Sağlıklı Sosyaller  

Beslenme Mesajları

Anasayfa > Makaleler > Beslenme Mesajları
Yıllar önce öğrencilik yıllarımda eşimin (o zaman nişanlıydık) okuluna gittim ve bir derse katıldım. Ders, sermaye piyasaları ve borsaydı. Yanlış anımsamıyorsam dersin hocası borsanın kurucusu ve ilk başkanıydı. Hoca Borsanın kuruluş yıllarındaki karşılaştıkları zorluklardan bahsetti. Gazete ve televizyonları dolaştıklarını borsayı anlattıklarını ve bu medya kuruluşlarından borsa hakkında yayın yapmalarını istediklerini, ancak olumsuz cevaplar aldığını anlatmıştı. Yayına okuyucudan ve izleyiciden ilginin olmayacağını savunduklarını söylemişti. Günümüzde durum: her gün, her saat borsa hakkında yayının ötesinde, sadece borsa ağırlıklı yayın yapan kanallarımız bile var.

Bu durum son 3–4 yıl hariç, bana okulumuzun kurucusu hocalarımızın yıllarca seslerini duyurmak için verdiği mücadeleyi hatırlattı. Doğru ve sağlıklı beslenme konusunda seslerini duyurma çabalarını, karşılaştıkları zorlukları, hatta birçok sağlık kuruluşlarının bile içerisindeki mücadelelerini saygı ile andım. Şu anda durum ne diye bakacak olursak; her gün her kanalda veya yayın organında sağlıklı ve doğru beslenme yer bulmakta ve sık sık da bir uzman görüşüne yer verilmekte. Bu mutluluk verici bir durum. Ancak, yer yer konunun uzmanı olmayan ve özellikle popüler kişiler tarafından yanlış bilgi bombardımanına tutulan toplumumuz sağlıksız beslenmeye yönlendiriliyor. 

Beslenmenin tarihinin insanla başladığını ve süreç içerisindeki evrimini özellikle pozitif bir bilim olduğunun bilinmesi önemlidir. Beslenme konusu önemlidir ve bu konu eğitim gerektirir. Ancak bu bilimin eğitimini almış kişilere kulak verirsek toplumumuza daha sağlıklı ve net bilgiler aktarabiliriz.

Uzmanlar olarak bizim üzerimize düşen görevse; bilgimizi her kesimden insanın anlayacağı sadeliğe indirgemek. 

Beslenme biliminin ülkemizde yer bulmasını, gelişmesini sağlayan ve bizleri yetiştiren hocalarımıza verdiği mücadelelerinden dolayı sonsuz teşekkürler.

Nil ŞAHİN GÜRHANMakaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.