Sağlıklı Sosyaller  

Sınav Öncesinde Doğru Beslenme

Anasayfa > Makaleler > Sınav Öncesinde Doğru Beslenme
Geleceğimiz çocuklarımızın, en iyi şekilde eğitim görmesi, olabilecek en iyi okullarda okuması bütün anne babaların ortak arzusu. Çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamamak, üzerinize düşen görevi huzur içinde tamamlamak ve mutlu yaşamak ancak sevdiğiniz işi yaparsanız mümkün oluyor. Hepimiz en çok işimizde zaman geçiriyoruz, mesleğimizle anılıyoruz. Sevdiğiniz ve kendinize uygun işi yapıyor olmanız başarı oranızı arttırır. Çocuklarımız da sevdiği, istediği mutlu olacağı mesleği yapsın ki geleceğimizin temelleri sağlam atılabilsin.

Ülkemizde bu düzeyde bir eğitimi hak edebilmek, istediğiniz okulda okuyabilmek ve arzu ettiğiniz mesleği seçebilmek için, birçok sınavdan geçmeniz gerekiyor. Bu sınavların altında da emek var, çalışma var, adım adım, aşama aşama gelişme var. Her yaşın her dönemin önemli sınavları var. SBS, ÖSS, ÖYS, …

Çok önemli sınavlar, çok hassas dönemler çocuklarımızın geleceğini ciddi şekilde etkiler. Sınav döneminde beslenme düzeni, sağlıklı olmalı, yeterli olmalı, keyifli olmalı, tatmin etmeli, stres yaratmamalı, mutluluk vermeli, zihin açmalı, cin gibi yapmalı, dayanıklılığı arttırmalı, stresten uzak tutmalı, rahat ettirmeli, kilo aldırmamalı.

Bu kadar çok beklenti, bu kadar çok takıntı sadece ailelerde değil, sınav stresi yaşayan gençlerde de var maalesef. Çözüm; sağlıklı, yeterli, dengeli, düzenli beslenmek, düzenli ve yeterli uyumak, düzenli çalışmak. Tek bir besin, tek bir davranış, tek bir etken mucize yaratmaz. Sınavda başarı sağlamak için, yeterli, sürekli, düzenli, sağlıklı, çalışmalı ve bunlara paralel olarak aynı özellikte beslenmelisiniz. 

SINAV SABAHI 

Sınav sabahı stres ve heyecanla ne kadar iştahsız olursanız olun, sizi rahatsız etmeyecek düzeyde mutlaka kahvaltı yapın. Sabah yapılan kahvaltı, dikkat süresini uzatır. Kahvaltıda, tam tahıl ekmeği, haşlanmış yumurta, peynir çeşitleri, havuç, domates, salatalık,maydanoz gibi besinler bulunmalı. Süt, yumurta, peynir gibi protein kaynakları tokluk süresini uzatır, bu nedenle sınavda açlık hissinin azalmasını sağlanır. Reçel, bal, pekmez gibi besinler tek başına tüketildiklerinde kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürürler, bu da sınavda öğrencinin daha çabuk acıkmasına neden olur. Tatlı ihtiyacını karşılamak için kahvaltının üzerine taze meyve yemek de sağlıklı bir tatlı alternatifi olur. Zeytin, yüksek miktarda tuz içerdiği için sınavda susuzluk hissini arttırabilir, sınav öncesi aşırı tüketilmemekte fayda var. Böyle bir kahvaltı ile glisemiks indeks dediğimiz karbonhidratların emilim hızını düşürmüş oluruz. Yapılan araştırmalarda düşük glisemik indekse sahip kahvaltının mental performansı arttırdığı ve dikkat süresini 210 dakikaya kadar uzattığı belirlenmiştir.

Sınav sabahı, öğrencinin daha önceden hiç tüketmediği bir besini tüketmesinin, sınav anında şişlik, gaz, karın ağrısı ve ishal gibi sorunlara neden olabilir.

Sınav sabahı, içerdikleri kafein nedeniyle idrar miktarını ve sıklığını arttıran çay ve kahve gibi içecekler fazla tüketilmemeli.

SINAV ANINDA…

Ülkemizde yaygın görüş, sınavda şeker, bonibon, şekerleme gibi yüksek şeker içeren besinlerin tüketmek gerektiği. Fakat bu bilgi doğru değil. Çünkü bu tür besinlerin tek başına basit karbonhidrat içermesi, kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürür. Kan şekerinin hızla düşmesi de, performans ve dikkat yoğunluğunda kayıplara neden olabilir. Şeker ve şekerlemeler yerine, kan şekerini yükselttikten sonra çabuk düşmesini önleyen yağ ve protein içeren çikolata yemek yerinde bir davranış olur. Çikolata kafein içerdiği için abartılı miktarlarda tüketilmediği sürece uyarıcı etkisi açısından çok az faydalı olur. Peynir, ekmek gibi protein içeren küçük sandviçler tüketmek hipoglisemi ve insülin direnci olan öğrenciler için tercih edilmeli. Öğrenciler sınavda acıkacaklarından şüphe duyuyorlarsa, rahatsızlık oluşturmayacak besinler, kutu süt, ayran, fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlar ve kolay tüketilebilecek ve çevreyi de rahatsız etmeyecek muz ve kuru kayısı gibi meyveler de sağlıklı alternatifler.

Sınavın başında susuzluk hisseden ve su içmek isteyen öğrenciler, genelde oluşabilecek tuvalet ihtiyacını düşünerek tereddüt ederler. Böyle bir sorunu yaşamamak için öğrencilerin yanlarında su bulundurarak yudum yudum problem yaratmayacak ölçüde su içmeleri daha akıllıca olur.

Sınava girecek bütün öğrencilere başarılar...Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.