Sağlıklı Sosyaller  

Kanser ve Beslenme

Anasayfa > Makaleler > Kanser ve Beslenme
Kanser, dokuları oluşturan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması sonucu ortaya çıkan genetik bir hastalıktır. Burada "genetik" tanımlaması kansere ailevi yatkınlıktan öte, genlerdeki mutasyon denilen değişikliklere bağlı kazanılmış işlev bozukluklarını tanımlamaktar. Çeşitli hücre içi ve dışı etkenlere bağlı olarak hücrelerde önce farklılaşma, bozulma ve sınırsız çoğalma yeteneği (ölümsüzlük) ortaya çıkmakta, ardından eklenen mutasyonlar hücrelerin sadece bulundukları yerde değil daha uzak yerlerde de çoğalabilmesini mümkün kılar (metastaz).

Kanserin oluşmasında %70 çevresel faktörler etkili olurken, %30 kalıtsal özellikler etki gösterir. Kansere yol açan çevresel faktörlerin başında %33 ile sigara kullanımı yer almaktadır. Yanlış beslenme ise %30 ile ikinci sırada yer alır.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

 1. İdeal ağırlığı korumalı, bunun için günlük enerji alımı ve harcamalarını dengelemeliyiz.
 2. Total yağ alımını azaltmalı, yağlı etleri, kızartmaları beslenme düzenimizde en aza indirmeliyiz.
 3. Taze meyve ve sebze tüketimini arttırmalı, diyete antioksidan içeren sebzeleri eklemeli (karnabahar, lahana, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası gibi), C, A, E vitaminleri, karoten ve selenyum alımını arttırmalıyız.
 4. Kurubaklagil ve tohumlara da beslenme düzeninde yer verilmesine dikkat etmeli, en az haftada 1 kez tüketmeliyiz.
 5. Sarımsak, soğan, arpacık soğanı, nane, maydanoz gibi kansere karşı koruyucu etki gösteren sebzeleri ihmal etmemeliyiz.
 6. Aşırı alkol tüketiminden kaçınmalıyız.
 7. Sigara kullanmamalıyız.
 8. Katkı maddesi içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.
 9. Kompleks karbonhidratların alımını arttırmalı, rafine karbonhidrat tüketimini azaltmalıyız.
 10. Yiyeceklerin hazırlanmasında kızartmalardan, tütsülendirmeden sakınmalı, salamura, turşu gibi fazla tuzlu yiyecekleri az miktarda tüketmeliyiz.
 11. Çok bayatlamış, bozulmuş, küflenmiş yiyecekleri tüketmemeliyiz.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.