Sağlıklı Sosyaller  

Başar ERYÖNER Nil Diyet Röportajı

Anasayfa > Makaleler > Başar ERYÖNER Nil Diyet Röportajı
NİL DİYET:Merhaba Başar Bey… Yoğun iş temponuz arasında bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Başarılı bir otel yöneticisi olarak yaşamınızdan ve işinizden biraz bahsedebilir misiniz?
BAŞAR ERYÖNER:Uzun çalışma saatleri , sıkça seyahat ve geç saatlere kadar süren iş yemekleri, sıkça seyahat bir otelcinin pek fazla tahmin edilmeyen iş yaşamı. Bir de buna sorumluluk alanımın Satış ve Pazarlama yönetimi olduğunu eklediğiniz zaman, gelir ve Pazar payı hedeflerini tutturmak, sık sık dış etkenler dolayısıyla talep düşüşü riskinin yarattığı stres faktörünü de eklemek gerekli.

NİL DİYET:Nil Diyet’e gelmeye nasıl karar verdiniz? Sizce fazla kilolarınızın sebebi neydi?
BAŞAR ERYÖNER:Nil Diyete fazla gelmeye karar vermemdeki en büyük sebep fazla kilolarımın yaşımın ilerlemesiyşe sağlığımı tehdit etmeye başladığı ve giderek daha büyük bir risk oluşturmaya başlamasını düşünmem oldum. Fazla kilolarımın sebebi, az hareket, zamansız ve düzensiz beslenme, mesleğim ile ilgili olarak sıkça olan iş yemekleri olarak düşünüyorum. Tabii ki yemek yemeği sadece karın doyurmak olarak değil bir zevk ve yaşam biçimi olarak görmemin de büyük katkıları olduğu muhakkak.

NİL DİYET:Sizce dünyada ve ülkemizde obezite sorununun tehdit edici bir boyuta ulaşmasının sebebi nedir?
BAŞAR ERYÖNER:Hızlı yaşam ve bunun beraberinde getirdiği düzensiz, sağlıklı olmayan yiyeceklerle beslenme. Ninelerimizin sevgilerini katarak yaptıkları yemeklerinin yerini, ayaküstü, hızla tüketilecek yüksek kalorili bol yağlı yemeklerin almış olması olarak görüyorum. Değişen yaşam tarzı da diyebiliriz.

NİL DİYET: Nil Diyet’e gelmeden önceki beslenme tarzınızdan bahsedebilir misiniz? Nil Diyet’e geldikten sonra hangi yanlış beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiniz?
BAŞAR ERYÖNER:Nil diyete gelmeden önce uzun aralıklarla yemek yiyordum ve lokmaları neredeyse çiğnemedn yutarak açlığı bastırma ihtiyacı hissediyordum ve doğal olarak da doyduğumun farkına varana kadar yeterli mikdardan çok daha fazla yemek yiyordum. Bir de uzun bir iş gününün sonunda akşam yemekleri geç saate ve günün belki de en kuvvetli öğünü olarak yediğim için hem hazım problemi hemde kilo almaya yol açıyordu. Ayrıca akşam yemeklerine alkol de eşlik etmekteydi. Nil diyete geldikten sonra, günlük yemek sayısını 6 öğüne çıkarmayı başardım. Her bir öğün daha küçük miktarlardan oluşmakta ve daha sık yemek yemekten dolayı da açlık hissi azalarak daha az mikdar ile doyma imkanı sağlamakta. Boylelikle, uzun aralıklarla fazla yemek yemek yerine kısa aralıklarla daha az mikdar yemek yeme alışkanlığı kazandım

NİL DİYET: Yoğun iş temponuzun beslenme konusunda size çıkardığı sorunlar var mı? Varsa kısaca bahsedebilir misiniz?
BAŞAR ERYÖNER:Açıkçası, yurt dışı seyahatlerim sırasında bile, Nil diyeti uygulamakta zorluk çekmedim. Seyahate çıkacağımı bildiğim dönemlerde haftalık diyet programını seyahate uygun şekilde oluşturmakta ve değişim tablosundan faydalanarak eşdeğer yiyecekleri tüketemeye gayret gösterdim. Yiyecek değişim tablosu diyet esnasında büyük bir kolaylık ve esneklik sağlıyor.

NİL DİYET: Nil Diyet’te uyguladığınız beslenme programının temel özellikleri nedir? Yaşam stilinize uygun bir program mı izliyorsunuz?
BAŞAR ERYÖNER:Programın esnek oluşu yaşam stiline uyum sağlamakla birlikte, işin temeli ve bence püf noktası yemek yeme stilinizi yani bir bakıma yaşam stilinizi değiştirmenize dayanıyor.

NİL DİYET: Nil Diyet’in size sağlıklı yaşam konusunda kazandırdığı alışkanlıklar nedir?
BAŞAR ERYÖNER:Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırdı ayrıca tükettiğim besinlerin dengesi düzeldi. Bir bakıma ne yediğimi daha fazla seçmeye özen gösterir oldum. Artık, karın doyurmak yerine düzgün kararında beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğimi söyleyebilirim

NİL DİYET: Nil Diyet’e gelmeden önce kaç kilo idiniz? Şu anda kaç kilosunuz?
BAŞAR ERYÖNER:Önce 100 ve bazen üzeri, şu anda 87 kg

NİL DİYET: Nil Diyet’i meslektaşlarınıza ve yakınlarınıza önerir misiniz?
BAŞAR ERYÖNER:Büyük bir içtenlikle ve halen önermekteyim.

NİL DİYET: Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil ŞAHİN GÜRHAN hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?
BAŞAR ERYÖNER:Konusuna son derece hakim, programı elastik olacak şekilde ayarlayabilmesi bence önemli bir özellik.

NİL DİYET: Site ziyaretçilerimize sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı hakkında neler önerirsiniz?
BAŞAR ERYÖNER:Yemek için yaşamayın, yaşamak için yiyin. Küçük lokmalar halinde bolca çiğneyip, yemek sürenizi uzatınız.

NİL DİYET: Eklemek istedikleriniz var mı?
BAŞAR ERYÖNER:Önce niyet etmeli ve kafanızda başarmalısınız ve sonrada yemek düzeninizi değiştirdiğiniz takdirde başarısız olmanız imkânsız

NİL DİYET: Bize vakit ayırdığınız ve bu keyifli sohbet için size çok teşekkür ediyoruz. Yüksek yaşam kalitesi olan sağlıklı ve keyifli bir yaşam diliyoruz. İnsanın yediklerinin bir toplamı olduğunu aklınızdan çıkarmadan yaşamınız süresince sağlıklı beslenmeye devam etmeniz dileklerimizle…Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.