Sağlıklı Sosyaller  

Pekmezin Faydaları

Anasayfa > Makaleler > Pekmezin Faydaları
DİYETİSYEN NİL ŞAHİN GÜRHAN'DAN PEKMEZİN FAYDALARI

Anneler için sihirli besin olarak algılanan, ne yapıp edip her annenin bir şekilde hiç olmazsa şurup gibi tatlı kaşığı ile çocuklarına içirdiği sağlıklı bir tatlıdır pekmez. Her çocuk şekeri sever, hepimizin şekere çok düşkünlüğümüzün temeli çocukluk yıllarına dayanır. Ancak pekmez tatlı olduğu halde şeker şevkiyle tüketilmez nedense. 
Pekmez en çok üzüm ve dut meyvelerinden yapılır. Son yıllarda keçiboynuzu pekmezi de rağbet görmeye başladı. Ayrıca elma, kayısı, pancar ve karpuzdan da pekmez yapılabiliyor.
2 tatlı kaşığı pekmez (10 gr) 29 kal enerji verir. Saf şekerin 2 tatlı kaşığının (10 gram) enerji değeri ise; 40 kaloridir. Saf şeker sadece basit karbonhidrat içerir, vitamin mineral içermez. Pekmez saf şekerden daha düşük enerji içermekle birlikte besin değeri oldukça zengin bir tatlıdır. Pekmez; kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, bakır ve magnezyum minerallerini içerir. Pekmezde ayrıca B grubu vitaminlerinden B1, B2, ve niasin bulunmaktadır.

Pekmezin en çok bilinen ve ilk akla gelen artısı demir mineralini bol miktarda içermesidir. Demir vücudumuzda kan hücrelerinin yapısında hemoglobinin içinde, kas hücrelerinin yapısında miyoglobinin içinde bulunur. Demir içeren hemoglobin solunumda hücrelere oksijen taşınmasında görevlidir. Hücrelerimizin oksitlenmesi ve çalışmasında demirin etkisi tartışmasız çok önemlidir. Besinlerle alınan demirin vücutta kullanımı %20 civarındadır. Bu oran oldukça düşüktür. Onun için ne kadar çok ve sürekli doğal yiyeceklerin yapısından demir alırsak o kadar sağlıklı ve enerjik oluruz.

Her gün 1- 2 tatlı kaşığı pekmez tüketmek demir açısından yerinde bir takviye olacaktır.
Pekmez aynı zamanda kalsiyum açısından yardımcı kaynaktır. Kalsiyumun ana kaynağı süt ve süt ürünleri olmakla birlikte pekmezin içerdiği kalsiyum da kıymetlidir. Dimağlarımızda kemik yapısıyla özdeşleştirdiğimiz kalsiyumun vücudumuzda birçok görevi vardır. Bu işlevleri saymakla bitmez.


1- Kalsiyum kemik ve diş oluşumunda görevlidir.

2- Kaslarımızın kasılması ve gevşemesinde kalsiyum birçok mineralle birlikte görev alır.

3- Kanın pıhtılaşmasında kalsiyum görev alır. Kanımızın gerektiği zaman pıhtılaşması sonucu yaralanmalarda aşırı kan kaybını önlemiş oluruz.

4- Sinirsel uyarı iletiminde de kalsiyum devrededir

5- Vücudumuzda bazı enzimlerin aktif halde çalışmasının sağlar.

6- Vücudumuzda asit baz dengesinin sağlanmasında birçok mineralle işbirliği halindedir.

7- Demirin etkin biçimde kullanılmasında kalsiyum işlevseldir.

8- Kalsiyum hücre duvarı geçirgenliğinde birçok minerallerle birlikte görev alarak, hücrelerin beslenmesini sağlar.

9- Yüksek tansiyonun düşürülmesinde, düşük tansiyonun dengelenmesinde kalsiyum minerali devrededir.

Pekmezde ayrıca kalsiyumla birlikte kemik yapısında bulunan ve kemiklere ve dişlere sertlik veren fosfor minerali de bulur.

Vücudumuzda hemen hemen bütün reaksiyonlarda fosfor görev alır ve tartışmasız çok önemli bir mineraldir.
Pekmez de bulunan potasyum ve sodyum da vücudumuzda asit baz dengesi, su dengesi ve osmatik denge dediğimiz basınç dengesi için başrolde görev alan minerallerdir. Tansiyonun kontrolü bu iki mineralin uyumu ile sağlanır.
Pekmezde az miktarda da olsa bulunan B grubu vitaminlerinden; B1, B2, ve niasin adlı vitaminlerde enerji metabolizmamızda görevlidir. Küçük miktarda da olsa metabolizma hızımızın artmasına destek olurlar.

Pekmezde ayrıca fitoöstrojenler gibi bazı doğal kimyasallarda bulunur. Fitoöstrojenler vücudumuza destek olabilmektedir.


1- Fitoöstrojenler, östrojen reseptörlerine bağlanabilen bitkisel bileşiklerdir. Menopoz tedavisinde destek olabilmektedir. Menopoz döneminde ateş basmasının daha az ve hafif görülmesinde etkili olabilir.

2- Fitoöstrojenler menopoz öncesi kadınlarda aşırı östrojenin neden olabileceği yan etkileri; meme ve göğüs kanseri riskini azaltır.

3- Fitoöstrojenler, vücudun diğer sistemleri (kemik, beyin, kalp, damar) üzerine östrojenlerin olumlu etkilerini gösterir.
4- Fitoöstrojenler LDL kolesterolü düşürebilir, damar sertliğini ve osteoporozu önlemede yararlıdır. 

Menopoz döneminde tatlı ihtiyacı artar, şeker krizleri sıklaşır. Omega-3 açısından zengin olan tahin pekmezle birleşince metabolizmamıza faydası tartışılmaz. Pekmez her yaşta ve her dönemde, her zaman tüketilmelidir. Çocuklarımıza şurup gibi tatlı kaşığı ile verebileceğimiz gibi tahinle karıştırıp çikolata dokusunda ekmeğe sürüp verebiliriz veya su ile karıştırıp soğuk bir içecek olarak da sunulabilir. Ayrıca meyveli tatlılarımıza da lezzet verir.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.