Sağlıklı Sosyaller  

TEOG Sınavında Başarılar

Anasayfa > Makaleler > TEOG Sınavında Başarılar
SINAV SABAHI MUTLAKA KAHVALTI YAPIN

Sınav esnasında da, sağlıklı, mutlu, keyifli, stres seviyemizi minimum düzeyde tutabilmek için, beslenmenin ve besinlerin gücünden yararlanın. Sınırlı zaman diliminde sınav süresini maksimum verimlilikte değerlendirmek için uykunuzu almış ve sağlam beslenmiş olun.

Sağlıklı, yeterli, dengeli, düzenli beslenmek, düzenli ve yeterli uyumak, düzenli çalışmak, başarıya giden yolun adımları. Tek bir besin, tek bir davranış, tek bir etken mucize yaratamaz. Sınavda başarı sağlamak için, yeterli, sürekli, düzenli, sağlıklı, çalışmanız gerektiği gibi , sağlıklı, yeterli, dengeli, düzenli beslenirseniz de çok önemli fayda sağlar.

Sınav sabahı nasıl beslenmeli;

 

·         İştahınız ne durumda olursa olsun, mutlaka dengeli bir kahvaltı yapın. Sabah yapılan kahvaltı, dikkat süresini uzatır.

·         Kahvaltıda, tam tahıl ekmeği ile sağlıklı karbonhidratlar ve B grubu vitaminleri alın.

·         Çiğ sebze olarak, havuç, domates, salatalık, maydanoz gibi besinler ile sağlıklı lifler alın.

·         Kaliteli hayvansal protein kaynakları; süt, yumurta, peynir... gibi olsun. Bu besinler, tokluk süresini uzatır, sınavda açlık hissi ve yorgunluk oluşumunu engeller.

·         Reçel, bal, pekmez gibi besinleri ölçüyü kaçırmadan tüketin. Ölçülü bir şekilde tatlı tat pozitif yarar sağlar.

·         Çay veya kahve içebilirsiniz, ancak, içerdikleri kafein nedeniyle idrar miktarını ve sıklığını arttırdığı için abartıdan kaçının

Böyle bir kahvaltı ile glisemik indeks dediğimiz karbonhidratların emilim hızı ve kan şekerini hızlı değiştirme etkisini azaltmış oluruz. Yapılan araştırmalarda; protein kalitesi yüksek, karbonhidrat ve yağ açısından dengeli olan düşük glisemik indekse sahip kahvaltının mental performansı arttırdığı ve dikkat süresini 210 dakikaya kadar uzattığı belirlenmiştir.

Sınav sabahı, bilmediğiniz, daha önce hiç tüketmediğiniz bir besini kesinlikle tüketmeyin. Daha önceden hiç yemediğiniz, içmediğiniz bir besin vücudunuzda bir takım rahatsızlıklar oluşturabilir. Şişlik, gaz, karın ağrısı ishal... gibi sorunlar sınav başarınızı gölgeler.

Sınav sırasında ;

Sınavda şeker, bonibon, şekerleme gibi basit şeker içeren besinlerin tek başına ve fazla miktarda tüketmeyin. Bu tür besinler aç karnına yoğun miktarda tüketilirse; basit karbonhidrat içerdiği için, çabuk emilir, kan şekerini hızlı yükseltir, akabinde hızlı yükselen kan şekeri çabuk düşer. Kan şekerinin bu şekilde değişmesi, performans ve dikkat yoğunluğunda kayıplara neden olur. Şeker ve şekerlemeler yerine, aynı zamanda yağ ve protein de içeren çikolata yemek daha doğru olur.

Çikolatada bulunan kafein uyarıcı etki göstererek pozitif fayda sağlar. Tabi abartılı miktarda çikolata tüketmediğiniz sürece. Hipoglisemi(düşük kan şekeri) ve insülin direnci olan öğrenciler, üzüm, kayısı, gibi kuru meyveler ile birlikte; fındık, fıstık, badem, ceviz gibi yağlı kuruyemişler tüketebilirler.

Sınavda yanınızda suyunuz mutlaka olsun. Sınav esnasında yavaş yavaş, sizi rahatsız etmeyecek düzeyde, küçük miktarlarda, yudum yudum su içmek performansınızı arttırır.Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.