Sağlıklı Sosyaller  

Her Gün 2 Top Dondurma Yiyebilirsiniz

Anasayfa > Makaleler > Her Gün 2 Top Dondurma Yiyebilirsiniz
Çocuklar başta olmak üzere hepimiz dondurmayı çok severiz. Yaz mevsimi boyunca bol bol, çeşit çeşit yemek isteriz.
Temel malzemesi süt olan dondurma, büyük küçük hepimizin içimizi serinleten sağlıklı bir tatlıdır. Dondurmanın içeriğindeki vitaminler ve mineraller; Kalsiyum, fosfor ve A, D, B12 ve riboflavin vücudumuzun sağlıklı çalışmasında çok önemlidir. Dondurmanın faydaları saymakla bitmez. Özellikle içerdiği kalsiyum ve fosfor mineralleri ve D vitamini ile kemiklerimizin güçlenmesine, A vitamini ile cildimizin güzelleşmesi ve gözlerimizin daha keskin görmesine, B vitaminleri ile vücudumuzun sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.


Ne zaman, nasıl, ne sıklıkla, ne tür dondurma  yemeliyiz?
Dondurma tüketirken süt kreması ile yapılmış olan dondurmaları tercih etmeyin. Bunların yağ ve enerji içeriği çok yüksektir. En sağlıklı dondurma; taze sütle yapılmış dondurmalardır. Yaz mevsimi boyunca sağlıklı dondurmayı seçmeli ve  ölçülü olmalıyız. Ölçü nedir, hangi sıklıkla dondurma yemeliyiz? sorusunun cevabı; her gün 2 top dondurmadır.
Dondurma seçerken, dondurmanızın güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Bir süt ürünü olan dondurma sıcaklarda kolayca bozulabilir, besin zehirlenmelerine neden olabilir. Dondurmanızı güvenilir bir yerden satın alın.

 
Dondurmanın zayıflamaya etkileri
Dondurmanın enerjisi yani kalori değeri diğer tatlılara göre düşüktür ve buna istinaden, kaliteli protein içeriği yüksek, vitamin ve mineral yönünden zengindir. Zayıflama diyeti yaparken ölçülü dondurma yemek, kilo vermenizi kolaylaştırır. Gereğinden fazla dondurma tüketmek ise;  her besinde olduğu gibi vücudumuzda yağ olarak depolanarak, fazla kilo almamıza neden olur. Ölçülü olmalı sağlıklı dondurma tercih etmeliyiz.
Dondurmanızı külahta  veya kâğıt helvada tüketmekten hoşlanıyorsanız; 1 külah veya 1 adet kağıt helva yediğinizde; 1 dilim ekmek hakkınızı yemeyin.


Dondurma üzerine neden su içilir.
Dondurma yedikten sonra oda ısısında su içmelisiniz. Böylece ağız sıcaklığınızı ve ağız florasını düzenlemiş dişlerinizi korumuş olursunuz. 

Makaleler


 

Copyright © 2018 Tüm Hakları Saklıdır
Nil Diyet Anadolu Yakası 
Bağdat Caddesi, Saffet Apt. No:369 Kat:1 D:3 
Şaşkınbakkal - İSTANBUL
Tel: 
(0216) 348 73 15
Nil Diyet Avrupa Yakası
Teşvikiye Caddesi, Kısmet Apt. No:49 Kat:4 D:6 
Nişantaşı - İSTANBUL
Tel:
 (0212) 247 73 85 - 86

NilDiyet.com kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla içeriğini hazırlamaktadır. Sitede yer alan bilgiler uzman kontrolünün yerini tutamaz. Bu bilgiler şahsi tanı ve tedavi yöntemi olarak değerlendirilmemelidir. Sitedeki kaynaklardan yola çıkarak ilaç tedavisine başlanmamalı ve tedavi değiştirilmemelidir. Bu sitede yer alan yazılar kaynak gösterilmeden, kısmen de olsa kullanılamaz.