Sağlıklı Sosyaller  

Alper SESLİ Nil Diyet Röportajı

Anasayfa > Makaleler > Alper SESLİ Nil Diyet Röportajı
NİL DİYET: Merhaba Alper Bey, bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz. Keyifli ve bilgilendirici bir sohbetin bizi beklediğinden eminiz. Sohbetimize başlamadan evvel kendinizi biraz tanıtabilir misiniz?
ALPER SESLİ: Merhaba ismim Alper Sesli, 40 yaşındayım, 2 erkek çocuğu babası, sık sık yurt içi ve yurt dışı seyahat eden, ülkemizde kendi sektöründe (Kurumsal Etkinlik Tasarımı, Kurumsal Toplantı Turizmi Hizmetleri ve Kurumsal Eğitim Hizmetleri) oldukça iddialı bir ajansın büyük ortağıyım. 16 yaşından 33 yaşına kadar profesyonel spor geçmişim var.

NİL DİYET: Nil Diyet ile ilk tanışma sebebiniz ne idi? Ve neden bizi tercih ettiniz?
ALPER SESLİ: İşim gereği Beslenme kontrolümün Profesyonel sporculuk sonrasında kontrolüm dışına çıkmasıydı. Diğer bir deyişle Süratle kilo alıyordum…

NİL DİYET: Nil Diyet uygulamaları ile başvurma problemlerinize çözüm buldunuz mu?
ALPER SESLİ: Beslenme kontrolü ve de yönetimi anlamında evet.

NİL DİYET: Yaşam tarzınızı Nil Diyet’ten önce ve Nil Diyet’ten sonra olarak ikiye ayırdığınızda oluşan değişiklikler nelerdir?
ALPER SESLİ: Artık doğru besleniyorum.

NİL DİYET: Nil Diyet’e ne zamandır devam ediyorsunuz? Bu süre zarfında yakaladığınız başarıyı bizler ile paylaşabilir misiniz?
ALPER SESLİ: Çok düzenli olmamakla birlikte yaklaşık olarak 16-18 ay oldu bu sürede verdiğim kilolarımın hepsi yağ oranımdan düştü. Başladığım adale kilomu ise korudum.

NİL DİYET: Sizce Nil Diyet’i diğer diyet merkezlerinden ayıran farklılıklar nelerdir?
ALPER SESLİ: Diğerleri konusunda istatistik veri verecek kadar bir tecrübem yok ama Nil Hanım'dan önce gittiğim ve de Anadolu yakasında oldukça popüler bir yerde hiçbir sağlık verim biriktirilmiyordu. Bir doktor raporu ve check-up kültürü yoktu. Kısacası gazetelerdeki “1 Kibrit kutusu yağsız peynir” ile giden, aç bırakarak kilo verdirme prosesiydi. Zaten aç kalırsanız zaten kilo verirsiniz, hepsini de geri alırsınız. Nil Hanım da ise bana yağ oranım, kas oranım, ödemim, tansiyonum hepsi ama hepsi her randevumda yine ölçülüyor, mevcut dosyama konulup inceleniyor. 6 ayda bir check up detaylarım isteniyor. Kısacası daha bilimsel olduğuna ikna oldum.

NİL DİYET: Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil ŞAHİN GÜRHAN hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce Nil Hanım’ın kariyerinde en belirgin özellikleri nelerdir?
ALPER SESLİ: Nil Hanım'ın en sevdiğim yönü; analitik olması ve de analitik cevap üretiyor olması.

NİL DİYET: Çevrenizdeki kişilere Nil Diyet’i öneriyor musunuz?
ALPER SESLİ: Evet.

NİL DİYET: Günlük yaşantınızın içerisinde fiziksel aktiviteye ne kadar yer verebiliyorsunuz? Sizce fiziksel aktivitenin kilo koruma üzerindeki etkisi nedir?
ALPER SESLİ: Sporsuz mümkün olmadığını düşünüyorum. Yaklaşık 5 yıldır çok düzenli spor yapıyordum ama ondan da çok yüksek verim alamıyordum. Son 2 yıldır kardiyo ağırlıklı personal trainer desteği ile çok verim almaya başladım. Eforlu EKG'lerimde bunu söylüyor grafik anlamında her yıl. Doğru beslensem bile spor yapamadığımda mutsuz ve de tedirgin oluyorum, bence kesinlikle yapılmalı. Ortalama antreman grafiğim ise haftada minimum 4 gün.

NİL DİYET: Sağlıklı beslenme kavramını site ziyaretçilerimiz için tanımlamanızı istesek…
ALPER SESLİ: Çok basit bazal metabolizmamın ihtiyacı olan bir kalori değeri var. Yaşlandıkça azalan bu durumda en önemli kriter "Ne yiyorum?" ve "Ne kadar kalorili?". Hiç unutmuyorum İngiltere’de bir fuar’da (Nil hanımla yeni tanıştığım dönemde) bir sandviç aldım gayet sağlıklı gözüken bu sandviçin arkasındaki nutrition değerlerine bakınca elimdeki sandviçin 500 kalori ve bol yağ içerdiğini görünce dehşete kapıldım. Aynı şey hazır satılan meyve sularında ya da adı diyet olan bisküvilerde geçerliydi. Ondan sonra kontrol bendeydi. Bazalımı biliyorum, günlük ihtiyacımı biliyorum, gün toplamımı nasıl 5 öğüne dağıtacağımı biliyorum, sonrası çok kolay. "1 kutu hazır meyve suyu, 1 sandviç nedir ki?" derken bunun toplamının 1 saat bantta koşmak olduğunu bilince o zaman ödenen bedelin skalası sizi frenliyor.

NİL DİYET: Nil Diyet’in size kazandırdığı ve vazgeçilmez hale getirdiği 3 alışkanlığı bizimle paylaşır mısınız?
ALPER SESLİ:
Birincisi ara öğün kültürü, asla metabolizmanı yavaşlatma ve kan şekerini düşürme. İkincisi diyet gıda tuzağı, her şeyin en doğal ve de en kalitelisini veya en rafine olanını tüket ama gözünün değil vücudunun ihtiyacı kadarını. Üçüncüsü, beslenmek ile tüketmek arasındaki farkı ve her seçimin bir vazgeçiş olduğunu öğrendim.

NİL DİYET: Fazla kilosu olan bireylere önerileriniz nelerdir?
ALPER SESLİ: Bu kadar bireysel bir seçime karar verirken öncelikle çok kilolu yaşlı biriyle, uygun kilodaki ve de spor yapan bir yaşlıyı kıyaslayın, gidin, görün. Ardından şunu sorun; "eğer yaşlanabilirsem hangi kalitee bir yaşlılık, bir yaşam istiyorum. Her şey yaşam kaliteniz için. 

NİL DİYET: Eklemek istedikleriniz var mı?
ALPER SESLİ: Nil Hanım'la ilişkimi şöyle önemli buluyorum; Nil Hanım bir şeylerden kurtulma için bir aracı değil, benim için YAŞAM KALİTEM anlamında ÇÖZÜM ORTAĞIM DANIŞMAN olarak yanımda.

NİL DİYET: İlginiz ve katılımınız için çok teşekkür ediyoruz. İnsanın yediklerinin bir toplamı olduğunu aklınızdan çıkarmadan yaşamınız süresince sağlıklı beslenmeye devam etmeniz dileği ile.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.