Sağlıklı Sosyaller  

Beslenme Neden Size Özel?

Anasayfa > Makaleler > Beslenme Neden Size Özel?
Beslenmenin önemini bilmeden yaşamımızı sürdürmek sağlığımızdan çok şey alıp götürür. Oysa beslenme anne karnında başlayıp, ömrümüzün sonuna kadar süren yaşamımızın olmazsa olmaz bir parçasıdır. Hatta annenin hamile kalmadan önceki beslenme şekli bile bizim gelişmemize etki eder.

Peki, bu kadar önemli olan beslenme konusunda yeterli bilgiye ve bilince sahip miyiz? Cevap koca bir "Hayır". Son yıllarda bu konuda bilinçlenen bir kesim var. Ama yetersiz.

Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü ve Gıda Tarım Örgütü tarafından uluslar arası çalışmalar yapılıyor. Toplumların beslenme düzeylerini yükseltmek ve birçok hastalıktan korunmalarını sağlamak, yaşam kalitelerini arttırmak adına yeni stratejiler belirleniyor. Bireylerin yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanması ve böylece toplumu kalp damar hastalıklarından, diyabet (şeker hastalığı), kanser, obezite, kolestrol, hastalıklarından korumak amaçlanıyor. Hastalıkları oluşmadan önüne geçmeye çalışmak öncelikli amaçtır. Bu yaklaşımın kazanımları çok yüksektir.

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme kişinin sağlıklı bir şekilde büyümesini, gelişmesini, yaşam kalitesini yükseltmesini, hastalıklardan korunmasını sağlar. 

Beslenme planı hazırlanırken; kişinin yaşı, cinsiyeti, aktivite durumu, sağlık durumu alması gereken besin öğeleri miktarını etkilediğinden dolayı beslenme programı bireye göre hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

Beslenme Programını Etkileyen Faktörler Şunlardır;
1. Bireyin yaşı beslenme programı oluşturulurken çok önemlidir. Çünkü gençlik yıllarında kişinin metabolizma hızı yüksek olduğu gibi genç insanın aktivite düzeyi de yüksek olur. Yaş ilerledikçe metabolizma hızında yavaşlamalar başlar. Ayrıca aktivite miktarı da azalır.

2. Bireyin beslenme programı aktivite durumu göz önünde bulundurularak hazırlanır. Hareketli bir yapısının olup olmadığı, aktif bir iş yaşamının olup olmadığı, düzenli spor yapıp yapmadığı, yaptığı sporun türü ve haftalık saati beslenme programının hazırlanmasında doğrudan etkilidir.

3. Bireyin beslenmesi kişinin içinde bulunduğu sağlık durumuna göre hazırlanır. Bireyin daha önce geçirdiği hastalıklar ve varsa şu andaki hastalığı ve genetik olarak oluşması muhtemel hastalıklar göz önüne alınır.

4. Bireyin fizyolojik özellikleri; boy, fazla kilo miktarı, şişmanlık öyküsü göz önüne alınarak beslenme planı hazırlanır.

5. Beslenme bireyin o anda içerisinde bulunduğu özel durumu örneğin; bebek, çocuk, yaşlı, gebe, emzikli ve özel çalışma şartları göz önüne alınarak hazırlanır.

6. Kişinin alerjisi olduğu yiyecekler, sevmediği yiyecekler, tüketmediği yiyecekler (vejetaryen) dikkate alınarak beslenme programı hazırlanır.

Her bireyin ideal kilosu ve olması gereken kilo aralığı hesaplanarak, fazla kilo miktarı tespit edilir. Bu fazla kiloyu ne kadar sürede vereceği kişinin özel şartları göz önüne alınarak belirlenir.

Bireyin bu kadar farklı özellikleri ve özel durumları göz önünde bulundurularak hazırlanan beslenme programının bir başka kişi tarafından uygulanması, kişiyi istediği sonuca ulaştırmaz. Anahtarların bir çoğu bir birine o kadar çok benzer ki farkı nerede diye düşünmeden edemeyiz. Oysa bir kapıyı sadece bir anahtar açar. Her kapıyı her anahtarın açmadığı gibi, her beslenme programı her vücut için başarılı olmaz.

Beslenme, kişini özel durumları göz önüne alınarak bir Beslenme ve Diyet Uzmanı tarafından kişiyle birebir beslenme bilimine uygun olarak hazırlanmalıdır. Bireyin uygulamaları haftalık periyotlarda uzman tarafından kontrol edilmelidir. Uygulamalardaki hatalar tespit edilir ve gerekli düzetmeler yapılır. Bireyin uygulamadaki başarısı ve vücudunun verdiği cevaba göre beslenme programı yeniden düzenlenir.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.