Sağlıklı Sosyaller  

0 - 12 Ay Bebek Beslenmesi

Anasayfa > Makaleler > 0 - 12 Ay Bebek Beslenmesi
0-12 ay arasında bebeğimi nasıl beslemeliyim?
Bebeğinizin doğduğu andan itibaren sağlıklı beslenmesi en önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir. Yapılan bir çok bilimsel araştırma; sağlıklı beslenen bebeklerin ve çocukların daha sağlıklı olduğunu ve büyüme eğrilerinin sağlıklı çizgide devam ettiğini gösteriyor.  
0-12 aylık olan 1 yaşına kadar olan dönemi ikiye ayırmalıyız.
ilk 6 aylık dönemde bebeğimizi nasıl beslemeliyiz.

 • İlk 6 ay ideal beslenme sadece anne sütüdür
 • Eğer anne sütü yoksa veya yetersizse doktorunuza danışarak uygun mama ile beslenmelisiniz. Özellikle sindirim sisteminin flolarasına uyum açısından aynı özellikte birinin devamı olan mamaları seçerek bir sonraki mamaya geçmelisiniz. Her seferinde farklı marka ve yapıda mamalar kullanmamalısınız.  
6 – 12 ayda bebeğimizi nasıl beslemeliyiz.
 • Anne sütüne devam. Mama alıyorsa aynı düzeni koruyarak; 6. aydan itibaren ek gıdalara adım adım başlamalısınız.
 • Ek gıdalara başlarken 4 farklı yol vardır. Hangi sırada olduğu önemli değil ancak 4 besin çeşidine de minik ölçülerde başlamalı, tamamladıktan sonra bir diğerine yine aynı şekilde başlamalısınız.
 • meyve püresi ( elma veya şeftali ilk meyveler olmalı)
 • sebze çorbası ( kabak, havuç, patates ilk sebzeler olmalı)
 • yoğurt ( ev yoğurdu olmalı)
 • muhallebi
her biri 1 er tatlı kaşığı ile başlayıp, her gün arttırılarak 1 hafta içinde 1 çay bardağı tüketiyor olduktan sonra, bir diğerine geçebilirsiniz.  Bu şekilde  4 çeşidi tamamlamalısınız.
 • Ek gıdaların kıvamı pütürlü olmalı, bebeğin ağzında çevirip çiğneme hareketine başlamasını teşvik etmeli.
 • Ek gıda ile birlikte bebeğe bol bol su vermelisiniz.
 • 7.aydan itibaren sabah kahvaltısı başlamalısınız. Kahvaltının sıvı kıvam veren içeceği olarak; sağıyorsanız anne sütü veya devam maması kullanmalısınız. Kahvaltının içeriğinde; yumurta, pastörize peynir, pekmez, ceviz, ekmek... her gün küçük miktarlarda arttırmalısınız. 8. ayda hepsini tam veriyor olmalısınız.
 • 8. ayda çorbalarına et, balık tavuk ilave etmeli. 9. aydan itibaren de etli kıymalı yemeklerinizi ezerek, yumuşatarak vermelisiniz.
 • Bu şekilde 6- 9 ay arasında her 3 günde 1; yeni yiyecekler vererek alıştırmalı. 9. ayda her yiyeceği ezilmiş olarak, pütürlü halde yiyor hale gelmesini sağlamalısınız.
 • 9- 12 ay arasında her yiyeceği verirken pütür miktarını arttırıp kıvamını normal hale adım adım yaklaştırmalısınız. 12 ayın sonunda 1 yaşında ki  çocuğunuz sizinle aile sofrasında sağlıklı pişmiş her yemeği yiyor duruma gelmelidir.
0- 12 ay bebek beslenmesinde hangi gıdalar olmalı;
Sağlıklı ve kaliteli protein kaynakları, hem de sağlıklı ve kaliteli protein kaynakları her gün mutlaka olmalı.  Büyüme gelişmenin yeterli olması ve bununla beraber bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ihtiyacı olan proteini her gün  tam alması şarttır. Yumurta, peynir, et,
Sağlıklı komplek Karbonhidrat içeren yiyecekler. Bebeğinizin günlük karbonhidrat ihtiyacını sağlıklı   karbonhidratlardan karşılamalısınız. Sağlıklı kompleks karbonhidratlar yeterli büyüme enerjisini tamamlaması için çok önemlidir.  Aynı zamanda içerdikleri diyet lifleri ile sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını desteklerler . Sağlıklı karbonhidrat kaynağı besinler; meyve- sebze , ekmek, makarna, pilav, bulgur, tam tahıllı ekmek
Sağlıklı Yağlar. sağlıklı yağlar, sağlıklı bir vücut ve büyüme gelişme için çok önemlidir. Sabah kahvaltı karışımına; fındık, fıstık, badem, ceviz... küçük bir avuç ilave edin.
Mevsimde olan sebzeler. Sebzeler bebeğinizin ihtiyacı olan; diyet lifini, vitamin ve mineralleri karşılamak için önemli bir kaynak.
Taze mevsim meyveleri. Taze mevsim meyvelerini, önce püre halinde sonra da dilim olarak verin. Vitaminler, mineraller, enzimler, antioksidanlar, karbonhidrat ve diyet lifi için taze meyve olmazsa olmaz. Bebeğinize meyve yeme alışkanlığını en kolay ve eğlenceli olarak bu yaşlarda kazandırabilirsiniz.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.