Sağlıklı Sosyaller  

Kiloları Taşımak Diyet Yapmaktan Daha Zor

Anasayfa > Makaleler > Kiloları Taşımak Diyet Yapmaktan Daha Zor
Diyetisyen Nil Şahin Gürhan: Kiloları Taşımak Diyet Yapmaktan Daha Zor

Sıcak yaz günlerinde kıyafetlerimizin en hafifini, taşıdığımız çantanın en küçük boyunu tercih ederiz. Üzerimizde ne kadar az yük olursa o kadar rahat hareke ederiz. Güneşin kavurucu sıcağı altında üzerimizde ekstra yük olmasını istemeyiz. Peki ya fazla kilolarımız? Fazla kiloları her an her yere beraberimizde götürmek oldukça zor. Oysa fazlalıklardan kurtulmak fazla kilolarımızı taşımaktan daha kolay. Ve tabi daha az masraflı.

Sağlıklı kilonuzdaysanız;

 •  Daha enerjik olursunuz.
 •  Zayıf insanlar sağlıklı yiyeceklerle beslendiğinden tok gezerler ve yemekle savaşları olmaz. İştah kontrolü vardır
 •  İdeal kilonuza ulaştığınızda çoğu hastalıktan kurtulmuş olursunuz.
 •  Kilo verdikçe kendinize olan güveniniz artar.
 •  İstediğiniz her kıyafeti rahatlıkla giyersiniz. Kıyafete harcadığınız zaman ve para fazla kilolu insanlara kıyasla daha azdır. Daha mutlu alışveriş yapabiliriz.
 •  Kilo verdikçe aynalarla barışır, mutlu olursunuz.
 •  Kilonuz hafifledikçe hareket özgürlüğünüz artar. Merdivenleri kolay çıkar, hızlı yürümenin tadına varırsınız.

Fazla kilolu iseniz;

 •  Fazla kilonuz ne kadar çok ise yaşam enerjiniz o kadar düşük olur. Fazla kilolarınızı taşımak için ekstra enerji harcarsınız, çabuk yorulursunuz.
 •  Fazla kilolu kişilerin yemekle ilgili kavgaları bitmez. Aç gezme takıntıları bilinçaltında hep vardır.
 •  Kilolarınız arttıkça hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artar.
 •  Kilolu kişilerin kıyafet bulmaları oldukça güç ve maliyetli olur. Üstelik alışverişte kıyafet bulamadığınız için mutsuz olursunuz, özel dikime yöneldiğinizde ekstra vakit harcamanız gerekir.
 •  Fazla kilonuz olduğunda fazlalıklarla yüzleşmek istemez, aynalara küsersiniz.
 •  Fazla kilonuz ne kadar çoksa yürümek o kadar zor olur. Yürüyüş yapmak bir takım sağlık problemlerinin su yüzüne çıkmasını hızlandırarak işkenceye dönüşür.
 •  Özellikle sıcak havalarda normal yaşam aktivitelerinde bile çok terlersiniz, yaşam kaliteniz düşer.

Peki ne yapmalıyız?

Öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmayı hedefleyelim. Kilo vermeye karar verin. Kararınız tutarlı kilo verme hedefiniz gerçekçi olsun .

Kilo vermek için sağlam ve gerçekçi yol haritanızı oluşturun.

1. Düzen birinci kuralınız olsun. Öğünlerinizi düzene sokarak işe başlayın.

2. Sabah uyanınca kahvaltınızı yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek ve bolca yeşillik olsun. Serinlemeye sabah başlamak isterseniz 1 kase yoğurda 3 kaşık yulaf ezmesini karıştırıp meyve ve tarçın ilave ederek sizi tok tutacak pratik bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

3. Az ve sık beslenin. Öğünlerinizin arası 2-3 saat olsun.

4. Öğle yemeğinizde sebze yerseniz akşam et yemeği tercih edin. Etin görünen yağlı kısımları varsa yememeye dikkat edin.

5. Kaliteli karbonhidratlar tüketin. Ekmeğiniz tam tahıllı ya da çavdar olsun. Beyaz ekmek, poğaça, börek gibi basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durun.

6. Öğünlerinizde en az 1 kase salata olsun. Böylece günlük lif ihtiyacınızın çoğunu karşılamış olursunuz. Kabızlığı engellersiniz.

7. Porsiyonlara dikkat edin. Yemeniz gereken sağlıklı yiyecekleri ölçülü bir şekilde tabağınıza alın ve tabağınızdaki yemeklerin dışına çıkmamaya özen gösterin.

8. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerle karşılayın. Yaz meyvelerinin zayıflamaya yardımcı etkisinden faydalanın. Dilerseniz 2 top taze sütten yapılmış dondurma kaçamağı yapabilirsiniz.

9. Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Her gün 2-3 litre su içmeye çalışın.

10. Hareket edin. Yürüyüş yapmak hem keyif verir hem zayıflamaya yardımcıdır. Her gün yarım saat yürümeyi ihmal etmeyin. Kilo verdikçe vücudunuz hafifledikçe daha çok yürüyebilirsiniz.

11. Yeterli uyumaya özen gösterin. Uykusuzluk kilo almayı kolaylaştırır, vermeyi zorlaştırır.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.