Sağlıklı Sosyaller  

Yaz Mevsiminde Yapılan Beslenme Hataları ve Çözümleri

Anasayfa > Makaleler > Yaz Mevsiminde Yapılan Beslenme Hataları ve Çözümleri
Yaz Mevsiminde Yapılan Beslenme Hataları ve Çözümleri
Yaz sıcakları, uzayan günler ve hızlanan tempo ile beslenme düzenimizde, öğün saatlerimizde, tükettiğimiz besinlerde birçok değişiklik oldu. Bir de bunların üzerine yaz partileri, plaj partileri ve gece eğlenceleri eklenince beslenmemiz bir hayli bozuldu. Fakat yaz mevsimi beslenme açısından riskli bir dönemdir. Bu nedenle en kısa sürede beslenme düzenimizi sağlıklı beslenme ilkelerine adapte etmemiz gerekli.

HATALARINIZI DÜZELTMEKTE GEÇ KALMAYIN…

Hata 1: Sabah uyandığımda canım hiçbir şey yemek istemiyor.

Sabah iştahsızlıkları yazın daha sık görülür. En sık rastlanan sebepleri, havanın sıcaklığı, gece atıştırmaları ve partilerde içkinin dozunu kaçırmış olmak.

Çözüm 1: Sebep fark etmez, kahvaltı yapmalısınız.

Sebep her ne olursa olsun hafif bile olsa kahvaltı yapmalısınız. Gece boyu düşen kan şekerini yükseltmenin, güne enerjik başlamanın ve metabolizmanızı çalıştırmanın tek yolu budur. 1–2 dilim peynir, 1–2 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği ve söğüş sebzelerden oluşan bir kahvaltı menüsü son derece sağlıklı ve ideal. Bunların ağır geleceğini düşünüyorsanız süt veya yoğurtla karıştırılmış yulaf ezmesini deneyebilir veya süt ile birlikte taze meyve tüketebilirsiniz.

Hata 2: Öğlenleri hava çok sıcak, canım bir şey yemek istemiyor.

Yaz sıcaklarının iştahı kestiği bir gerçek. Bunun yanı sıra güneşin tam da tepede olduğu zamanda yemek yemek daha zorlayıcı olabilir. Fakat öğün atlamak yapabileceğiniz en büyük beslenme hatalarından biri.

Çözüm 2: Hafif bir öğle yemeği tüketmeyi deneyin.

Eğer sıcaklar nedeni ile iştahınız kapanıyorsa öğlen saatlerinde hafif yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Izgara et, salata, ayran ve 1–2 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği sağlıklı ve lezzetli bir menüdür. Eğer sıcaklar nedeni ile et yemek zor geliyor ise peynir tabağı, zeytinyağlı sebze yemekleri, salata, ayran ve 1–2 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.
 

Hata 3: Bütün gün hiçbir şey yemedim, gece oldu sildim süpürdüm.

Bu hataya sebep olan etmenler gün boyunca yapmış olduğunuz diğer beslenme hatalarıdır. Eğer günü çok az besinle tamamladıysanız akşam serinliğinin çökmesi ile birlikte yemeklere saldırmanız doğaldır.

Çözüm 3: Düzenli beslenmeye her mevsim devam edin.

Bu hatayı engellemek için gün boyunca az ve sık beslenin. En ideal öğün düzeni 3 ana 3 ara öğündür. Öğünleriniz arasında 2–3 saat olmasına ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya dikkat ederseniz akşam yemeklerinde iştahınıza yenik düşmezsiniz.

Hata 4: Hava çok sıcaktı, yemek yapmaya üşendim bende kızartma yaptım.

Yaz mevsiminde aşırı sıcakların ortaya çıkması ile birlikte kişiler öğlenleri hareket etmeye zorlanabilir. Bunun sonucu hızlı pişen sağlıksız yemekler olabilir.

Çözüm 4: Kızartmanın bir alternatif olmadığını unutmayın.

