Sağlıklı Sosyaller  

Bebek Beslenmesiyle İlgili Merak Ettikleriniz

Anasayfa > Makaleler > Bebek Beslenmesiyle İlgili Merak Ettikleriniz
Bebeğim 11 aylık oldu, anne sütü alıyor ancak katı gıda ile beslenmesi hiç iyi gitmiyor.
Soru : Merhaba. Benim 11 ayı bitmek üzere olan(10Mart doğumlu) bir bebeğim var. Anne sütü alıyor hala ancak katı gıda ile beslenmesi hiç iyi gitmiyor. Anne sütünü az miktarda uykuya geçmek için emiyor. Ek gıdayı ise ısrar oyalama oyun hatta son zamanlarda video vs ile zor yediriyorum. Ancak son iki gündür her türlü oyun ısrar vs yi kestim. Yemeği teklif ediyorum yiyorsa (bir kaç kaşık) yiyor yoksa masasından kaldırıyorum. Parmak gıda da veriyorum yemek zamanında ancak çoz az yiyor. Acaba doğru mu yapıyorum yoksa açlığını bastırmayı mi öğreniyor gittikçe?
Cevap : Bebeğinizin öğünlerini sizin beslenmenize paralel olarak düzenlemek, yemek zamanında onunla  birlikte yemek yemeniz çok uygun olur. Gün içinde aralarda atıştırmalık tarzı gıdalar vermeniz veya emzirmeniz, ana öğününde tok olacağı için yeterli miktarda yemek yemesini engeller. Bu açıdan ana öğün öncesi farklı oyun ve gezme aktiviteleri yapın, emmesine ve atıştırmasına fırsat vermeyin. Yemek masasını onunla birlikte konuşarak kurun.  Kurduğunuz sofrada karşısına oturun, sizi görsün. Birlikte karşılıklı yavaş yavaş ve doğal bir şekilde yemek yiyin. Yiyeceğiniz kadar koyun, tabağınızda ki yiyeceği bitirin. Yemediğinde zorlamayın, biraz bekledikten sonra sakin davranarak kaldırın.
Eğer çok tepki gösterir ve sorun devam ederse çocuk beslenmesinde uzman bir diyetisyenden ve pedagogdan yardım alın.
 
7 Aylık bebeğim var emziriyorum, Sütüm azalmadan kilo vermek istiyorum.
Soru: Merhaba 7 aylık bebeğim var ve hamileyken almadığım kiloyu emzirme döneminde aldım.  Yaklaşık 30 kilo vermek istiyorum fakat daha önce nerdeyse hiç diyet yapmadım. Sütüm azalmadan kilo vermem mümkün mü?
 
Cevap : Emzirme döneminde sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bol su içmeniz, ve bol emzirmeniz şart. Sütünüzün besin içeriğinin azalmaması için sizin de besin ögelerinden zengin bir şekilde beslenmeniz, sağlıksız gıdalardan uzak durmanız gerekiyor. Aynı zamanda düzenli bir egzersiz programına uyarak kaslarınızı destekleyip etkili kilo vermeniz kolay olur. Emzirme döneminde kilo vermek istiyorsanız mutlaka alanında uzman bir diyetisyen takibinde ilerlemelisiniz.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Sosyal Medya
E-Bülten Üyeliği

Haberiniz Olsun


NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.