Sağlıklı Sosyaller  

Anoreksia’nin Sorumlusu Kim?

Anasayfa > Makaleler > Anoreksia’nin Sorumlusu Kim?
Dünyayı kasıp kavuran zayıflama tutkusunun izlerini her yerde görmek mümkün. Mankenler, sinema sanatçıları, öğrenciler... Bu konu pskilojik kökenli beden imaj problemlerini ve yeme bozukluklarını da beraberinde getirdi. Dünya basınında son zamanlarda modellere özenip sıfır beden olma tutukusu ile "Anoreksia Nevroza"ya yakalanıp hayatlarını tehlikeye atan, hatta kaybeden genç kızlardan bahsedildi. Daha sonra Brezilya'da anoreksiadan ölen iki model haberleri duyuldu. Anoreksia’nın modellere özenen genç kızlar arasında yayılmasını önlemek için moda dünyası mankenlere sıfır beden olma yasağı getirdi. Anoreksia Nevroza'dan sorumlu tutuldukları için modellerin üzerine gidildi. Daha sonra dünyaca ünlü Brezilyalı model Gisele Budchen bu hastalıkla ilgili aileleri sorumlu göstererek olayları başka bir boyuta taşıdı.

Anoreksia’nin sorumlusu kim? Moda dünyası mı, yoksa problemli aileler mi?

Anlaşılması gereken en önemli nokta; anoreksia nervosa bir seçim değil, psikolojik bir hastalık. Her psikolojik hastalıkta olduğu gibi Anoreksia Nevroza da tek bir sebebe bağlanamaz.

Değişen sosyal değerler, kadın çekiciliğini zayıflıkla bağdaştırdığı, medyanın ideal kadın modelini zayıf kadın olarak yansıtması anoreksianın sebeplerinden biri olarak gösterilebilir. Yalnız, yeme bozukluklarının yüzyıllardır varolduğu göz önünde bulundurulursa değişen sosyal değerler ve medyanın etkisi tek sebep olarak gösterilemez. Mükemmelliyetçilik, kendine güven eksikliği, depresyon, problemli ilişkiler, travmalar, boşanma, ölüm, başka bir şehre ya da ülkeye taşınma gibi kişinin hayatında gelişen köklü değişimler, aile ilişkilerindeki problemler, iletişim sorunları anoreksia nevrozanın oluşumuna sebep olabilen başlıca duygusal etkenler olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra genetik faktörlerin de anoreksianın gelişmesine sebep olduğu bir gerçektir. Son yıllarda bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda ailesinde yeme bozukluğu olan bir kişinin anoreksia olma riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Anoreksia Nevroza estetik kaygıdan çok daha fazlasını barındırır içinde. Diğer bir deyişle, bu psikolojik hastalık sadece zayıf olunca daha güzel olunacağı düşüncesi ile açıklanamaz. Kişinin bunu kabullenmesi zaman alabilir. Türkiye’de anoreksia olan pek çok kişi psikolojik destek almaktan kaçınıyor. Çünkü bunun aslında kilo vermek istemenin ya da ince bir bedene sahip olma arzusunun ötesinde psikolojik bir hastalık olduğunu kabul etmiyor. Yardım almaya karar verme, sıkı diyet ve/veya aşırı egzersiz sonucu ortaya çıkan kalp damar ve dolaşım bozuklukları, sindirim sistemi hastalıkları, cilt, deri ve diş problemleri, metabolik sorunlar gibi ciddi bedensel rahatsızlıkların ve/veya ağır depresyon, intihar girişimi gibi psikolojik bozuklukların arkasından gerçekleşiyor. Bu aşamada hastalık iyice yerleşmiş ve etkileri kronikleşmiş olduğu için hem kişi için hayatı tehlikeye atan riskleri daha büyük oluyor, hem de iyileşmesi çok daha uzun zaman alabiliyor. Dolayısıyla en kısa zamanda bir psikolog ve beslenme uzmanından yardım almak ileride doğabilecek çok ciddi psikolojik ve fizyolojik bozuklukları önleyeceği gibi, alınan ve yakılan kalorileri hesaplarken boşa harcanan zamanı daha verimli kullanabilmeyi sağlayacaktır.


Uzman Dan. Psikolog Feyza BayraktarMakaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.