Sağlıklı Sosyaller  

6 Öğün Beslenme

Anasayfa > Makaleler > 6 Öğün Beslenme
Sağlıklı bir diyet programının olmazsa olmaz faktörlerinden biri 6 öğün beslenmektir.

6 öğün beslenmek neler kazandırır? Artıları nelerdir? Eksileri var mıdır?

1. Vücudumuz yiyecekleri sindirmek için enerji harcar. 6 öğün beslenmek vücudumuzun 6 kere sindirim için enerji harcaması demektir. Bu durum harcadığımız enerjiyi artırır. Metabolizmamızı hızlandırmamızda etkili olur.

2. Kan şekeri (glikoz), kanda enerji sağlayan en önemli maddedir. 6 öğün beslendiğimizde 2-3 saatte bir enerji aldığınız için kan şekerinin düşmesi engellenmiş olur. Vücudumuzun enerjisiz kalmaz, metabolizmamız yavaşlamaz.

3. Midemizin büyüklüğü dolululuğuna bağlıdır. 6 kere az az sık sık yemek midemizi aşırı doldurup, aşırı büyümesini engeller.

4. Mide asidi kesintisiz olarak ve az az üretilir, sürekli mideye akar. Yediğimiz yiyeceğin yapısına ve miktarına bağlı olarak mideden boşalım 1-2 saat ile 8 saate kadar sürebilir. 6 öğün az az sık sık yediğimizde mide boş kalmadığı için mide asidi midenin mukus yapısını bozmaz.

5. Yağların sindiriminde gerekli olan safra sıvısı karaciğer tarafından sürekli üretilir. Safra kesesinde yoğunlaştırılarak biriktirilir. Safra kesesi yiyeceğe bağlı olarak kasılır, böylece safra ince bağırsağın baş kısmına (duedonuma) akar. 6 öğün az az sık sık yediğimizde safra kesesi normal ve sağlıklı çalıştığı için safra kesesi rahatsızlıkları riski azalır. Aşırı gaz, şişkinlik problemleri görülme sıklığı azalır.

Uzun açlık dönemlerinde metabolizmamız yavaşlar, iştahımız kabarır, kilo almak kolay olur.

Vücudumuzda bir enerji havuzu vardır. Bu havuz sürekli enerji ister. Sağlıklı ve yeterli beslenme programında bu havuza yeterli miktarda ve sürekli enerji sağlamış oluruz. Açlık durumunda enerji havuzuna enerji kasların glikojen deposundan sağlanır, açlık süresi uzadığında yağ yakılarak enerji sağlanır. Uzun açlıktan sonra yemek yediğimizde aldığımız ilk enerjiler boşalan yağ hücrelerini doldurmak için kullanılır. Uzun açlık hallerinde metabolizmamızda yağ yakımı, yemek yediğimizde yağ depolanması kısır döngüsü oluşur. Vücut kendini rölantiye alır ve böylece az yediğimiz halde kilo veremeyiz. Vücudumuz aynı kiloda kilitlenir fazla yemek yediğimizde kilo alımı oluşur.

Sağlıklı vücut, sağlıklı kilo verme mantığında benzetmelerinin yerinde olacağını düşündüğüm; iki canlı mantık içice;

Metabolizma köprüsünde bayrak yarışı;

Metabolizmamızın büyük bir köprü olduğunu düşünelim. Köprünün 6 tane ayağı olsun. Köprünün ayaklarını öğünler oluştursun. Öğünlerdeki besin öğeleri (karbonhidrat-yağ-protein-su-vitamin-mineraller) de köprünün ayaklarını oluşturan malzemeler (demir- çimento-kum –su...) olsun. Köprünün ayakları arasındaki mesafelerde öğünler arasındaki geçen süre.

Metabolizma köprüsünün sağlam olması için:

• Köprünün direkleri sağlam olmalı, öğünlerdeki besin elementleri sağlıklı ve yeterli ölçüde olmalı.

• Direkler arasındaki uzaklık çok büyük olursa köprü göçer. Birbirini takip eden öğün araları 4 saati geçmemeli. Uzun süre bir şey yemeden kalmak metabolizma köprüsünü çökertir.

Bayrak yarışı; Birbirini takip eden öğün araları 4 saati geçmemeli, 4 saati geçerse bayrak yere düşer, kan şekeri düşer metabolizmamız yavaşlamaya, kilo verme hızımız düşmeye başlar.

Sonuç: Bayrağı yere düşürmeden; metabolizma köprüsünü yıkmadan 6 öğün beslenerek sağlıklı yaşama devam.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.