Sağlıklı Sosyaller  

Orçun KÖKTUNA Nil Diyet Röportajı

Anasayfa > Makaleler > Orçun KÖKTUNA Nil Diyet Röportajı
9 ayda 32 kilo verdi!
Nil Şahin Gürhan'ın uyguladığı diyetle 9 ayda 32 kilo veren Orçun Köktuna'nın azminin zaferi...

NİL DİYET:Bize kendinizden kısaca söz eder misiniz?
ORÇUN KÖKTUNA:Adım Orçun Köktuna. 36 yaşındayım, 15 yıldır çalışma hayatı içindeyim ve şu an Mali ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapmaktayım. Evliyim ve 4 yaşında bir kızım var.

NİL DİYET:Ne zaman kilo almaya başladınız?
ORÇUN KÖKTUNA:Kendimi bildim bileli kiloluyum. Fakat üniversite döneminde kilo problemim yoktu. 1994 yılında çalışma hayatına başlangıç ile birlikte hareketsizlik ve düzensiz beslenme sonucu tekrar kilo problemi yaşamaya başladım.

NİL DİYET:Bu dönemde yaşadıklarınızı özetler misiniz?Aile, arkadaşlar, sevgili, vs... sosyal hayatınız ve psikolojiniz nasıldı?
ORÇUN KÖKTUNA:Sosyal hayatımda herhangi bir değişiklik olmadı, fakat psikolojik olarak kilolu olmak beni olumsuz yönde etkiliyordu.

NİL DİYET:Daha önce diyet yaptınız mı?
ORÇUN KÖKTUNA:İlk diyetimi ortaokul yıllarında yaptım.Daha sonra hayatımın çeşitli zamanlarında diyet girişimlerim oldu. Fakat en son 2001 yılında kendi kendime yaptığım diyet ile 4,5 ay gibi bir sürede 30 kilo verdim, fakat diyeti ve spor yapmayı bırakınca maalesef tekrar kilo aldım.

NİL DİYET:Sizi zayıflamaya iten neden ne oldu?
ORÇUN KÖKTUNA:Ben spor yapmayı seven biriyim, fakat kilolu olunca spor yapmak sağlık açısından riskli bir hal alıyor. Ayrıca yıllık yaptırdığım check-up programında bazı değerler yüksek çıktı ve bunun sonucunda kilo verip bu kiloyu koruyabileceğim bir hayat tarzına geçmem gerektiğine karar verdim. Fakat bunu daha önce olduğu gibi kendi başıma başaramayacağımı düşündüğüm için Nil Şahin Gürhan’dan profesyonel destek almaya karar verdim. Bu kararımda eşimin daha önce Nil Hanım’ ın desteğiyle kilo vermesi ve Nil Hanım’ın profesyonel ve yapıcı yaklaşımı büyük rol oynadı.

NİL DİYET:Diyete başladığınızda ne hissettiniz?
ORÇUN KÖKTUNA:Diyete başladığınızda ne hissetiğinizden önemlisi bence diyete başlamadan ne hissetiğiniz.Diyeti geçici bir süre olarak düşünmeyip, sağlıklı beslenmeyi ve egzersiz yapmayı yaşam biçimi haline getirmek çok önemli. Bu şekilde diyete başladığınızda gerçekten diyet bir sıkıntı olmaktan çıkıyor.

NİL DİYET:Bu süre içerisinde egsersiz yaptınız mı, yaptınızsa neler?
ORÇUN KÖKTUNA:Spor yapmak ve hareketsiz kalmamak çok önemli olduğu için diyet süresince sürekli egzersiz yaptım.Yine burada önemli olan sürdürülebilir bir egzersiz tarzının seçilmesi. Diyete yaz başında başladığım için her gün 1 saat açık havada yürüyüş yaptım. Kış ayları geldiğinde evde bulunan koşu bandında bunu devam ettirdim ve ayrıca yaşadığımız bölgede bulunan bir fitness merkezine olan üyeliğimi yeniledim ve kardio ağırlıklı antrenmanlar yaptım ve hala yapmaktayım.

NİL DİYET:Diyet süresince yaşadığınız zorluklardan söz eder misiniz?
ORÇUN KÖKTUNA:Yemek yemeyi çok sevdiğim için ilk başlarda insanın istediğini yiyememesi en büyük zorluk, fakat daha önce de belirttiğim gibi bu kararı insan kendi kafasında verince pek bir zorluk yaşamıyor. Özellikle sosyal ortamlarda yemek ortamın bir parçası, fakat insan diyette olduğunda her gittiği yerde diyetine uygun yemek bulabiliyor. Ayrıca Nil Hanım’ın listelerinde belirttiği porsiyon ölçüleri çok pratik olduğu için bu zorluk daha kolay aşılabiliyor.

NİL DİYET:Kilo vermeye başladığınızda ne hissettiniz?
ORÇUN KÖKTUNA:Kilo verdikçe sağlıklı olma hedefine adım adım yaklaştığım için çok daha motive olduğumu ve kendimi çok daha mutlu hissettiğimi söyleyebilirim.

NİL DİYET:İdeal kilonuza erişmeniz ne kadar süre aldı?
ORÇUN KÖKTUNA:Nil Hanım’a gitmeye 17.06.2008 tarihinde başladım. Tam 9 ayda 32 kilo verdim. Ayrıca listelerin içerdiği besinlerden dolayı ve spor ile birlikte diyet yaptığım için bel çevresi (başlangıç:127cm – bitiş: 92 cm) ve vücuttaki yağ ağırlığı (başlangıç:41,5 kg – bitiş: 18 kg) gibi sağlık açısından kritik olan değerler önemli ölçüde değişti.

NİL DİYET:Hala diyet programına devam ediyor musunuz?
ORÇUN KÖKTUNA:Şu an için kilo koruma programına devam etmekteyim, fakat sağlıklı yaşam için bir hayat tarzı olarak benimsediğim için bunu diyet programı olarak düşünmüyorum.

NİL DİYET:İdeal kilonuza ulaştıktan sonra yeni bir beslenem planı mı uyguluyorsunuz, yoksa diyete başlamadan önceki yeme alışkanlıklarınız devam mı ediyor.
ORÇUN KÖKTUNA:Hayat tarzı olarak benimsediğim için daha önceki yeme alışkanlığına devam etmek hiç aklımdan geçmiyor açıkçası. Yemek yemeyi seven insanların hayatında bu hayat tarzını benimse kararını almaları çok önemli, daha da önemlisi bu kararı alırken size destek olan kişinin yaklaşımı.

NİL DİYET:Son olarak sosyal çevrenizin ve varsa sevgiliniz/eşinizin tepkileri ne oldu?
ORÇUN KÖKTUNA:İş ortamında ve iş ortamı dışındaki sosyal çevremden çok olumlu tepkiler aldım.Açıkçası herkes bana imrendi ve “diğer yarımın nereye gittiğini sordu”.Beni görüp de diyet yapmayı düşünen kişiler derhal diyete başladı.Bu süreçte eşim ve ailem de bana çok destek oldu.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.