırsanız, su tüketimini de fazlalaştırın. 
Sağlıklı, mutlu ve hayırlı Ramazanlar.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.