Sağlıklı Sosyaller  

Beslenme Uzmanınızı Doğru Seçin

Anasayfa > Makaleler > Beslenme Uzmanınızı Doğru Seçin




Her yaşta, her dönemde ve her durumda sağlıklı beslenme rehberliğine ihtiyaç duyulur. Çünkü sağlıklı beslenme, bulunduğumuz dönem ve durumu en doğru şekilde tamamlamamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda gelecek yaşantımızda sağlığımıza yatırım yapmamızı da sağlar. Örneğin, yeterli ve dengeli beslenen bireylerin hem daha sağlıklı, hem de daha uzun yaşadıkları görülmektedir. Aynı durum çocuklarda da hem fiziksel, hem de zihinsel gelişimin istenilen düzeyde olmasını sağlar.

Fakat günümüzde sağlıklı beslenmenin öneminin anlaşılması, işin ehli olmayan birçok kişinin kendini uzman olarak göstermesine yol açmıştır. Sağlığınızı bozmak değil, sağlıklı beslenme ile korumak niyetindeyseniz beslenme uzmanınızı doğru seçmenizde ve her uzmanım diyene inanmamanızda fayda var.

İşte doğru uzmanı ve yöntemi seçmek için size ışık tutacak püf noktaları:

Diyetisyenlerin yetkinliklerini bilin ve taklitlerinden sakının…


DİYETİSYEN KİMDİR?
Diyetisyen, besin ve beslenmenin sağlık üzerindeki işlevi konusunda otoriterdir. Bu kişiler, sağlıklı beslenme önerileri ve beslenme bilgileri konusunda güvenilir kaynaklardır. Diyetisyen, sağlık ekibi içerisinde özel besinler ve beslenme konusunda uzman görüşleri olan önemli bir kişidir. Diyetisyen unvanı kazanmak için bireylerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik lisans programını bitirmiş olmaları gerekir.

Diyetisyenin kim olduğunu daha iyi bildiğimize göre, taklitlerinden sakınmanın vakti geldi. Bir uzmana danışmadan önce gerçekten beslenme uzmanı/diyetisyen olup olmadığını öğrenmek için bitirdiği lisans alanını sorun. Diğer önemli bir nokta ise bu kişilerin diplomasını görün.

Bir yayına inanmayın… Medyada ses bulan haberlerin çoğu beslenme ile ilgili yapılan son çalışmalardır. Fakat bir besinin veya diyetin sağlığa olan etkilerinin tam olarak saptanabilmesi için birden çok geniş çaplı araştırmaya gerek vardır. Bu nedenle her okuduğunuz yazıya inanmak yerine bilimsel gerçekliğini sorgulamayı tercih edin.

Aklınıza takılan her şeyi sorun… Danışmanlık hizmeti aldığınız diyetisyeninize, aklınıza her takılanı sorun ve size verdiği cevapların tatmin edici olup olmadığını değerlendirin.

Besin destekleri konusunda dikkatli olun… Size önerilen bir ürün varsa, bu destek hakkında birçok uzmana danışmayı deneyin. Gerçek yararlarının yanı sıra, olası yan etkileri ve günlük dozlarını öğrenmeye çalışın. Sadece prospektüs bilgileri ile yetinmeyin. Size önerilen besin desteği konusunda satış temsilcisinin dışında diyetisyeninizden bilgi almayı ihmal etmeyin.



Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.