Kızartılmış besinler hem yağ çektiklerinden ötürü yüksek kalorilidir hem de yanmış yağ içerdiklerinden ötürü sağlıksız. Bu nedenle kesinlikle sağlıklı beslenmenin bir alternatifi değildirler. Hızlı ve kolay pişen bir akşam yemeği istiyorsanız ızgara etlerinizi pişirirken, buharda da sebzelerinizi pişirin. Izgara et, buharda sebze, mevsim salatası, yoğurt ve 1–2 dilim tam buğday veya tam çavdar ekmeği ile kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Hata 5: Sürekli susuyorum, gün boyu asitli içecek içiyorum.

Su içme alışkanlığı olmayan kişilerin yaz mevsiminde en sık yaptığı beslenme hatasıdır. Bu şekilde davranan bir kişi bedenine yeteri kadar sıvı aldığını düşünse de aslında bedenini susuz bırakıyor demektir.

Çözüm 5: Hiçbir içecek suyun yerini doldurmaz.

Gün boyunca ne içerseniz için hiçbir içecek suyun yerini tutmaz. Asitli ve kafeinli içecekler ise bedeninizde bulunan su rezervine zarar verir. Bu nedenle sıcaklardan bunaldığınızda su içmelisiniz. Su içmeyi sevmiyorsanız içine buz katmayı veya 1–2 damla limon suyu eklemeyi tercih edebilirsiniz.
 

Hata 6: Bir kadehte duramıyorum.

Eğlenceli yaz partilerine katılmayı sevenlerin yaz mevsimi süresince tekrarladıkları beslenme hatasıdır. Kadehlerin biri gidip yenisi gelirken kaybettiklerini fark etmiyor olabilirsiniz bu şekilde devam ederseniz kazandığınız sağlık sorunlarını fark etmeniz uzun zaman almayacaktır.

Çözüm 6: Sınırınızı öğrenin.

Aşırı tüketilen alkol kısa ve uzun dönemde sağlığı olumsuz etkiler ve birçok kronik hastalığa davetiye çıkarır. Partilerde alkollü içecekler içmek keyifli olabilir fakat sağlığınızın daha önemli olduğunu unutmamanız gerekir. Günlük maksimum alkol tüketim miktarı kadınlar için bir birim erkekler için iki birimdir. Bir birim alkol, 1–2 şişe bira, 1–2 kadeh şarap ve 1 duble yüksek alkollü içeceğe eşdeğerdir.

Hata 7: Bütün gün sadece dondurma tüketiyorum.

Yaz ayının en eğlenceli tatlısı olan dondurmanın karşısında durmak zor. Üzerine bir de sıcak havalar eklenince yemek yemek yerine dondurma yemeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Fakat bütün gün dondurma yemenin de sağlıksız olduğunu unutmayın.

Çözüm 7: Dondurmanın bir keyif tatlısı olduğunu unutmayın.

Yaz mevsiminde dondurma yemek en doğal hakkınız fakat bütün bir yaz sadece dondurma yiyerek sağlıklı beslenmeniz mümkün değil. Yaz sıcaklarının yaklaşık 4 ay sürdüğü düşünülürse bu uzun sürede sadece dondurma yemeniz kimi besin yetersizliklerine yol açabilir. Normal beslenme düzeniniz içerisinde günde 1–2 top taze sütten yapılmış dondurma tüketmenizde ise bir mahsur yok. Dondurmanızı güvenilir bir yerden satın almaya özen gösterin.

Hata 8: Et yemek istemiyorum.

Yaz sıcakları nedeni ile kesilen iştahınız nedeniyle et yemek istemiyor olabilirsiniz. Fakat uzun süre et yememek kimi besin yetersizliklerine yol açabilir.

Çözüm 8: Değişik menüler yaratın.

Demir mineralinin en zengin kaynağı et ürünleridir. Bunun dışında B12 vitamini sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur. Eğer sıcak nedeniyle et yemek istemiyorsanız çorbalarınıza ve sebze yemeklerinize et eklemeyi deneyin. Öğlen sıcaklarında et tüketmek daha zor olabilir, et tüketiminizi akşam yemeğine kaydırmayı deneyebilirsiniz. Deniz kenarında ızgara balık kadar güzel bir yemek olamaz, gün boyunca et tüketemiyorsanız akşam ızgara balık tüketmeyi deneyin.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.